Adıyaman

“İşimize çok ciddi bakıyoruz”

Vali Demirtaş, Tanıtım Günlerinden Memnun Oldu

“İşimize çok ciddi bakıyoruz”

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, İstanbul Feshane’de gerçekleştirilen ‘Adıyaman Tanıtım Günleri’ni değerlendirdi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Tanıtım Günleri’ne olan ilgiden çok memnun olduğunu, diğer illerin yapamadığını Adıyaman’ın yaptığını ifade etti. Vali Mahmut Demirtaş, açılışın görkemli bir şekilde gerçekleştiğini kaydederek, “Adıyaman Tanıtım Günleri’ne olan ilgi beni oldukça memnun etti. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli,  Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı’nın açılışımıza gelmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti. O kadar yoğun olmalarına rağmen bizleri kırmayıp geldiler. İstanbul’da ki programımız daha kalabalık olacak. Bu tanıtımın geçen yıl Ankara’da yaptığımızdan daha faydalı olacağını düşünüyorum. İnşallah bundan sonra daha da gelişerek büyüyerek daha güzelini yapacağız. Bizi farklı kılan Adıyaman olmamız. İşimize ciddi bakıyoruz. Çoğu yerde bu işler önemsenmiyor. Biz çok güzel bir ekip kurduk. Her şeye ciddi bakıyoruz. İşimizi seviyor, önemsiyor ve ciddi bakıyoruz. Adıyamanlıya nasıl değer veriyorsak işimize de aynı değeri veriyoruz. Eğer işinize değer verirseniz. Başarılı olmamız için hiçbir sakınca yoktur. Hiçbir başarı tesadüf değildir” dedi.

 

Büyük Beğeni Topladı

Adıyaman’ın en iyi şekilde tanıtımını yapmak amacıyla “Türkiye’nin Güneşi İstanbul”da sloganıyla Adıyaman Valiliği tarafından organize edilen “Adıyaman Tanıtım Günlerine” İstanbul’da yaşayan Adıyamanlılar yoğun ilgi gösterdi.

Tanıtım günlerinde sergilenen yöresel ürünler ile çiğ köfteden yapılan Nemrut heykelleri büyük beğeni topladı. Etkinlikler kapsamında konserler verildi. Adıyamanlı Sanatçılar tarafından birbirinden güzel türkü ve şarkıların seslendirdi.

İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok katıldı. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, tanıtım günlerine katılan misafirlerine yakın ilgi göstererek, Adıyaman yöresel ürünlerinin sergilendiği stantları gezdirip, ilin sahip olduğu değerlerle ilgili bilgi verdi.

 

Sahabe Kardeşliği Vurgusu

Feshane’de düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günleri etkinlikleri kapsamında Sahabe Kardeşliği vurgusu da yapıldı. Adıyaman Tanıtım Günlerine katılan Prof. Dr. Mustafa Karataş, Haliç Salonunda sevgi, kardeşlik, ülfet ve muhabbet, şefkat ve rahmet, emanet ve adalet gibi ulvi değerlerin öncülüğünü ve bayraktarlığını yapan, yıldızlardan ashabı kiramdan makamı kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretleri ile Eyüp Sultan Hazretlerinin hayatını anlatan bir söyleşi gerçekleştirerek “Sahabe Kardeşliği” vurgusunu yaptı.

Vali Mahmut Demirtaş, Tanıtım Günleri etkinlikleri kapsamında Sahabe Kardeşliği söyleşisini yapan Prof. Dr. Mustafa Karataş’a bir adet plaket takdim etti.

Adıyaman Tanıtım Günleri etkinlikleri kapsamında ayrıca, yöresel sazlar eşliğinde halaylar çekildi. Mahalli Sanatçılardan Gülistan ve Haşim Tokdemir ile Ramazan Garipses tarafından konser verildi. Halkoyunları tarafından gösteriler sunuldu.

Adıyaman’ın Güneydoğunun en huzurlu ve şirin ili olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, “25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında geçekleştirdiğimiz tanıtım günleri ile amacımız, ilimizin sahip olduğu tüm değerleri ve güzellikleri medeniyetlerin beşiği İstanbul’da yaşayan Adıyamanlılar ile tüm Türkiye ve dünyayla paylaşmaktır” dedi.

Vali Demirtaş, Adıyaman Tanıtım Günlerinin ikinci gününe katılan birçok ulusal televizyon kanallarına da özel demeçler vererek, Adıyaman’ın sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerini anlattı.

 

İstanbul Valisi Vasip Şahin Adıyaman Tanıtım Günlerinde  

Adıyaman Tanıtım Günlerinin üçüncü gününe İstanbul Valisi Vasip Şahin’de katıldı. Eyüp Feshane’de bulunan etkinlik alanına gelen İstanbul Valisi Vasip Şahin’i Feshane girişinde Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş karşıladı. Etkinlik alanında yaklaşık 2 saat kalan Vali Şahin,  yöresel ürünlerin sergilendiği stantları tek tek gezerek sergilenen ürünlerle ilgili Vali Mahmut Demirtaş’tan bilgi aldı.

Adıyaman mutfağına has yemekleri ve tarımsal ürünleri tadan İstanbul Valisi Vasip Şahin, bütün stantları tek gezerek Adıyaman’ın tarihi ve turistik mekânlarını gösteren stantları gezmeyi de ihmal etmedi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin’e Nemrut Dağı heykelcikleri ile bir adet Adıyaman’a has Pişinik halısı armağan etti.

İstanbul Valisi Vasip Şahin’in yanı sıra Adıyaman Tanıtım Günlerine Şişli Kaymakamı Salih Işık, Beşiktaş Kaymakamı Abdullah Kalkan, Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal ile birçok ilçenin Kaymakamı katıldı.

Tanıtım Günlerinin üçüncü gününde Kahta Davul Şov ekibi ile Halk Oyunları ekibinin yaptığı gösteriler büyük beğeni topladı. Kahtalı Mıçı tarafından seslendirilen birbirinden güzel şarkı ve türküler katılımcıları mest etti. Coşku ve sevincin bir arada olduğu tanıtım günlerine katılan İstanbul’daki Adıyamanlılar Vali Mahmut Demirtaş’a teşekkür ederek, “Bu etkinliğin öncülüğünü ve mimarlığını yapan Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’a ilimizin sahip olduğu tüm değerleri İstanbul’a taşıdıkları çok teşekkür ediyoruz. İstanbul’daki Adıyamanlılar olarak büyük bir gurur ve sevinç içerisindeyiz. Feshane’de sergilenen yöresel ürünlerimizle burada adeta küçük bir Adıyaman oluşturulmuş. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Tanıtım günlerinin üçüncü gününde bir değerlendirmede bulunan Vali Mahmut Demirtaş “İstanbul Feshane’de 25-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz tanıtım günlerimiz yoğun bir katılımla ve büyük bir coşkuyla devam ediyor. Sayın Bakanlarımız, Sayın Milletvekillerimiz ve İstanbul Valimiz başta olmak üzere birbirinden değerli konuklarımız tanıtım günlerimize katılarak bizleri onurlandırdılar. Adıyaman’ın bütün değerlerini İstanbul’a taşıyarak vatandaşlarımızın beğenisine sunduk” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu