Adıyaman

“İŞİD’in Adıyaman’da Silah Deposu Yok!”

Adıyaman Valiliği İlk Kez İŞİD iddialarına cevap verdi:

“İŞİD’in Adıyaman’da Silah Deposu Yok!”

 

Bir haftadır gazetemizde, Almanya’nın Bild Gazetesinde yer alan iddiaları ve en son CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan’ın açıklamalarını yayınlamıştık. İddiaya göre İŞİD terör örgütünün Adıyaman’da da silah deposu vardı. Adıyaman Valiliği, bu iddiayla birlikte İŞİD’e katılım haberlerini de yalanladı.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Almanya’nın Bild Gazetesi kaynaklı, ulusal ve yerel basında çıkan İŞİD’in silah deposuyla ilgili haberler üzerine bir açıklama yaptı.

Vali Demirtaş, “İlimizde günlük olarak yayınlanan 2 Ekim 2014 tarihli bazı yerel gazetelerde ‘Adıyaman’da İŞİD’in Silah Deposu Var’ başlıklı haberler Valiliğimizce incelenmiştir.

İlimizde günlük olarak yayınlanan bazı yerel gazetelerde daha öncesinde ulusal bir gazete haberine atıfta bulunarak yapılan basın açıklamasına dair haberde IŞİD Terör Örgütüne ait ülkemiz içerisinde yedi farklı ilde silah depolarının olduğu, bu illerden birisinin de Adıyaman ili olduğu şeklindeki haber ile ilgili İl Emniyet Müdürlüğümüze bağlı şube müdürlüklerince yapılan çalışmalar ile istihbari çalışmalarda dahil olmak üzere haberi doğrulayacak herhangi bir bilgi, belge veya delil tespit edilememiştir. Konu ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir.

Ayrıca gazete haberinde yer alan ilimizden IŞİD Terör Örgütüne katılım olduğuna dair açıklamalar yer almaktadır. Bu konu ile ilgili çalışmalar yapılmış, geçmiş dönemde ilimizden Suriye ve çatışma bölgelerine giden şahıslar ile ilgili soruşturma başlatılmış adli süreç devam etmektedir. Yapılan bu çalışmalarda şu ana kadar ilimizden IŞİD Terör Örgütüne katılım olduğuna dair tespit yapılamamıştır.” dedi.

 

İddia Neydi?

Adıyaman’da İŞİD’in silah deposu olduğu haberi, Adıyaman’da büyük yankı bulmuştu.. Ancak hiçbir yetkili veya siyasinin gündemine girmemişti. Gazetemizde de yer alan haberlerden sonra ilk kez CHP İl Başkanı Av.Bilal Doğan, bu kan dondurucu iddiayla ilgili yetkililerin bir açıklama yapmamasını eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Av. Bilal Doğan, “Türkiye’nin tamamını ilgilendiren ama özellikle Adıyaman’ı ilgilendiren bir haber yapıldı. Terör örgütü IŞİD’in Türkiye’de bazı illerde silah deposu olduğuna dair Türk istihbarat birimlerinin raporu olduğu bu illerden birinin de Adıyaman olduğu haberi çıktı. Yani IŞİD’in Türkiye’de silah depolarının olduğu ve bu depoların birinin de Adıyaman’da olduğu iddia edildi. Aradan yaklaşık 1 haftalık bir zaman geçmesine rağmen kamuoyunu tatmin edinci her hangi bir açıklama duyamadık yetkililerden. Bu çok ciddi bir iddia, IŞİD’e katılan Adıyamanlı gençleri biliyoruz. Zaman zaman bu konu gündeme geliyor. IŞİD saflarına katılıp hayatını kaybeden Adıyamanlı vatandaşlarımızın olduğunu da biliyoruz. Bunlar çok önemli şeylerdir” dedi.

Adıyaman’da, silah deposunun olduğu iddiası bile adamın kanını dondurabilecek nitelikte bir iddia olduğunu kaydeden Doğan, “İnşallah Adıyaman’da böyle bir depo yoktur. Ama var ise, yetkililerin hemen çalışma başlatıp yerini tespit edip imha etmeleri gerekiyor. Bu konuda bizler sayın valimizden, milletvekillerinden duyarlı olmalarını ve bu meseleyi göz ardı etmeden çözmelerini talep ediyoruz” dedi.

Doğan, terör örgütü IŞİD’in sınır kapısına kadar dayanmış durumda olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“IŞİD vahşetini bütün dünya görüyor; işitiyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde bizlerde oradaydık. Çoluk çocuk genç, yaşlı demeden insanları diri diri kesen doğrayan bir vahşet örgütü, bu örgütün bu şekilde Adıyaman’da uzantısının olması huzur ve barış kenti olan yönümüzle sürekli gurur duyduğumuz memleketimizin huzurunu da barışını da bozacak insanların bir birine olan güvenini zedeleyecektir. Bu anlamda bizler sayın yetkililerden derhal bu konu üzerinde çalışma başlatıp kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmalarını bekliyoruz.” demişti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu