Adıyaman

“İnsan Kendini Geliştirmekle Mükelleftir”

Rektör Gönüllü, Kariyer Günlerinde Konuştu:

“İnsan Kendini Geliştirmekle Mükelleftir”

 

Adıyaman Üniversitesi Proje Üretim, Yönetim ve Koordinasyon Merkezi (ADYÜPROJEM), Teknoloji Transfer Ofisi (ADYÜTTO) ve Genç Kariyerler Topluluğu tarafından düzenlenen “Adıyaman Üniversitesi Kariyer Günleri 1” kapsamında öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, “Hayata geniş çerçeveden bakın, çevreniz kadar bakmayın” dedi.

Adıyaman Üniversitesi M. Vehbi Koç Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit Temir, Prof. Dr. Hasan Solmaz ve Prof. Dr. Ali Aydın, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Gürbüz, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler katıldı.

Sözlerine çocukluk yıllarını anlatarak başlayan Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, öğrencilik yıllarını, kitabın hayatındaki yerinden bahsederek çocukluk hayalinin toprağı madde ve minerallerine ayıran bir makine yapmak olduğunu söyledi. Engellerin kişilerin kendilerinden olduğunu, iman ve inanç olunca bu engellerin aşılacağını ve sonuç odaklı bir çalışma gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Gönüllü hayatta iki türlü insan olduğunu bunun birincisinin negatif yapılı ikincisinin ise pozitif, olumlu yapılı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Gönüllü konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sevgili öğrenciler yaşamın gayesini anlamaya yönelik bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Bunu yaparken kendimizi unutmadan, kendimize bakarak düzeltme, geliştirme içinde olmamız ve iç bükey olmamız lazım.

Aile ve millet mefhumu çok önemlidir. Aile mahremiyetinize dikkat edin. Sosyal medya dâhil olmak üzere aile sırlarınızı başkalarıyla paylaşmayın. Onları ortalığa saçmayın. Bunun yanında kız öğrenciler bizim geleceğimizdir. Onlara Allah’ın bir emaneti olarak bakmamız gerekiyor. Onlar geleceğin anneleridir. Kız öğrencilerimiz de bir anneye yakışır şekilde hareket etmek durumundadır. Peygamberimiz (S. A. V) şöyle buyuruyor; “Haya güzeldir, fakat haya, kadınlarda daha güzeldir.” Erkeklere gelince, zayıflara karşı merhametli olmak gerekir. Bir güçlü zayıf birini eziyorsa, o aciz ve zayıftır.

Kişisel gelişim değil insani gelişim lazımdır. Sevgili gençler! Kâinatla iyi geçinin. İnsanın hizmetine sunulan nimetleri iyi değerlendirin. Diğer taraftan Yaradan’la aranız iyi olsun. En iyi dostluk odur. Arkadaşlarınızı da iyi seçin. Büyüklerin yanında az konuşun. Gençken yerini bilmeyip, bir konuda ehil değilken çokbilmiş gibi davranmak en büyük aptallıktır. Herkese ve her şeye cevap vermek zorunda değilsiniz. Erdemli insan bilmiyorum diyebilir.

Kendi içinizde iyi kötü ayrımı yapın. Yaşama gayesini iyi bilin, iyi anlayın ve bunu sürdürebilir hale getirin. Fikri sabit insanlara soru sormayın. Onlar ancak sizleri yorarlar. Kötü şeylere alet olmayın. Kimin peşinden gittiğinize, kimin düşüncesini paylaştığınıza dikkat edin.

Eğer hayatta ve işinizde başarılı olmak istiyorsanız zorluğa hazır olun. Babamın da söylediklerinden biri olan “İşine sıcak bak ki işin de sana sıcak baksın”. Zoru sevin. Kendi işinizi kendiniz yapın, insanlara buyurmayın. Bulunduğunuz yerde yaptığınız işi en iyi şekilde yapın. Beklentili olmayın. Beklentiniz ne kadar az olursa o kadar az hayal kırıklığına uğrar o kadar çok mutlu olursunuz.

Öğrendiğiniz konuları tam öğrenin. Bir konuyu tüm teferruatıyla öğrenin. Dinimizi de öğrenelim. Kaynağından, Kur’an-ı Kerim’den öğrenelim. Hadis-i Şerif’leri okuyun. Nasıl ibadet edilir öğrenin.

Kanaatkâr olmak lazımdır. Kâinat ölçülerle yaratılmıştır. Sizde ölçülü olun. Ölçü bilmeyene, değer vermeyene cevap vermeyin. Sonra altında ezilirsiniz.”

Söyleşinin sonunda Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, öğrencilerin sorunları dinleyerek sorularını cevaplandırdı.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu