Adıyaman

“İsot kurutmayı bilmiyor, patent istiyorlar!”

Çiğköftedeki tatlı rekabet, acının kalitesinden geliyor!

“İsot kurutmayı bilmiyor, patent istiyorlar!”

Markalaşmayı hep öteleyen, lezzetlerini başka illere kaptıran Adıyaman, sahip olduğu çiğköfteyi tartışma konusu yapmaktan kurtaramıyor. Çiğköfte, artık Adıyaman adına tescillendi ama tartışma daha uzun zaman sürecek. Çünkü Şanlıurfa’da kendi adına 2006 yılında tescillendiğini söylüyor. Adıyaman, Türkiye’deki çiğköfte sektörünü elinde tutan bir kent. Etli ve etsiz çiğköfteyle adından söz ettirmeyi sürdürüyor. Ancak “çiğköfte hangi ilin” sorusu, her zaman tartışma konusu oldu, olmaya da devam ediyor. Malatya ile uzun süre devam eden Nemrut atışmamıza, Şanlıurfalılar da çiğköfte atışmasıyla katıldı. Bu tatlı rekabet, acının kalitesini de ortaya koyuyor.

Şanlıurfalılar, çiğköftenin kendi kentlerinde de çok yoğun şekilde yoğrulması ve sevilmesi nedeniyle sahiplenme yarışına girmeleri doğal ama her kentin bir çiğköfte yoğurma şekli varsa, Adıyaman’ın yoğurma şekli kendine hastır.

Şanlıurfalılardan çiğköfteye patent isteyen Adıyamanlılara tepki gösterirken ilginç bir yaklaşım sergileyerek;  “isot kurutmayı bilmeyen Adıyaman, Çiğköftenin patentini istiyor” dediler. Biraz mizahi yanı da olsa, Adıyaman’da biberciliğin geldiği noktayı bilmedikleri anlaşılıyor. Ama ne olursa olsun, çiğköftede yaşanan tatlı rekabet, acının kalitesini de ortaya koyuyor.

 

Çiğköftenin sahibi belli oldu 

Türkiye’de çiğköfte sektöründe söz sahibi olan Adıyaman, çiğköftenin Adıyaman’a ait olduğunu coğrafi işaret ve marka tescili ile kanıtladı.

Yıllardır Şanlıurfa ile Adıyaman arasında yaşanan ‘çiğköfte bizim’ tartışmalarına Türk Patent ve Marka Kurumu son noktayı koydu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, geçtiğimiz günlerde Adıyaman’a yaptığı ziyarette, ‘Adıyaman çiğköftesinin tescilleneceği’ müjdesini vermişti.

Coğrafi işaret ve marka tescili konusunda 2015 yılında Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunan Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odasının başvurusu sonuçlandı. Aralık ayı içerisinde çiğköftenin coğrafi işaret ve marka tescili belgesi teslim edilecek.

Türkiye’de çiğköfte sektöründe 70 bin kişi çalışırken sektörün yıllık cirosu 1 milyon TL’yi aştı. Türkiye genelinde sektörün büyük bir kısmını Adıyaman çiğköftesi oluşturuyor. Coğrafi işaret tescili ile birlikte çiğköfte Adıyaman ile özdeşleşti. Belgenin çıkmasından sonra ‘Adıyaman çiğköftesi’ diye taklit ürünler satılamayacak. Ayrıca Adıyaman çiğköftesi ile ilgili yurt dışı bayilikler verilecek.

Adıyaman Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, 2015 yılında yaptıkları başvurunun sonuçlanmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye’nin önemli sektörlerinden birisi olan çiğköfte ile ilgili biz 2015’te bu coğrafi işarete başvurduk. Bunun yanında Besni üzümü, Gölbaşı peygamber üzümü, Tut ilçesi dutu, Tut ilçesi dut pekmezi için de coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Süreç devam ediyor. Gecen hafta sonu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü, Adıyaman’a gelişinde bu müjdeyi verdi. İşlemlerimizin sonlandırıldığı müjdesini bize verdi. Biz de çok mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Tabi ki çiğköftenin markalaşması, coğrafi işaretin Adıyaman’a verilmiş olması bizim için önemli bir gelişmedir” dedi.

Uslu, çiğköftenin asıl sahibinin kim olduğunun belgelendiğini aktararak, “Çiğköfteyi bir çok il sahiplenmeye çalışıyor ama Adıyaman çiğköftesinin tadı ve kalitesi bu belgeyi çoktan hak etmiştir. Türkiye’de milyonlarca ciro yapan ve yüzlerce şubesi olan bir markadan bahsediyoruz. Adıyaman bunu hak etmiştir. Adıyaman’ın reklam noktasında zaten bize faydası olacak. Yani gittiğiniz her yerde çiğköfte yediğiniz zaman Adıyaman’ın ismi olacak. Biz isim hakkını almış oluyoruz. Bu da ilin sosyoekonomik gelişmesi açısından son derece yararlı olacak” ifadelerini kullandı.

Çiğköfte ustası Şenol Şimşek ise “Adıyaman bunu hak etti. Çünkü Türkiye’de ve dünyada en iyi ustalar Adıyaman’dan çıkmaktadır. Adıyaman’dan leziz tatlar çıkıyor. Var olan şey resmi bir sıfat kazandı. Adıyaman’ın ismini duyurmak açısından çok güzel reklam olacak” dedi.

Vatandaşlar da Adıyaman çiğköftesinin coğrafi işaret ve marka tescili almasının doğru bir karar olduğunu söyledi.

 

Şanlıurfa Basınından Tepki

Şanlıurfa’da yayın yapan bir haber sitesinde, “Adıyamanlılar çiğköftenin kendilerine özgü bir yemek olduğunu söyleyerek tescil başvurusunda bulundu.

Türk Patetent Enstitüsü tarafından aralık ayı toplantısında “Adıyaman Çiğköfte tescili” ile ilgili belgeler düzenlenmeye başlanacak.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’a giden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün bir açıklamasını sosyal medya hesabından paylaştı. Bu paylaşım Urfalıları fena halde kızdırdı.

Bakan Özlü ‘Çiğ köfte, coğrafik işaretlemeyle Adıyaman yöresel ürünü olarak tescilleniyor. Türk Patent Enstitüsü aralık ayı toplantısında belgeyi düzenleyecek’ diyerek duyuruyu yaptı.

Bunun üzerine Urfalılardan yorumlar gecikmedi. ‘Patetesten püreye çiğköfte diyen Adıyamanlılar mı tescil başvurusunda bulunmuş?’ diyen Urfalılar birçok farklı yorumla bunun haksız bir durum olduğunu dile getirdi.”

Sosyal medyada bir anda Şanlıurfalıların mizah karışık şekilde Adıyamanlılarla atışmasına sahne oldu.

2006 yılında çiğköftenin Şanlıurfa adına tescillendiğini de belirten yorumcular, tescil belgesini de yayınladılar. “Çiğköfte’nin ‘çiğ’ kelimesiyle başlama nedeni etin çiğ olarak yoğrulmasından almaktadır. Çiğköfte Urfa adına 2006 yılında tescillenmiştir.

TPE son günlerde fazlasıyla siyasallaşmış önüne gelene Urfa kaynaklı özgün ürünleri tescil vermekten kaçınmamaktadır.”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Çiğköftenin tarihi bundan yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır. 926- 958 yılları arasında Adıyaman ve çevresinde hüküm sürmüş olan Hamdaniler hükümdarı II.Şeyhmus döneminden günümüze ulaşmış eşsiz bir Adıyaman lezzetidir.

  2. Tarihsel geçmişini biz ortaya koyabiliyoruz, peki ya siz Urfalılar. ne oldu yoksa buzdan çiğköfteye yapa yapa alzaymır mı oldunuz.

  3. Hadi ordan siz ne anlarsınız cigkofteden, Urfanın çigköftesine birde tarih uydurmuşlar.

  4. Tarih filan uydurduğumuz açın bakın tarih kitaplarını her yerde II Şeyhmus a ulaşıyorsunuz. Bizimle laf atistiracaginiza bizden güzel çiğköfte yapmaya çalışın.

  5. Tarihte II.Şeyhmus diye bir karakter yok bi kere. Hadi diyelim vardı o tarihte domates bulunmamıştı ki salça yapılsın çiğköfteye konsun. Neyle yaptı çiğköfteyi suyla mı yaptı. Şöyle kaliteli, acısı yerinde bir Urfa salçası olacak ki çiğköfte lezzet bulsun.

  6. Tarihi açsan ikinci Şeyhmus fışkırır. Biz geçen hafta dernekte de bu meseleyi konuştuk. Önümüzdeki hafta ikinci Şeyhmus’a atfen bir gece tertip edeceğiz ve patlayana kadar çiğköfte yiyeceğiz.

  7. Vay be. Bir de bize yutturmaya çalışıyolar çiğköfte Urfa’ya aittir diye. Yalan yazan tarih utansın. Çiğköfte arkadaşın da dediği gibi II. Şeyhmus’dan gelmektedir.

  8. Kim Urfa’nın köftesine laf edebilir.
    Benim adım Sıddık, alayınız fındık ulan.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu