Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma

İki faturasını ödemeyen susuz kalacak

30 Aralık 2016 Cuma, 08:34

İki faturasını ödemeyen susuz kalacak

 

Adıyaman Belediyesi aldığı meclis kararıyla, 2017 yılı Ocak ayı itibariyle iki faturasını ödemeyen su abonelerinin suyunun kesileceğini duyurdu.

Adıyaman Belediyesi aldığı meclis kararıyla, özellikle ev sahibi ile kiracılar arasında büyük sıkıntılara sebep olan bir soruna daha ‘dur’ diyecek.

Kirada oturduğu evde su borcunu ödemeyen kiracılardan şikâyetçi olan ev sahipleri ile yine azken borcunu ödemeyen ancak birikince büyük sorun yaşayan vatandaşın bu sorununu ortadan kaldırmak için kolları sıvayan Adıyaman Belediyesi Meclisi, iki faturası biriken abonenin suyunun kesilmesi için karar aldı. Belediye meclisinin aldığı kararı değerlendiren Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, bu şekilde ciddi sorunların önüne geçileceğine inandığını dile getirdi.

“Belediye Meclisimizin aldığı karar 1 Ocak 2017’den itibaren geçerli olacak” diyen Başkan Kutlu şunları söyledi: “Bakıyoruz adam 10-15 sene su borcunu ödememiş ve belediyeye olan borcu 3 bin TL’yi aşmış. Yapı kullanma yada bir başka iş için belediyeye geldiğinde 3 bin TL borcu olduğunu öğrenince itiraz ediyor. Araştırıyoruz, 10-15 senede bir sürü kiracı girip çıkmış eve ve hepsi de borcu ev sahibine bırakmış, ev sahibi de haklı olarak ‘neden bu kadar birikmişse kesmiyorsunuz’ diyerek belediyeye tepki gösteriyor. Sonuç olarak ev sahibi, bütün kiracılarının borcunu ödemek zorunda kalıyor. Yada bir başka vatandaş da ‘keşke bu kadar birikmeden beni uyarsaydınız, borcumu azken öderdim’ diyor. Sıklıkla karşılaştığımız bu durumlardan dolayı bu kararı aldık. Ancak aldığımız bu karar geçmiş borçları kapsamayacak, sadece uygulanmaya başladıktan sonraki tarih olan 2017 yılı Ocak ayından sonraki iki faturasını yatırmayanları kapsayacak.”

 

Eski Borcu Silme Yetkisi Belediyelerin Olsa Silerdik

“Bugün elektrik faturasını yatırmayan var mı, doğalgaz faturasını yatırmayan var mı? 3 gün geçince kesiyorlar. Ama söz konusu su parası olunca ödenmiyor” diyerek duruma tepki de gösteren Başkan Kutlu, “Belediye olarak eksi borçların faizini silme gibi bir yetkimiz yok. Sadece parlamento kararıyla bu borçlar silinebilir. Şu an belediye meclisi olarak yetkimiz olsa faizleri silerim ve vatandaştan sadece anaparalarını ödemesini, bir daha da borç bırakmamalarını isterim ama bizim maalesef böyle bir karar alma yetkisi bize ait değil” diyerek borçların silinmesi konusuna da açıklık getirdi.

Ayrıca 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren suya zam yapılacağını da sözlerine ekleyen Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, bunun nedeninin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler olduğunu dile getirerek, “1 Ocak’tan itibaren suya zam yapılacak. Bunun sebebi geçtiğimiz yıl tamamlanarak hizmete giren Atık su Arıtma Tesisidir. Tam kapasite ile çalışmaya başlayan tesisin yapım ve masrafları çok yüksek olduğundan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘kirleten öder’ prensibi gereği bu bedelin bir kısmı vatandaşların su faturalarına yansıtılacak. Geriye kalan kısmı ise belediye tarafından karşılanacak” bilgi verdi.

Tesisin önemine de dikkat çeken Başkan Kutlu, “Bu tesis sayesinde yaklaşık 600 kilometrelik kanalizasyon hattı üzerinde bulunan bütün evsel atık sular toplanıp, Atatürk baraj göletine deşarj edilmeden önce son biyolojik arıtmaya tabi tutuluyor. Bu çerçevede büyük bir çevre kirliliğinin de önüne geçiliyor” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: