Adıyaman

İHH’dan Suriyeliler için Kampanya

İHH’dan Suriyeliler için Kampanya

İHH Adıyaman Temsilciliği tarafından Demokrasi Parkında Suriyeliler için yardım kampanyası başlatıldı.

İHH Adıyaman Temsilcisi Fadıl Akkuş, yaptığı açıklamada, “Halep’e yol açın” kampanyasını başlattıklarını bildirdi.

2011 yılından beri iç savaş olarak başlayan daha sonrada onlarca devletin savaş uçaklarının üzerinde bulunmuş olduğu Suriye halkının 5 yıldır çok ciddi manada kıyım yaşadığını hatırlatan Akkuş, şöyle devam etti:

“Ve bugün özellikle Suriye savaşıyla ilgili artık savaş olmaktan çıktı büyük bir savaş oldu.Ve bunun neticesinde çok ciddi tahribat oluşmaktadır.Bu savaş neticesinde yaklaşık 5 milyon insan vatanını terk etmek zorunda kaldı.Yine bugüne kadar yapılan Resmi rakamlarda 450 bin insan maalesef hayatını kaybetti. Ve 5 milyon insanda vatanından ayrılmak zorunda kaldı. Bunun büyük çoğunluğu yaklaşık 3 milyon insanda şuan ülkemizde barınmak zorunda bu savaşın bilançosu çok ağır oldu. Halada devam etmektedir. Malumunuz Suriye savaşı artık insanların vicdanında yer etmemeye başladı. Özellikle biz bu Halep’e yol açın kampanyasıyla sessiz çoğunluğun sesiz çığlığın sesi olmaya gayret ediyoruz. Bu nedenle böyle bir kampanya başlattık”

Bu kampanyada özellikle Halep’e yol açın ifadesindeki amaçlarının son 3 ay içerisinde Halep’e çok ciddi saldırılar yapılmasından dolayı oluşan mağduriyetlerin giderilmesi olduğunu belirten Akkuş, “Toplamda 1800’e yakın savaş uçağın 1800 defa saldırıda bulundu. Yine 1300 küsur insan o anda katledildi. Bugün insanlar haksız zulme, haksızlığa maruz kalmaktadır. Ve bu haksız saldırı sonucunda çok ciddi tahribatlar oluşmaktadır. Ama dünya hala buna sesiz, dünya hala buna el uzatmıyor. Maalesef insanlarımız da Suriye konusunda hep malum Suriyelileri eleştirmekte ama hiç kimse bu saldırıyı yapanlar hakkında ciddi manada eleştiride bulunmamaktadır. Şuan ülkemizde yaşayan Suriyelilerle ilgili bazı olumsuzluklardan dolayı bu insanlara eleştiri yapılmakta ve bu eleştirilerle beraber belki yapılacak yardımlara da engel olunmaktadır. Bunu artık insanlarımız da bu 5 yıldır süren savaşla beraber duyarsızlaşma oluşmaktadır. Bundan dolayı birçok insan savaştan kaçarken bir taraftan da yaşam mücadelesi vermek zorunda kalıyor. Bizler de bu insanlar hiç olmasa savaştan kurtulmuşsa en azından geri kalan kısımda savaştan kurtulmasıyla hiç olmasa yaşam mücadelesinde yanlarında olalım. Onlara bir insan olarak, bir Müslüman olarak ve komşuluk hakkı olarak bu insanlara yardım edelim düşüncesiyle böyle bir Halep’e yol aç kampanyası başlattık. Kampanyamız 40 gün sürecek, bu kampanyada özellikle un ve battaniye olabilir, her evden bir un, battaniye olursa iyi olur ama başkada gıda kabul edilir” şeklinde konuştu.

(PHA)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu