Adıyaman

“Kadınlar, eşdeğer işe, eşit ücret almalı”

HDP’nin Kadın Adayları Seçim Çalışmasında

“Kadınlar, eşdeğer işe, eşit ücret almalı”

 

HDP’nin Adıyaman’da Kadın Milletvekili Adayları, 1 Kasım öncesi yoğun seçim çalışmalarını sürdürüyor.

HDP Adıyaman Milletvekili Adayı Ayten Yılmaz “Halkın yoğun ilgisi bizi daha çok motive ediyor. Biz gücümüzü halktan alan bir partiyiz, halkımızın desteği bizim için çok önemli.7 Haziranda halkımızın bize ne kadar çok güvendiklerini net bir şekilde gördük. 1 Kasımda da HDP Adıyaman’da oldukça başarılı bir sonuç elde edecek” dedi.

Yılmaz; “Toplumda ikincil konuma getirilen biz kadınların emeği her zaman sömürülüyor bunun en bariz örneğini Adıyaman’ın emekçi kadınlarında görebiliyoruz. Mevsimlik işçi olarak çalışan kadınlarımız erkeklerle aynı saatler arasında çalışmalarına rağmen aynı ücreti alamıyorlar. Adıyaman geniş tarım arazilerine sahip olmasına rağmen, sulu tarıma geçilmediğinden dolayı her yıl 60 ile 70 bin arasında insan il dışına çalışmaya gitmektedir.

Mevsimlik tarım işçilerinin sağlıksız koşullarda çalışmasının en büyük mağduru biz kadınlarız. Kadınlarımız hem tarlalarda çalışmakta hem de çadırlarda, zor koşullarda çocuk bakıp diğer hizmetlerini görmekte. 13 yıldır hükümette olan AKP her seçim öncesinde Adıyaman’da sulu tarıma geçişi sağlayacak projelerden bahsetmekte ancak bu projeler bin türlü hayata geçememektedir. AKP milletvekillerinin dillerinden düşürmedikleri Bebek 1,Bebek 2 pompa istasyonu sulama projesi Adıyaman için bir hayal olmaktan öteye geçememiştir. Hayal’di gerçek oldu sloganıyla yola çıktılar ancak yaşadığımız gerçeklerin hayalini kurar hale getirdiler’’ dedi.

Seçim çalışmalarını sürdüren HDP Adıyaman milletvekili adayları Birsen Tunç, Kemal Bülbül, Mahmut Özdemir, Ayten Yılmaz ve Behçet Yıldırım seçim çalışmalarını sürdürüyor.

HDP Adıyaman milletvekili adaylarından Birsen Tunç Adıyaman özelinde ve tüm Türkiye’de erkek egemenliğine ve şiddetine karşı mücadelede kadınlarla omuz omuza mücadele verdiklerini belirtirken kadın şahsında uygulanan şiddetin topluma ve tüm insanlığa karşı yürütüldüğünü bunun bilinçli bir politika olduğunu belirtti. Tunç, şiddetin yalnızca fiziksel değil çok yönlü olduğunu belirtirken Adıyaman özelinde de kadınların ekonomik şiddete de maruz kaldığına değinerek maalesef Adıyaman’daki kadın istihdamı verileri Türkiye verileri arasına giremeyecek kadar az ve kadınların iş yaşamında uğradığı ayrımcılık çok fazla. Kadınlar uygulanan politikalar sonucunda yoksullaşan Adıyaman şehrinde iş bulamıyorlar bulduklarında ise düşük ücret ve esnek çalışma saatleriyle karşı karşıya kalıyorlar bu şartlarda çalışan kadınlar emek sömürüsüyle yüz yüze geliyor’ dedi.

 

Kadınlar çalışma hayatında eşdeğer işe eşit ücret alabilmelidir

Tunç konuşmasına şöyle devam etti; ‘‘Kadınlar çalışma hayatında eşdeğer işe eşit ücret alabilmelidir ve sosyal yaşantılarını devam ettirebilmek için gerekli toplumsal koşullar oluşturulmalıdır bu da ancak kadına karşı her türlü şiddetin önüne geçilmesiyle elde edilecek bir kazanımdır’’ dedi.

Tunç kadınlar olarak toplumda şiddetin ve savaş kültürünün karşısında olduklarını savaşın ve nefretin dilini reddettiklerini dile getirdi. Çatışmaların arttığı bir dönemde seçim çalışması yürütmenin zorluğuna değinen Tunç HDP’li kadınlar olarak barış odaklı bir seçim çalışması içinde olduklarını ve  kadınların savaşın en ağır bedelini ödediğini belirtti. Kadınlar barış istiyor diyen Tunç şu ifadeleri kullandı; Barış için ses çıkıyoruz çünkü biliyoruz ki savaş en çok bizi vuruyor özellikle de kadınları Kadınlar kendi özgür iradeleri ile barışı inşa edecekler, barış artık nefes almak kadar gerekli bu nedenle özellikle kadınlar barışa sahip çıkmalıdır.

Bizler sarayın savaşında yaşamını yitiren çocuklarımızın, kardeşlerimizin ölü bedenlerine sarılmak istemiyoruz, beyaz tülbentlerimizde savaş cenazelerinin yükünü taşımak istemiyoruz bu yüzden barış hemen şimdi diyoruz inadına barış diyoruz’ diye devam etti. Savaşa entegre bütçe yerine toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe için barışın temel olduğunu belirten Tunç toplumsal barışın inşasında kadınların önemli bir rol oynadığını ve kadınların barış mücadelesinin Türkiye’de kalıcı barışı sağlayacağını belirtti. Biz HDP’li kadınlar olarak tek bir annenin ağlamaması için sarayın savaşına karşı barış güvercinlerimizi uçurmaya devam edeceğiz.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı