Adıyaman

“İl oluş, ilçeden kurtuluş fobisinden arınmalı”

Adıyaman’ın İl Oluşunun 62. Yıl Dönümü Kutlandı

“İl oluş, ilçeden kurtuluş fobisinden arınmalı”

 

Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda Adıyaman’ın İl Oluşunun 62. Yıl Dönümü düzenlenen programda çeşitli etkinliklerle kutlandı.  Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, bu il oluş, ilçeden kurtuluş fobisini de üzerinden atılmasını gerektiğini iletti. Bundan sonra bu toplantıları Adıyaman’ın il oluşu değil de Adıyaman’ın değerlendirme toplantısı gibi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Adıyaman’ın il oluşunun 62. Yıl dönümü Üniversite Rektörlük Konferans Salonu’nda  Adıyaman Belediyesi’nin düzenlediği programda çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlama törenine Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Askerlik Şube Başkanı Albay Davut Kulalar, İl Jandarma Komutanı J. Albay Ercan Atasoy, Emniyet Müdürü Metin Alper, Üniversite Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit Temir, Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Ali Aydın, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Üniversite akademik ve idari çalışanları ile öğrenciler katıldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken, törende Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü birer konuşma gerçekleştirdi.

Ardından Doç. Dr. Murat Gökhan Dalyan bir sunum yaparak Adıyaman’ın eski günlerinden fotoğrafları izleyiciyle paylaşarak Adıyaman’ın marka değeri üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

Daha sonra Üniversite Yeniler Topluluğu öğrencileri Ahmet Doğan ve Mehmet Kandemir tarafından Adıyaman şiirleri okundu.

Bunların yanında Adıyaman Belediyesi tiyatro ekibi tarafından Adıyaman’ın il oluşunu anlatan bir skeç katılımcıların beğenisine sunulurken harfane ekibi de sahne aldı. Adıyaman ve yöresi türkülerin seslendirildiği program teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, yaptığı konuşmada, il oluşundan bugüne kadar geçirdiği süreçte ülkenin gelişmesine paralel olarak Adıyaman’ın da geliştiğini söyledi.

Bunun da yeterli olmadığını ifade eden Prof. Dr. Gönüllü, bir çok çalışmanın yapıldığını ve bu çalışmaların içinde mutlaka akademik düşüncenin olması gerektiğini vurguladı.

Onuncu yılını kutlayan üniversitenin geliştiğini ve bilimsel çalışmaların hız kazandığını belirten Prof. Dr. Gönüllü, yapılan bu çalışmalarla Adıyaman’a gereken desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu da yaptığı konuşmada Adıyaman’ın kurtuluş günün olmadığını, Atatürk’ün Adıyaman’a gelmediğini ve gelişinin kutlamasının olmadığını ve Adıyaman’ın sadece adeta Malatya’dan kurtuluş yıldönümü gibi, Malatya’nın ilçesi olmaktan kurtulmak bir hal olduğunu söyledi.

Kutlu, bu il oluş, ilçeden kurtuluş fobisini de üzerinden atılmasını gerektiğini iletti. Bundan sonra bu toplantıları Adıyaman’ın il oluşu değil de Adıyaman’ın değerlendirme toplantısı gibi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Kutlu, Adıyaman’ın il oluşunun kanunun Haziran ayında çıktığını ve 1 Aralık’ın ise vali atanmasının olduğunu belirtti.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin ise yaptığı konuşmada Adıyaman’ın kadim şehir olduğunu ve tarihi ve kültürel zenginliğe sahip, barışın ve kardeşliğin şehri Adıyaman’ın il oluşunun 62. Yılının kutlandığı, bunun Adıyaman’a ve ülkeye hayırlı sonuçlar getirmesini temenni etti. Programı hazırlayanlara, emeği geçenlere teşekkür ettiğini ileten Erin, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’ya katılmadığını, Adıyaman’ın il oluşunun 1 Aralık olduğunu ve Adıyaman Valisi olarak da kendisinin doğum gününün 1 Aralık olduğunu, bunların ikisiyle de sevinç duyacağını, Adıyaman Valisi olarak da gurur duyacağı, bundan sonraki meslek hayatında da her vesile ile dile getirmekten zevk duyacağı bir tevafuk olduğunu söyledi.

Erin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aslında bir tür muhasebe, geçmişte yapılanlar, bugün hangi noktada olduğumuz ve bunlardan ders çıkararak, geleceğe dönük ortaya koyduğumuz hedeflerimizin bir muhasebesini yapabileceğimiz ve buna vesile olan Adıyaman’ımızın il oluşunun yıldönümünü tekrar kutuluyorum. Bir sonraki yıldönümlerinde daha zengin, daha müreffeh, daha kalkınmış Adıyaman’ı el ele vermek suretiyle yaratabileceğimiz inancını sizlerle paylaşmak istiyorum.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu