Adıyaman

IŞİD’in elinden kaçıp, Adıyaman’a sığındı

IŞİD’in elinden kaçıp, Adıyaman’a sığındı

 

Suriye’nin Kobani kentinde IŞİD ile YPG güçleri arasında çıkan çatışmalardan kaçan Suriyeli Adıyaman’a sığındı.

Çatışmalarda IŞİD’in elinde rehin kalan 68 yaşındaki Derviş Hasan, serbest bırakılmasıyla Adıyaman’da bir binanın bodrum katında, 32 nüfus ile yaşam mücadelesi veriyor.

Suriye’nin Kobani kentinde 32 nüfuslu olan Derviş Hasan, IŞİD’in ilerleyişi sırasında 23 gün rehin alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Bunun üzerine Hasan, Türkiye’ye giriş yaparak Adıyaman’da bir binanın bodrum katında 32 nüfuslu ailesi ile birlikte yaşam mücadelesi vermeye başladı.

Yaşadıklarını anlatan Hasan, “ IŞID gelip köyümüze girince bir gece köyümüzde uyudular. Daha sonda bizi toplayıp bir odaya koydular. Üzerimize kapıları kilitleyip bizi hapsettiler. Bize sizi Tel Abyat’a götüreceklerini söylediler. Bizi oraya götürdüler 2 gün bizi yer altında olan bir yere koydular. Orada ellerindeki silahlar ve bıçakları kafamıza dayayarak bizi tehdit ettiler ve korkuttular. Sonra bizi Aynel İsa köyüne götürdüler, 20 gün burada kaldık. Esir alındığımızın 23. Günü bizi serbest bıraktılar. Bizi serbest bıraktıklarında onlarda köyümüze dönmemiz için bir belge istedik ama kabul etmediler ve köyümüze geri dönmemiz gerektiğini söylediler. Serbest kaldıktan sonra bir akrabamın yayına gittim ve orada 9 gün geçirdikten sonra Türkiye’ye gelmek için sınıra doğru geldik” dedi.

Esir alındığı vakit çocuklarıyla ayrı yerlerde olduğunu ifade eden Hasan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Esir alındığım vakit çocuklarımla ayrı yerlerdeydik. Çocuklarım Türkiye’ye gelmişti. Bende dedim eğer öleceksem kendi toprağımda öleyim. Bu yüzden ayrılmadım, köyümden. Esir düştükten sonra da baktım ki her şeyimiz talan edilmiş. Başka çarem kalmayınca bir parayla, bir kamyon tuttuk. Bu kamyoncu bizi kandırarak gezdirdi, sonra bu kamyondan 4 arkadaşımla birlikte ayrıldık. Daha sonra başka bir araç bulup Gaziantep sınırına kadar geldik. Daha sonra sınırı geçerek Türkiye’ye geldim. Esir olduğum vakit kafamıza silah dayıyorlardı, boğazımıza bıçak dayıyorlardı. Bizi sürekli korkutup psikolojik işkence yapıyorlardı. Bizim gözümüzün önünde kimseyi öldürmediler ama bir defa bir kişiyi torbaya koyulmuş halde getirip kırbaçladılar. Sonra alıp başka bir yere götürdüler. Bize günde bir öğün yemek veriyorlardı. Diğer ihtiyaçlarımızı karşılayamıyorduk. Yaklaşık bir hafta önce Türkiye’ye geldim, sonra çocuklarımı buldum. Şimdi çocuklarım gelinlerim ve torunlarım olmak üzere 32 kişi bir evde yaşamaya çalışıyoruz. Çok şükür buradaki insanlar bize ev verdiler ve bakıyorlar, bir şeye ihtiyacımız yok. Biz memleketimize dönmeyi çok istiyoruz. Yarın dahi IŞID memleketimizden çıksa, biz hemen memleketimize döneriz. İnsanın toprağı kendisine tatlıdır. Türkiye’yi üzerimize tapulasalar biz yine de memleketimize döneriz. Benim oğlum Şam ile Kobani arasında minibüsüyle yük getirip götürüyordu. Bir gün IŞID oğlumu Rakka yakınlarında durdurarak esir aldılar. Haberini alır almaz peşine düştük ama ne görebildik ne de izine rastlayabildik. Yaşıyor mu öldü mü Allah bilir. Bir gün geri gelir umudumuz var. İnsanlar onların eline düşünce bir daha geri dönmezler”

 

Babamızı Bir Daha Göremeyiz, Geri Dönmez, Onu Keser Öldürürler

“Babamızın esir alındığını duyduğumuzda babamızı bir daha göremeyiz, geri dönmez, onu keser öldürürler” diye düşünen Muhammet Hasan, “ Babamızın esir alındığını duyduğumuzda babamızı bir daha göremeyiz, geri dönmez, onu keser öldürürler diye düşündük. Babamıza ne yapacaklarını bilemiyorduk. Duyunca çok üzüldük. Bütün ailemin yükü benim üzerime kaldı. Zaten bir abimde IŞID’ın elinde 1 yıldır esir durumda ondan haber alamıyoruz.Abim Şam ile Kobani arasında minibüsüyle yük getirip götürüyordu. Bir gün IŞID abimi yol üstünde durdurarak YPG’ye destek verdiği iddiasıyla esir aldı. O günden bu yana ondan haber alamadık. Yaklaşık bir yıldır sağ mıdır, ölü müdür bilemiyoruz. Ona ne yaptılar bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

YPG’ye destek verdiği iddiasıyla esir alınmasıyla zor durumlar yaşadıklarını belirten 13 yaşındaki Muhammet Hasan, “Babamın IŞID tarafından esir alındığını bir kişi tarafından duyduk. Babamın esir edilmesiyle birlikte çok zor durumda kaldık. Aç kaldık, sefil olduk. Daha sonra amcamın yardımıyla Türkiye’ye geldik. Babamın geri dönmesini istiyorum. Geri geleceği konusunda umudum devam ediyor.” şeklinde konuştu. (BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu