Adıyaman

“IŞİD’i Kuran Aklı Gayet İyi Biliyoruz”

Ak Partili Boynukara:

“IŞİD’i Kuran Aklı Gayet İyi Biliyoruz”

Ak Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, IŞİD’i kuran aklın, hangi akıl olduğunu gayet iyi bildiklerini ve IŞİD’i kuran aklın 5-10 yıl önce Afganistan’da Taliban’a karşı El Kaide’yi örgütleyen akıl olduğunu söyledi.

Partisinin Adıyaman’daki çalışmalarına katılmak üzere gelen Ak Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul ve Kayseri’de hayatını kaybedenlere baş sağlığı dileyen Boynukara, teröristlere devletin en güçlü şekilde, en sert biçimiyle karşılık vereceğini ifade etti.

Devletin onları gerekli, hak ettikleri cezayla yüz yüze getireceğinin altını çizen Boynukara, “Türkiye Cumhuriyeti, çok önemli bir sistem değişikliğini tartışıyor. Aslında bu sistem değişikliği tartışma sürecinde. Biz Türkiye’nin gelişmesini, kalkınmasını, ilerlemesini istemeyen unsurların Türkiye’nin önüne bariyer çıkarmak için çeşitli planlar yaptıklarını tahmin ediyorduk, ön görüyorduk. Ama bu kadar çirkinleşeceklerini, bu kadar pervasız bir hal alacaklarına ilişkin belki değerlendirmelerimiz tam olmamıştır. Temel amaç, bu tür terör faaliyetlerinin, yapan kuşkusuz yapan kişiler önemlidir. Onları yapanlarla ilgili gerekli yasal süreçler başlatılır ama asıl olan bu işin arkasındaki unsurları da görmek ve ona göre pozisyon almak gerekir” dedi.

 

Türkiye’nin İçine Kapanmasını İstiyorlar

Bu işin arkasındaki unsurların Türkiye’nin içeriye kapanmasını istediklerine dikkat çeken Boynukara, şöyle devam etti:

“Bu işin arkasındaki unsurlar, Türkiye’nin kendi coğrafyasına dönüp bakmasını engellemek istiyorlar. Bu işin arkasındaki unsurlar, Türkiye’nin mazlum halkların sesi olmasını engellemek istiyorlar. Biz dünyadaki çarpık işleyişe, birleşmiş milletlerin yapısındaki çarpıklığı dile getirdiğimiz andan itibaren hedef haline getirildik. Türkiye ne zaman ki, dünyadaki işleyişin yanlış olduğunu dile getirmeye başladı. O zaman küresel güç merkezleri tarafından hedefe konuldu. İstanbul’daki ve Kayseri’deki terör saldırıları, bu amaçla yapılmış saldırılardır. Buradan bize birkaç mesaj vermek istiyorlar. Birinci mesaj, düşündüğünüz tasarı olarak meclise getirdiğiniz sistem değişikliğinden vazgeçin, demek istiyorlar. İkinci mesaj, biz Türkiye’nin güvenliğini sınırlarımızın dışında konumlandırmaya çalışıyoruz. Şu an Irak’ta, Suriye’de çünkü bu iki ülkede düzgün işleyen bir devlet mekanizması yok. Düzgün işleyen bir devlet mekanizması olmadığı içinde biz kendi güvenliğimizi inceleyen politik tutumlar alıyoruz. Bundan rahatsızlar ve bundan vazgeçmemizi istiyorlar. Dünya mazlumlarının sesi olmamızdan vazgeçmemizi istiyorlar”

 

Terörle Mücadelede Güçlü Deneyimlere Sahibiz

Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun yıllardır terörle mücadele ettiğini anımsatan Boynukara, “Terörle mücadelede de güçlü deneyimlere sahip. Bu deneyimler üzerinden bu girişimlerin hepsini kısa süre içerisinde boşa çıkaracağını umuyoruz. Umarım değişiklik, sistem değişikliği sonuçta mecliste konuşulacak, tartışılacak, meclisten çıkacak olan karar ve halkın vereceği karar kabulümüzdür. Halkımız ne karar verirse versin, bizim için doğru olan, bizim için kabul edilebilir olan odur. Biz onu bekleyeceğiz. Ama küresel unsurlar, terör örgütlerine yardım eden devletler, Türkiye Cumhuriyeti’ne terör örgütleri üzerinden, terör üzerinden mesaj vermekten vazgeçsinler. Biz kimin ne yaptığını, hangi örgütün arkasında olduklarını çok iyi biliyoruz. Ve onlarda şunu unutmasınlar ki; destekledikleri terör bir gün kendilerini tahmin etmedikleri şekilde acıtabilir. Bunu görmeleri lazım… Ama maalesef batıda bu anlamda bir akıl yok. Tam tersine bir akıl tutulması var. Herkes günü kurtarma amacında, günü kurtarma peşinde. Bunu yaparken de Türkiye gibi bizim gibi ülkeler üzerinden oyun oynamaya çalışıyorlar. Ama dediğim gibi, bu oyun kısa sürede onların aleyhine dönecek diye umuyorum. Çünkü Türkiye’de var olan toplumsal dinamizm ve toplumsal birlik, halkın bu konularda sergilediği ortak tutum onların tüm oyunlarını boşa çıkaracak diye umuyorum ve buna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Terör Saldırısı Gerçekleştirmek Ve Oradan Can Acıtarak Geri Adım Atmayı Sağlamak İsteniyor

Hedef gösterdikleri ülkelerin terör örgütleri üzerinden, terör saldırısı gerçekleştirmek ve oradan can acıtarak geri adım atmayı sağlamak olduğunu ifade eden Boynukara, şunları kaydetti:

“Bakın, bu tür küresel güçlerin yaptıkları birkaç çalışma vardır. Hedef gösterdikleri ülkeler için… Birincisi, terör örgütleri üzerinden, terör saldırısı gerçekleştirmek ve oradan can acıtarak geri adım atmayı sağlamak, ikincisi de doğru olmayan bilgiler üzerinden, yalan bilgiler üzerinden kamuoyunu etkilemek… Uzun zamandır Türkiye ile ilgili uydurdukları istihbarat örgütlerinin uydurduğu bulgulardan birisi, Türkiye’nin IŞİD’E yardım ettiği. Halbuki biz IŞİD’i kuran aklın, hangi akıl olduğunu gayet iyi biliyoruz. IŞİD’i kuran akıl, bundan bir 5-10 yıl önce Afganistan’da Taliban’a karşı El Kaide’yi örgütleyen akıldır. IŞİD’i kuran akıl, Irak’ı işgal eden ve Irak’taki baz kadroların hepsini toplayıp işkenceden geçiren ve sonra da onların kaçmasına göz yuman akıldır. Dünya genelinde 140 aşkın ülkeden, on binlerce kişinin katıldığı terör örgütünden bahsediyoruz. Bu tür istihbarat örgütlerinin bunu bilmemesi, bunu görmemesi, bundan habersiz olmalarını düşünmek mümkün mü? Kuşkusuz mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti devleti, 20 bine yakın insanın Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmesini, IŞİD’e katılmasını engellemiştir. Bizimle herhangi bir bilgi paylaşmayan, bizimle IŞİD’e katılmak için gelen en ufak bilgiye vermeyen ülkeler, Türkiye ile ilgili algı oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye’deki kimi siyasal çevreler de, buradan hareketle bir hesap görmeye çalışıyorlar. Özellikle PKK terör örgütü, PKK terör örgütünün türevi olan örgütler bu işin bayraktarlığını yapıyorlar. Türkiye’nin IŞİD’e yardım ettiği yalanını uyduruyorlar. En son yalanlardan birisi, Türkiye’nin IŞİD’den petrol alışverişi yaptığına ilişkin yalandır. CIA kaynaklı bir yalandı ve CIA geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti devletinden özür diledi, bu yalandan dolayı. Dolayısıyla bize yönelik hem fiili terör saldırıları hem de dezorformasyona yönelik yalan beyanların hepsini boşa çıkaracak kadar güçlü bir ülkeyiz. Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün gerçek olabildiğince çıplaklığı ile ortaya çıkacaktır. Bunu görmeleri lazım… Umarım başta da ifade ettiğim gibi o akıl tutulmasını aşarlar. Bizim söylediğimiz temel bir kavram var. Türkiye, batının hatta dünyanın güvenlik sigortasıdır. Bu sigorta ile oynadığınız an dünya zarar görür. Batı zarar görür, Avrupa zarar görür. Bu güçlerin bundan vazgeçmesi lazım. Bunu görmeleri lazım. Bunun altını kalın bir şekilde çizmekte fayda var.”

 

İstanbul’daki Patlamada Kullanılan Patlayıcının Cinsi Örgütleri Aşan Bir Malzeme Olduğunu Ortaya Koyuyor

İstihbarat örgütleri operasyonları kendileri yapmadıklarını, bunlar için terör örgütlerini kullandıklarını ve saldırıda kullanılan patlayıcının klasik örgütleri aşan bir malzeme olduğuna dikkat çeken Boynukara, “Bakın bu tür şeyler, bu tür güç merkezleri, istihbarat örgütleri bahsettiğim türden operasyonları kendileri yapmazlar. Bunlar için terör örgütlerini kullanırlar. Amerika, İstanbul’daki patlamada kullanılan patlayıcının cinsi ruhtevasına ilişkin savcılığın ulaştığı bilgiler, bunun örgüt, bildiğiniz klasik örgütleri aşan bir malzeme olduğunu ortaya koyuyor. Soruşturmalar devam ediyor. Eminim oradan çok daha farklı sonuçlara ulaşabilirler, savcılar. Savcılık buna ulaşacak. Şimdi Kayseri’deki patlama daha yeni. Oradan da büyük ihtimal farklı veriler gelecek. Yani patlayıcı maddenin türü, kayba yönelik menşei bunlara ilişkin bilgiler gelecek. Şimdi bunlar bakkalda manavda satılan malzemeler değil, bunların üretildiği yerler belli. Bunların kullanıldığı, satıldığı, pazara sunulduğu yerler belli. Bunu görmemiz lazım. Daha ötesi Amerika Birleşik Devletleri, PKK terör örgütünün yan kuruluşu olan PYD’YE düzenli olarak silah veriyor. Ne tür malzeme verdiğini bilmiyoruz. Hangi tür patlayıcı verdiğine ilişkin elimizde malzeme yok. Ama kendilerini de malzeme verdiklerini, silah verdiklerini, ekipman verdiklerini yalanlamıyorlar. Bu hafta üç veya dört helikopter dolusu malzeme verildiği basına yansıdı. Kendileri de bunu reddetmediler. Kongrelerinde PYD’ye silah yardımı yapılmasına ilişkin karar çıkardılar. Şimdi biz Amerika’nın PYD’ye verdiği malzemeler içerisinde neler olduğunu bilmiyoruz. Peki bu İstanbul’da veya Kayseri’de patlatılan malzemeler Amerika’nın PYD’ye verdiği malzemelerse ne diyeceğiz? Bunu soruşturma süreçleri ortaya çıkaracak” diye konuştu.

 

Batı Aklını Başına Alsın

Batıya sert tepki gösteren Boynukara, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Dediğim gibi biz batının aklını başına almasını istiyoruz. İçinde bulunduğu akıl tutulmasından çıkmasını istiyoruz. Terör örgütleri üzerinden iş görmesinin bize değil, kendisine zarar vereceğini bilmesini, görmesini istiyoruz. Bu anlamda FETÖ’de, PKK’da, PYD’de bunların hepsi iç içe örgütler. İstihbarat örgütlerinin kullandığı yapılardır bunlar. Bugün bu eylemde PYD’yi kullanır. Bir sonraki eylemde PKK’yi kullanır. Daha sonra DAEŞ’i kullanır. Başka bir eylemde FETÖ’yü kullanır. Bunlar gayri milli unsurlardır. Bunların hepsi istihbarat örgütlerinin etkisi ile kullanımına açık örgütlerdir. Dolayısıyla arkasında ne var ne yok, soruşturma tamamlandıktan sonra göreceğiz. Ama genel bir kaide olarak şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Terör örgütleri, istihbarat örgütlerinin kullandığı araçlardan bir araçtır. Bugün ihtiyacı vardır, kullanır. Yarın ihtiyacı biter, çöpe atar. Bunun görülmesi lazım.”(PHA)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu