İhtiyaç sahiplerine alışveriş kolaylığı

21 Ekim 2016 Cuma, 11:11

İhtiyaç Sahipleri Puanı Kadar Yardım Alıyor

İhtiyaç sahiplerine alışveriş kolaylığı

 

Adıyaman’da Beşir Derneği tarafından yürütülen yardım kampanyasında ihtiyaç sahipleri, puanı kadar yardım alıyorlar.

Beşir Derneği Adıyaman Şube Başkanı Ramazan Karakuş, yaptığı açıklamada, Adıyaman’da Beşir Derneği tarafından açılan ‘Paylaşım Noktası’nda paranın geçmediğini, ihtiyaç sahiplerinin para vermeden puanı kadar alışveriş yaptığını söyledi.

“Adıyaman’a 27. açılan ‘Paylaşım Noktası’nda para yerine puan geçiyor. İhtiyaç sahiplerine gıda, giyim ve temizlik malzemelerinin verileceği paylaşım noktasında, ihtiyaç sahipleri puanları kadar alışveriş yapacaklar” ifadelerini kullanan Karakuş, şöyle konuştu:

“Vatandaşlar tarafından internet üzerinden müracaat edildiği zaman genel merkeze gidiyor. Bu müracaat genel merkeze gittikten sonra hangi ildeyse o ilin temsilcisine düşüyor. Beşir ihtiyac-sahiplerine-alisveris-kolayligi-4temsilcisine düştüğü zaman oradaki heyet o ailenin evine gidiyoruz. Bizim o eve gittiğimiz zaman dul ve yetim olması ondan sonra ihtiyaç sahibi olması bunlar tespit edildikten sonra evin durumuna bakıyoruz. Doğal gazlımı sobalımı bulaşık makinesi çamaşır makinesi evde beyaz eşya olup olmadığına bakıyoruz. Varsa tespit ediyoruz. Tutanağımızı tutuyoruz ondan sonra rapor ve düşünceler bölümüne yazıyoruz. Bu aile gerçekten muhtaçtır gerçekten yardıma ihtiyacı vardır. Bunu 12 ay 6 ay 3 ay çok muhtaçsa veya evlenip boşanmış ise evlenecekse 6 ay takip ediyoruz evlendikten sonra yardım yapmıyoruz. Evli kocası çalışıyorsa sigortalı oluyorsa ona yardım yapmıyoruz. 6 ay bir süre veriyoruz onun sosyal statüsünde herhangi bir değişiklik yoksa devam ediyoruz. 6 ay daha uzatıyoruz. Ondan sonra gönderiyoruz genel merkez onaylıyor vatandaş geliyor bir markette ne ihtiyacı varsa geliyor mesela iki çocuklu bir aileyse geliyor ihtiyaçlarını alıyor bu kendine 1 ay boyunca yetiyor. Bu gıda yardımını aldıktan sonra geliyor tekrar kontrol ediyoruz eşyalarını alıyor götürüyor herhangi bir ücret herhangi bir para ödemeden sırf bir marketten kendim gidip alış veriş yapıyorsam onlara da bu markette bu ruhu yaşatıyoruz”

Bu malzemeleri zenginlerden alıp fakirlere dağıttıkları aktaran Karakuş, “Biz aracı kurum görevi yapıyoruz. Zenginler geliyor diyor ki bir ton bulgur vereceğim size benim adıma dağıtın kimsesizler fakirler hep burayı bekliyor. Zenginden alıyoruz fakire veriyoruz. Aracı kurum görevi görüyoruz. Peygamber efendimiz döneminde alan el veren eli görmüyor. Veren elde alan eli görmüyor bizim bu şekilde sistemimiz işliyor. Kimlikle bizde sistemimiz var. Bizde puan olarak hesaplanır bizde para yok bu şekilde ailelerimizi tespit etmişiz şuanda 40 aileye yardım yapıyoruz. Aile diyorum kişi demiyorum” diye konuştu.(PHA)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz