Adıyaman

“Kadın istihdamı arttırılmalı”

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Günü

“Kadın istihdamı arttırılmalı”

 

Adıyaman Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle açıklamada bulundu.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Adıyaman Kadın Platformu adına SES Kadın Sekreteri Nursel Ergün basın açıklaması yaptı.

Kadın cinayetleri, kadın intiharları, taciz ve tecavüz olaylarının; kadını korumaya ve kadına yönelik şiddeti engellemeye yönelik olarak yapıldığı iddia edilen kanunsal düzenlemelere rağmen devam ettiğini dile getiren Nursel Ergün, açıklamasında şunları kaydetti:

“Kadının istihdamını artırmak adına dayatılan esnek ve güvencesiz çalışmanın yaygınlaştırılmasına yönelik düzenlemelerle yapılmaya çalışıldığı gibi, emek alanında kadın-erkek eşitliğini sağlamak adına yapıldığı iddia edilen kimi düzenlemelerle, kadınların iş güvenceleri ellerinden alınmaya çalışılıyor. Birçok kadın nitelikli istihdam imkanı oluşturulmadığı ve bu konuda ciddi önlem ve tedbirler alınmadığı için, güvencesiz şartlarda, düşük ücretle ve kayıt dışı çalışıyor. İş güvenliğini sağlamaya ve çalışma koşullarını insana yaraşır hale getirmek üzere ilgili önlemlerin alınmaması emekçi kadınların hayatını tehdit etmeyi sürdürüyor. Böyle bir atmosferde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadın örgütlülüğünün, mücadelesinin önemini vurgulamak, barış şiarımızı yükseltmek için önerdiğimiz eylem ve etkinlik programı çerçevesinde, Ortadoğu halklarının eşit ve özgür bir şekilde bir arada yaşamaları için verdiği mücadeleyi selamlıyoruz. Zalimane baskılara ve erkek şiddetine maruz kalan kız kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu göstermek ve onların seslerini de duyurmak için savaşa ve kadına yönelik şiddete karşı susmuyor, isyan ediyoruz diyoruz. Kadın platformu olarak, barış talebimizle nitelikli kadın istihdamının artması ve güvencesiz emeğe son verilmesi çağrısında bulunarak kadın mücadelesini ve kadın mücadelesine olan inancı yükseltmek için kararlaştırdığımız eylem programını en güçlü şekilde sahipleneceğiz.”

Konuşmanın sonunda Adıyaman Kadın Platformunun 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü Etkinlik Programı hakkında bilgi verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu