AdıyamanManşet

İki bin yıldır değişmeyen lezzet!

Kent Konseyi, Roma Çeşmesini Gündeme Taşıdı

İki bin yıldır suyu akan, çevresine hayat veren tarihi Roma Çeşmesi, ne yazık ki kendisine hayat veremiyor. İki bin yıldır ayakta duran çeşmeye ne bir bakım ne koruma ne de restorasyon yapılıyor. Perre Antik kenti sınırları içinde olması nedeniyle doğal olarak yapılan ‘koruma’ dışında bir koruma yok. Adıyaman Kent Konseyi, tarihi Roma Çeşmesini gündeme taşıyarak, çeşmenin bakımsızlıktan kurtarılmasını, korunmasını teklif etti. Kent Konseyinin önerisinde dikkat çeken diğer öneri ise çeşmeden akan suyun şişelenmesi.

Kommagene Krallığının 5 büyük şehrinden birisi olan Perre Antik kentinde bulunan tarihi Roma Çeşmesi, Adıyaman Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri şehre 5 km uzaklıktaki tarihi Roma Çeşmesinin bakımsızlığına ve ilgisizliğine dikkat çekmek için çeşmenin yanında basın açıklaması yaptı.

Adıyaman Kent Konseyi adına Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Murat Gökhan Dalyan’ın yaptığı açıklama şöyle:

“Tarihi Roma Çeşmesi merkez Pirin (Örenli) mahallesinde bulunan Perre Antik Kenti sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bilindiği gibi Perre, Kommagene Krallığının 5 büyük şehrinden biridir. Başkent Samosata ile Melitene (Malatya) arasında yer alan bir uğrak yeridir. Antik Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilmekte olup, kervanlar, yolcular ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılmaktadır. Bahsedilen suyun aktığı Roma Çeşmesi şu an yanında bulunduğumuz çeşmedir.

Böylesi tarihi öneme sahip Roma Çeşmesinin bugün içinde bulunduğu durum bizleri üzmektedir. Bakımsız ve ilgisiz bir şekilde zamanın ve insanların tahribatına terk edilmiş durumdadır. Çeşmenin içinde bulunduğu bu bakımsızlık nedeniyle ziyaretçiler buraya gelmek istememekte, gelenler de pişman olmaktadır.

Adıyaman Kent Konseyi olarak; hem tarihi bir değer, hem turistik bir zenginlik hem de kültürel bir varlık olan bu çeşmesinin bir an önce bakıma alınarak, etrafının insanların ziyaretine uygun bir hale getirilmesini istiyoruz. Daha önce defalarca basında yer alan bu duruma yetkililerin ilgisine ve dikkatine sunarken, konuya bir an önce el atılmasını, turizmimize kazandırılmasını istiyoruz. Konuyu yakından takip ederek gelişmeleri değerli kamuoyu ile paylaşacağız.

 

Çeşme suyu ‘Roma Çeşmesi’ adıyla değerlendirilebilir

Antik Roma kaynaklarında güzelliğinden bahsedilen su ile alakalı olarak bir de öneride bulunmak istiyoruz. Bu suyun tarihi önemini de dikkate alarak, kaynağı ıslah edilerek şişeleme yoluyla değerlendirilmesi mümkün olabilir. “Roma Çeşmesi” adı ve “İki bin yıldır değişmeyen lezzet” ya da “İki bin yıldır akan lezzet” tanıtımıyla bu çalışmanın ilgi göreceğine inanıyoruz.

Aramızda bulunarak açıklamamıza destek veren Örenli (Pirin) Mahallesi muhtarı Ömer Ekici’ye ve Adıyaman Kültür Derneği’ne teşekkür ediyor, kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

Güne Bakış Haber Merkezi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı