Adıyaman

“Kaldırım İşgali, Hak İhlalidir”

 

Kent Konseyi, Kaldırımların Yayalara Bırakılmasını İstiyor

“Kaldırım İşgali, Hak İhlalidir”

 

Adıyaman’da kangren hale gelen kaldırım ve yol işgalleri için esnafların duyarlı olmasını isteyen Kent Konseyi Başkanı H.Sinan Temel, kaldırım ve yol işgallerinin aynı zamanda bir hak ihlali olduğunu belirterek, esnafların cezai yaptırımı beklemeden, yayaların hakkı olan kaldırımları, yayalara bırakmaları gerektiğini söyledi.(4)

Kent Konseyi Başkanı H.Sinan Temel, “Bilindiği gibi, günümüzde şehirlerin en büyük sorunlarından biri de kaldırım ve yol işgalidir. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen bu sorun, şehrimizde de uzun zamandan beri yaşanmakta ve insanlarımızı zor durumda bırakmaktadır. Kaldırım ve yol işgali, şehrimizin görünümünü bozduğu gibi yaya ve araç trafiğini de olumsuz etkileyerek, insanlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bilinçsiz ve kontrolsüz şehirleşmenin ortaya çıkardığı bu sorun, yerel basınımızca da çeşitli defalar gündeme getirilmesine rağmen bugüne kadar ciddi bir çözüme ulaş/a/mamıştır.” dedi..

Temel, “Kaldırım ve yollar, aynı zamanda şehirlerin uygarlık seviyesinin göstergesi ve aynasıdır. İnsan onuruna yakışan, sağlıklı, temiz, modern, düzenli ve güvenli bir ortamda yaşamak her vatandaşımızın hakkıdır. Birlikte yaşamanın getirdiği kurallar manzumesi de bu hakkı korumak ve sürekliliğini sağlamaktır. Bu anlamda yapılacak her türlü ihlal, toplumda huzursuzluk ve hukuksuzluğa sebep olacaktır. Hem araç hem de yaya trafiğini olumsuz etkileyen, kısıtlayan ve aksatan kaldırım ve yol işgallerinin, aynı zamanda bir hak ihlali olduğunu da artık bilmemiz ve (1)anlamamız gerekiyor. Gerek esnafımızın gerekse yapılan inşaat çalışmaları ve malzemelerinin sebep olduğu kaldırım ve yol işgallerinden sürücülerin kuralsız ve bilinçsiz araç parkına kadar vatandaşlarımızın hakkını gasp eden her türlü hak ihlali bir an önce sona erdirilmelidir. Zaten sorunlu olan cadde, sokak ve yollarımızın bir de bu şekilde işgale maruz kalması vatandaşlarımız arasında istenmeyen niza ve kavgalara da sebep olmaktadır. Bu ihlal nedeniyle hareket kabiliyeti düşük olan yaşlılarımızın, hastalarımızın ve çocuklu bayanlarımızın yaya kaldırımını kullanmaları zorlaşıyor ve trafik güvenliğini de yaya güvenliğini de tehdit eder hale geliyor. Normal insanların bile yürümekte zorlandığı kaldırım ve yollarımızda engelli insanlarımızın yürümesi daha da güç hale geliyor. Kent Konseyi olarak bu konuyu daha önce basın yoluyla dile getirmemize rağmen bugüne kadar herhangi bir somut adım atıldığına şahit olamadık.” dedi.

Esnaflardan duyarlılık beklediklerini belirten Temel, “Bu konuda öncelikli olarak esnafımızdan ve sürücülerimizden duyarlılık bekliyoruz. Beraberinde de yetkililerimizce gerekli denetim, uyarı ve yaptırımların kararlı bir şekilde bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Ancak, temennimiz ve beklentimiz odur ki, bu duyarlılığı esnafımızın göstermesi, kendi müşterisine, kendi hemşerisine kaldırımları geri vermesidir. Adıyaman’a ve Adıyamanlılara yakışmayan bu kötü tabloya hep birlikte son verebiliriz. Adıyaman hepimizindir.” dedi.

Güne Bakış haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu