Adıyaman

İstihdam Piyasasına Tekstil, Yapı ve Üretim Yön Veriyor

İstihdam Piyasasına Tekstil, Yapı ve Üretim Yön Veriyor

 

Kariyer.net İstihdam Endeksi verilerine göre Ağustos’ta 55 bin ilana toplam 6 milyon 300 bin başvuru gerçekleşirken, en çok başvuru Satış Temsilcisi pozisyonuna yapıldı. Hizmet sektörü Bitlis, Adıyaman ve Bartın; Iğdır, Kırıkkale, Tokat, Amasya ve Kastamonu şehirlerinden gelen iş ilanlarındaki artış sevindirdi.

Sektörlerdeki sıralama bozulmazken; Tekstil, Yapı ve Üretim en çok iş fırsatı sunan sektörler arasında yine ilk sıraya oturdu.

Türkiye’nin en çok tercih edilen insan kaynakları platformu Kariyer.net, 5 yıldır her ay düzenli olarak paylaştığı İstihdam Endeksi’nin Ağustos ayı verilerini açıkladı. 20 milyona özgeçmiş ve 53 binin üzerinde firmanın talep ettiği işgücü verileriyle oluşturulan İstihdam Endeksi’ne göre Ağustos 2014 döneminde Kariyer.net’te toplam 15.006 yeni iş ilanı yayınlanırken; bu ilanlarla yaklaşık 52 bin 500 kişi yeni iş fırsatı yakaladı. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Ağustos 2014’te yayınlanan yeni iş ilanı sayılarında 2013’ün aynı dönemine kıyasla %23 oranında, Temmuz 2014’e göre ise %5 oranında artış yaşandı” açıklamasını yaptı.

 

Ticaret yükselişini sürdürdü

Başvuru yapılan ilan sayıları incelendiğinde Ağustos ayı boyunca en çok iş fırsatı sunan sektör, 6581 ilan ile yine Tekstil oldu. Lokomotif sektörlerin kendi içindeki sıralaması geçtiğimiz aya göre değişmezken; Tekstil sektörünü 6178 ilan ile Yapı, 4699 ilan ile Üretim takip etti. Diğer sektörler ve başvuru yapılan iş ilanları sayısı ise şöyle sıralandı: Sağlık 4544, Bilişim 4314, Hizmet 4285, Ticaret 3937, Turizm 3534, Otomotiv 3359 ve Elektrik&Elektronik 2881. Ticaret ise Ağustos ayının başvuru yapılan ilan sayılarıyla rekor kıran sektörü oldu. Yusuf Azoz, “Son 1 yıla baktığımızda Ticaret’in alt sektörlerinden mağazacılık, ithalat – ihracat ve e-ticaret’teki artışlar dikkat çekiyor. İnternet ve perakendecilik sektörlerinin kesişim noktasında yer alan e-ticaret son 3 yılda kazandığı ivme ile istihdama önemli katkı sağlıyor. İnternetten alışveriş yapılan sitelerin sayısındaki artışın yanı sıra markaların da kendi ürünleri için internette sanal mağazalar oluşturması, sektörün çehresini değiştiren önemli gelişmelerden biri” yorumunu yaptı.

 

Anadolu’da istihdamı Hizmet ve Tekstil sektörü artırdı

En çok ilan yayınlanan şehirlerde önemli bir değişiklik gözlemlenmezken İstanbul’da, Avrupa Yakası’nda 20.905 ve Anadolu Yakası’nda 16.384 olmak üzere toplam 37 bin 289 iş ilanı yayınlandı. İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli takip etti. Özellikle Hizmet sektörünün Anadolu’daki yatırımları, belirli şehirlerdeki iş ilanlarının artışına önemli ölçüde yansıdı. Hizmet sektörü Bitlis, Adıyaman ve Bartın; Iğdır, Kırıkkale, Tokat, Amasya ve Kastamonu şehirlerinden gelen iş ilanlarındaki artış sevindirdi.

 

En çok başvuru Satış Temsilciliği için yapıldı

Kariyer.net İstihdam endeksi verilerine göre Eylül ayında en çok talep gören ilk 10 pozisyon şöyle sıralandı: “Satış Temsilcisi (7828), Mühendis (5355), Muhasebe Elemanı (2390), Teknisyen (1083), Tekniker (1010), Mağaza Müdürü (977), Satış Müdürü (962), İnsan Kaynakları Uzmanı (811), Çağrı Merkezi Elemanı (701), Sekreter(665).

Ağustos ayında Kariyer.net’te yayınlanan ilanlara toplam 6 milyon 300 bin başvuru gerçekleşti. “En çok aranan pozisyonlarla en çok başvuru alan pozisyonlar doğal bir paralellik gösteriyor” diyen Yusuf Azoz, “2014’ün ilk 8 ayına baktığımızda bu paralellik, Genel Başvuru lehine bozuldu. En çok başvuru alanlar arasında ikinci sırada “Genel Başvuru” olması, ülkemizde vasıfsız işgücünün oldukça fazla olduğunun bir işareti. En çok başvuru alanlar listesinde, en çok arananların dışında Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi pozisyonunun olması da bu mesleklerin adaylar gözünde cazip olduğunu gösteriyor. Teknisyen ve tekniker iş ilanlarına fazla başvuru olmaması ise ülkemizin teknik personel alanındaki açığının en önemli göstergelerinden biri” yorumunu yaptı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu