Adıyaman

İstanbul’da Adıyaman Rüzgarı Esti

İstanbul’da Adıyaman Rüzgarı Esti

İstanbul Feshane’de Adıyaman Tanıtım Günleri’nin startı görkemli bir açılış töreni ile verildi.

Bakan, siyasetçi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, kamu kurum ve kuruluş temsilcisinin yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı açılış renkli görüntülere sahne oldu. Feshane’nin Haliç salonunda gerçekleştirilen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Adıyaman Belediyesi Harfhane Gurubunun Adıyaman yöresine ait söylediği türküler, davul şov, halkoyunları gösterileri ve Ravza İlahi Grubu açılışa renk katıldı.

Açış konuşmasını yapan Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman’ın Nemrut’undan Menzili’ne, sahabe Saffan Bin Muattal’dan çiğköftesine kadar çok şeyinin meşhur olduğunu ancak en meşhurunun Adıyaman insanının olduğunu vurguladı.

Kutlu, “Türkiye’de terörün en yoğun yaşandığı zamanda terörü ve teröristi içine almayan ve barındırmayan il Adıyaman’dır. Müslümanı, Hiristiyanıyla, Alevisi, Sünnisiyle, Türküyle, Kürdüyle ayrısı gayrısı olmayan huzurun başkenti Adıyaman’a herkesi davet ediyoruz” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise, Adıyaman’ı İstanbul’a taşıdıklarını ifade ederek, “Huzurun başkenti olan Adıyaman’ı dünyanın başkenti İstanbul’da tanıtıyoruz. Adıyaman binlerce yıllık medeniyetin ev sahipliği yapmış, doğunun en batısında, batının en doğusunda sentez olan bir ildir. Geçmişten bu güne kadar Adıyaman hoşgörünün sembolü huzurun başkente olmuştur. Dolayısıyla tüm zenginlikleri bir tarafa en önemli zenginliği insan kaynağıdır. Huzuru yaşadıkları ve bize yaşattıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Adıyaman’ın sahip olduğu değerlerin İstanbul’da tanıtıldığını dile getiren Vali Mahmut Demirtaş, “Sizlere güneşin memleketi, huzurun başkenti Adıyaman’dan selamlar getirdim. Mezopotamya’nın bereketli topraklarından selamlar getirdim. Antik dünyanın sakladığı güzellikleri sergileyen, dil, din, ırk ayrımı yapmadan huzuru temsil eden kenttir. Nemrut’tan, Perre’ye, tarihi ve kültürel değerleriyle adeta göz doldurmaktadır. Adıyaman 2 bin yıl önce doğu ve batı medeniyetlerini sentezleyen Kommagene uygarlığına ev sahipliği yapmıştır. Güneşin en güzel doğup battığı yerdir. Bu gün Türkiye’nin güneşi İstanbul’da doğmaktadır. Şehrimizi buradan dünyaya duyurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, güneşin en güzel doğup battı il olan Adıyaman’dan güneşi izleme imkanı bulamadığı için üzüldüğünü kaydederek, “Üzülerek şunu söylemek istiyorum. Güneşin en güzel doğduğu ve battığı yeri; Adıyaman’ı göremedim. Güneşi Adıyaman’dan izleme fırsatım olmadı. Burada Adıyaman’ın o manevi havasını teneffüs etme imkanı buldum. En kısa zamanda Adıyaman’da olmak istiyorum. Son yıllarda bu mekanda yapılan bu tür organizasyonlar çok önemli. Özellikle Adıyaman’ın manevi iklimini hissetme imkanı bulamayan kardeşlerimize o manevi havayı yaşatabilmek, Adıyaman’ın medeniyet kokan tarih kokan o havayı burada genç kardeşlerimize hissettirmek son derece önemlidir. Modern yaşam biçimi geçmişimizi, bizi biz yapan değerleri genç kuşaklara aktarmalıyız” ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, Adıyaman tarafından kendisine ‘hemşerilik beratı’ verildiğini, kendisinin Adıyaman’ın fahri hemşerisi olduğunu belirterek, “Yiğit insanların diyarı, güneşin en güzel doğup battığı yaman bir şehir Adıyaman. Adıyaman insanına ne kadar hizmet yapılsa azdır. Hükümetimizden önce unutulmuştu. Son 11 yılda 7 milyar TL hizmet yapılmıştır. İstanbul’daki herkesi ben de Adıyaman’a davet ediyorum. Adıyaman muhteşem bir şehir. Bu tür faaliyetler son derece faydalıdır” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son iki yıl içerisinde Adıyaman’da 1066 derslik yapıldığını ve bunun dışında 2 bin 37 öğrenci için pansiyon yapıldığını kaydederek, bu hizmetlerin artarak süreceğini söyledi.

Konuşmaların ardından davetliler tarafından açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra açılan stantlar gezildi.

Açılış programına Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, milletvekilleri, belediye başkanları, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu