Adıyaman

İtfaiye Ekiplerinden Yangın Tatbikatı

İtfaiye Ekiplerinden Yangın Tatbikatı

Adıyaman Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri Altınşehir Anadolu Lisesinde yangın tatbikatı gerçekleştirdi.

Altınşehir Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen yangın tatbikatında, olası bir yangın esnasında binadan tahliye ve yangın söndürme taktikleri anlatıldı. Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Sait Kutlu’nun izlediği tatbikatı İtfaiye Müdürü Ahmet Çelik yönetti.

Tatbikat öncesinde konuşma yapan Ahmet Çelik, 300’üncü İtfaiyecilik Yılının kutlandığını belirterek, ateşin bulunmasıyla medeniyetin başladığını dile getirdi.

Ahmet Çelik konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Medeniyet ateşin bulunmasından sonra neşretmiştir. Ancak ateş bizim kontrolümüzde olduğu müddetçe bizim için yararlıdır. Kontrolümüzün dışına çıkan her şey bizim için felakete dönüşür. Deprem örneğinde binaları iyi yapınca bizim için cenabı Allah’ın verdiği nimettir. Yer altındaki nimetlerin yer üstüne çıkmasına neden olan nimettir. Ancak biz depremi binaları yıkan, insanların ölümüne neden olan olay olarak görürüz. Biz tedbirli davransak deprem binalarımızı yıkmaz, enkaz altında kalmayız; ölüm ve gözyaşı olmaz.

Ateşte aynı şekilde kontrol altında tuttuğumuz müddette bizim için nimettir. Yemeğimizi pişiren, bizi ısıtan, fabrikalarda medeniyet üreten ham maddedir.

Yangınlarda dikkat edilmesi gereken iki önemli konu vardır. Birincisi küçük çocukların kibrit çakmak ile oynaması ile meydana gelen yangınlardır. Bunun için anne ve babaların  kibrit çakmak gibi yakıcıları çocuklardan uzat tutması gerekmektedir. İkincisi ise yemek pişerken tavadaki kızgın yağ alev alıyor. En fazla yapılan hatalardan birisi kızgın yağın üzerine su dökülmesidir. Dökülen su alevli yağın boyutunu 4 kat arttırır. Yağ su tabakasını üzerinde tutmaz tam tersine buharlaşır. Buharlaşan su daha fazla küçük zerreciklere dönüşür ve alev topu büyür.”

Konuşmanın ardından olası bir yangında öğrencilerin sınıflarından tahliye işlemi, yaralı öğrencilerin kurtarılması ve yangın söndürme konuları uygulamalı olarak anlatıldı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu