Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Kadınlara öğrenme ve iş imkanı

28 Kasım 2016 Pazartesi, 08:43

Çalışan Kadın, Mutlu Aile Projesi Başlıyor

Kadınlara öğrenme ve iş imkanı

 

Adıyaman’da Çalışan Kadın, Mutlu Aile Projesi başlıyor. Proje Koordinatörlüğünü Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Kenan Özcan’ın yaptığı projede, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilecek olan “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı”; dezavantajlı kadınların işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve iş gücü piyasasının önündeki engellerin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor.

Proje Koordinatörü Özcan, yaptığı açıklamada, projenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi (İKG PRO) ile Adıyaman Üniversitesi arasında 20.10.2016 tarihinde Ankara’da imzalandığını belirtti.

Caucasian businesswoman stretching at deskProjenin Adıyaman Üniversitesi öncülüğünde ve Kadın Merkezi Üretim Danışma ve Dayanışma Vakfı (KAMER) Adıyaman Temsilciliği ile ortaklaşa gerçekleştirileceğini ifade eden Özcan, “Proje süresi bu kapsamda 2200 proje içerisinden ilk 145 proje arasına girmiştir. Projenin toplam süresi 12 ay ve bütçesi 130.783,96 Avro’dur.

Projenin hedef grupları; ortaokul ve lise mezunu, 18-40 yaş arasında, heyelan nedeniyle köylerinden zorunlu göç yaşamış ve şehrin kenar semtlerinde, afet  konutlarında yaşayan kadınlar ile gecekondu bölgelerinde işsiz ve/veya geçici düşük statülü işlerde ve mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan, eski mahkum, engelli, Roman ya da Roman gibi yaşayan kişiler ile yoksulluk riski altında olmaları nedeniyle çoğu devlettin sağladığı yardımlarla geçinen 60 kadın projenin hedef grubunu oluşturmaktadır” dedi.

Projeye katılımcılarına İş ve Sosyal Hayatta İletişim, Kadın Hakları, Temel Bilgisayar Becerileri, Ön Muhasebe, Temel Sekreterlik, İş Sağlığı ve Güvenliği olmak üzere toplam 520 saat FOET kodlu eğitimler ile KOSGEB tarafından Girişimcilik Eğitimi verileceğini vurgulayan Özcan, şöyle devam etti:

“Dersleri başarı ile tamamlayan kursiyerlere beş ayrı alanda Halk Eğitim Merkezince uluslararası geçerliliği olan sertifika verilecektir. Eğitimler Adıyaman Üniversitesi öğretim üyelerince hafta sonu üniversitenin Altınşehir yerleşkesinde gerçekleştirilecektir. Katılımcılara proje süresince Psikolojik Danışmalık ve Rehberlik ile Kariyer Danışmalığı desteği sağlanacaktır. Eğitimlerini tamamlayan kursiyerler Halk Eğitim tarafından uluslararası geçerli olan sertifika verilecek, Adıyaman İŞKUR tarafından “İşbaşı Eğitim Programı” kapsamında ve Adıyaman Sanayi ve Ticaret Odasının desteği ile dokuz ay KOBİ’lerde istihdam edilecektir.” dedi. (PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz