Adıyaman

İHD cezaevlerindeki yoğunluğa dikkat çekti

İHD cezaevlerindeki yoğunluğa dikkat çekti

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adıyaman Şube Başkanlığı tarafından cezaevlerindeki yoğunluğa dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması düzenlendi.

İHD Adıyaman Şubesi Cezaevi ve Hukuk Komisyonu tarafından yapılan basın açıklamasında cezaevindeki koşulların biran önce düzeltilmesi gerektiği vurgulandı.

İHD Adıyaman Şubesi Cezaevi ve Hukuk Komisyonu adına basın açıklamasını okuyan İHD Adıyaman Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Çınar, “Adıyaman E Tipi Cezaevi de dahil olmak üzere ülkemizdeki bir çok cezaevinde çok sayıda hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. Adıyaman Cezaevinde de binin üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Bunun beraberinde hak ihlallerine sebep olmaktadır. İlimizde bulunan Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi de ülkedeki diğer cezaevlerinden farklı değildir” dedi.

Çınar açıklamasında, “Adalet Bakanlığı verilerine göre, 525 kişilik kapasiteli Adıyaman E Tipi Cezaevinde binin üzerinde kişi bulunmaktadır. Mevcut cezaevinde kapasitenin iki katı tutuklu ve hükümlü yaşamaktadır. Bu kalabalık hal birçok sorunu da uzun süreli bir çözüm değildir. Yapılan son düzenleme kısa süre için bir çözüm olsa da uzun süreli bir çözüm değildir. Kısmen sayı açısından bir çözüm olsa da beraberinde endişelere yol açmaktadır. Bunun yanında cezaevi koşullarının derhal düzeltilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu