Adıyaman

İHH Kobanililere Sahip Çıkıyor

İHH Kobanililere Sahip Çıkıyor

 

İHH Adıyaman Temsilcisi Fadıl Akkuş, “Kobanili ailelere sahip çıkıyoruz” dedi.

Akkuş, 17 Kobanili ailelerinin olduğunu belirterek, düzenli olarak bu ailelere yardımda bulunduklarını belirterek, AFAD ile koordineli biçimde çalıştıklarını, bu çalışmalar kapsamında Suriyeli ailelere ve Kobanili ailelere kömür dağıtımı yapıldığını ifade etti.

Kömürü devletin karşıladığını anlatan Akkuş, “Bu kömürleri devlet karşıladı. AFAD öncülüğünde yapıldı. Biz sadece tespit ettiğimiz Suriyeli ailelere ve Kobanili ailelere bu kömürler ulaştırılmış oldu. Bu çalışmalar devam edecektir. Kobanili ailelerimizi ilk geldiği günden buyana elimizden geldiği kadar mağdur etmemeye çalıştık. Onlara hem yer konusunda hem de onların ihtiyaçları giderilmeye çalışıldı” dedi.

 

Kobanili Ailelere Bakılmadığı İddiası

İHH ve devletin Kobanili ailelere bakılmadığı yönündeki iddialara cevap veren Akkuş, şunları kaydetti:

“Adıyaman’a ilk gelen Kobanili aileleri biz karşıladık, şuanda bizim baktığımız ailelerin belki adresini de bilmezler. Onun için bilmedikleri bir şey hakkında hüküm vermiş olurlar. Bu onların kendi ön yargılarıdır. Tabi burada karşılıklı cebelleşmeye gidilmesi doğru bir şey değil. Bizim yaptığımız iş ortada. Özellikle bu konuda ispat isteyene bizzat götürüp evlerini yerlerini gösterebiliriz. Maalesef üzülerek söylüyorum, ben Karapınar civarında bakmış oldukları Kobanili ailelerin sayısını bilmiyorum ama onların ifade ettiği sayı olduğuna inanmıyorum. Onlar Suriye’den gelen her aileye sahip çıkıp işte biz Kobanili ailelere bakıyoruz gibisinden ifade ediyorlar. Çok ciddi bir Kobanili aile olduğu ifade ediliyor. İnanmıyorum, inanmamamın sebebi ise daha önce emniyetteki toplantımızda sayı veremeyeceğimizi, bunların adreslerini söyleyemeyeciğimizi ifade etmişlerdi. Ama biz açık net bir şekilde söyledik. Kobanili aileleri valilikte biliyor. emniyette biliyor. biz kaç tane Kobanili aileye baktığımızı biliyor”

Karapınar Mahallesi’nde kurulan yardım çadırından Adıyaman Valiliği, Emniyet ve İHH yetkililerinden yardım istediklerini fakat yardım yapılmadığını iddiasını da yanıtlayan Akkuş, şöyle devam etti:

“Bunun ispatı şudur, biz her konuşmamızda 17 Kobanili aileye yardım yapıyorduk fakat şuanda bu sayı artmış durumdadır. Bizim baktığımız aile sayısı belli, biz 100 tane 200 tane aileye bakıyoruz deyip de kimseyi kandırmıyoruz. Ama ben 300 tane Suriyeli aileye baktığımızı söylüyorum ve bunları tek tek size söyleyebilirim. Kızılay Genel Merkezinden yardım talep ettik, yardım geldi, hepsini beraber dağıttık. Bizimki öyle gelişi güzel değil, biz bunlarla ilgili dosya tutuyoruz. Şunu samimi olarak söylüyorum, Allah’ı da şahit tutarak söylüyorum, kesinlikle Karapınar’da bulunan yardım çadırında bulunanlar bize gelip hiçbir şekilde yardım talebinde bulunmadılar. Herhangi bir Kobanili ailenin adresini bize vermediler. Eğer bizden yardım isteyip vermediğimizi söylüyorlarsa açık ve net söylüyorum,  bizden öyle bir talepte bulunmadılar. Bunu bir daha söylüyorum eğer böyle bir iddiaları var ise gelsinler yüzleşelim, bunu kim söylüyorsa biz bu eylemler olmazdan önce biz resmi olarak başvurumuzu yapmışız. Tarihler belli. Kobani olayıyla alakası yok. Biz ne zaman ki Kobaniye IŞİD’in girmesi ile beraber gelen aileler Suruç’a gelmeye başladı, biz hemen resmi olarak başvurumuzu tamamladık, ciddi bir mağduriyet var. Bu Adıyaman’a gelse de gelmese de biz bu yardımları toplarız Suruç’a göndeririz”(BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu