Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

İftar sofrası değil, gönül sofrası

23 Haziran 2016 Perşembe, 09:26

Mülteciler İftar Sofrasında Buluştu

İftar sofrası değil, gönül sofrası

 

Adıyaman’a, yerleşen mülteciler İyilik Derneği tarafından kurulan iftar sofrasında bir araya geldi.

İyilik- Der Adıyaman Şubesi tarafından Adıyaman Kalesi’nin eteğinde kurulan iftar sofrası programına çok sayıda Somalili, Afganistanlı, Suriyeli, Iraklı, Türkmen vatandaşlar katıldı.

Okunan ezanla beraber oruçlar açılırken yemek sonrası konuşan İyilik- Der Gönüllüsü Mustafa Kirişçi, “Gerçekten çok renkli bir ortam var burada. Somalili, Afganistanlı, Suriyeli, Iraklı, Türk, Kürt hep birlikteyiz. İnşallah İslam’ın o güzel kardeşliğini burada bir kez daha görüyoruz. Kuran’ı Kerim’de Rabbimiz ‘Müslümanlar kardeştir’ diyordu. O kardeşliği şu an bire bir yaşıyoruz. Aynı sofrada yemek yiyoruz aynı havayı teneffüs ediyoruz. Aynı duaya amin diyoruz. Rabbim inşallah kardeşliğimizi daha da artırsın. Tabi burada muhacir kardeşlerimiz var. Onlar bir imtihanla imtihan oluyorlar. Biz şuna inanıyoruz ki, rabbimiz bizi kardeşlerimiz ile imtihan ediyor. Dolayısıyla bu kardeşliğin bir gereği olarak bizler İyilik-Der olarak kardeşlerimize bir akşam bir iftar vermek istedik. Burada onlarda sağ olsunlar bizim bu davetimize teşrif ettiler. Hepsinden Allah razı olsun diyoruz. Rabbim inşallah ümmeti Muhammed’in sıkıntılarını gidermeyi nasip etsin. İnşallah rabbim, kardeşlerimizi tez zaman da hayırlısıyla tekrar memleketlerine dönmeyi kendi vatanlarında Ramazanın güzelliğini yaşamayı nasip eylesin diyelim inşallah. Rabbim inşallah İslam ümmeti üzerine oynanan oyunları onların başlarına çalsın. İnşallah kardeşliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Kardeşliğimizi kıyamete kadar daim eylesin Allah hepinizden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Irak Türkmen Derneği Başkanı Aydın Kado ise yaptığı konuşmada, “İyilik Derneği’ne teşekkür ediyorum. İyilik- Der,  Türkmenlere, Araplara hem de dünya insanlığına bakan bir dernektir. İnsani bir dernek, hep insanlığa bakıyor. Ne bir halka bakıyor ne bir millete bakıyor ne de bir dile bakıyor. Buraya hicret eden Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı, Somalili hem de orta Asyalı muhacirlere biraz olsa da gönüllerini hoştun ettiler. İnşallah Rabbim bunlardan razı olsun” şeklinde konuştu.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz