Adıyaman

Bu iddialar doğru mu?

Lisede Tehditle Para İsteme İddiası

Bu iddialar doğru mu?

 

Adıyaman Fatih Anadolu Liselisinde öğrencilerden tehdit ve not düşürme karşılığında zorla para istenildiği ileri sürüldü.

İddiaya göre, okulda bulunan öğrencilerden zorla para isteyen müdür yardımcısı ve öğretmenler, bu paranın verilmemesi durumunda notların düşürüleceğini ifade ettiler.

Okulda zor durumda olduklarını belirten ve ismini vermek istemeyen öğrenciler, ” Bizler okula geldiğimizde Müdür Yardımcısı, ders esnasında bütün sınıfları gezerek öğrencilerden 100 lira istiyor, vermediğiniz taktirde “sınavlarda görüşürüz” şeklinde bizi tehdit ediyor. Ayrıca rehber dersimizde ise para verenlerin notlarına artı yazılıyor ama vermeyenler hakkında ise eksi yazılıyor. Bizler bu durumdan çok rahatsız olduk, bunu ailelerimize bildirdik ama ailelerimizde ve diğer öğrencilerde idare ile ters düşmemek için veriyor. Bizler oraya eğitime gidiyoruz. Burada okuyan arkadaşlarımızın kiminin ailesi çalışmıyor, kimisi çok az para kazanıyor, kimisi ise memur. Bu parayı ödemeleri imkansız, bu durumda öğrenciler yani arkadaşlarımız zor duruma düşüyor. Almanca Öğretmenimiz ise, derste defalarca ‘100 lirayı vermez iseniz notunuzu düşürürüm’ şeklinde bizleri tehdit etti.” dediler.

 

Devamsızlığı Olan Öğrencilerin Devamsızlıkları Para Karşılığı Sildiriliyor

Bazı öğrenciler ise devamsızlığı olan öğrencilerin devamsızlık kayıtları para karşılığında silindiğini iddia ederek şunları ifade ettiler:

“Okulumuzda haksızlık üst düzeyde, okula gelmeyen ve gelen öğrenci bir tutuluyor. Örnek olarak bir öğrencinin devamsızlığı bitme durumunda olduğu zaman velisi yada arkadaşlarımız gidiyor idare ile konuşuyor. Belli bir miktarda para karşılığında siliniyor. Bu nasıl bir zihniyet, eğitim alanında dönen dolaplar karşısında çok şaşırıyoruz. Devletimiz eğitime ayırdığı bütçe belli, ortada ama nedense devletimizi burada küçük düşürmeye bakıyorlar. Öğretmenlerimiz ve müdürlerimiz kendi keyfilerine göre öğretmenler odasını yapmışlar ve çok lüks bir yer yapmışlar. Buna birinin dur demesini bekliyoruz”şeklinde konuştular.

 

Öğrenciler Soğukta Ders Görüyor

Bazı öğrenciler ise soğukta ders gördüklerini bu yüzden kalem tutamaz hale geldiklerini savunarak, konuşmalarını şöyle sürdürdüler:

“Havalar artık soğudu ve soğuk havada artık durulmuyor. Bu soğukta daha henüz kaloriferler yanmıyor. Öğrenciler şuanda çok zor durumda, korktuğumuz için kimselere bir şeyler diyemiyoruz. Ailelerimize de bişey diyemiyoruz, onlarda bizim için üzülmesin, bunun en iyisi sizin aracılığınız ile düzeltileceğini bildiğimiz için sizlere iletiyoruz. Bu konuda hassas olunmasını istiyoruz, okul bir eğitim yuvasıdır, ticaret alanı değildir. Böyle hem bizi hem de ailemizi mağdur ediyorlar. Biz ailemize bu para talebini ilettiğimiz zaman ailelerimiz bizleri yanlış anlıyor, okul böyle bir para istemez deniliyor. Okulumuza büyüklerimizin bir an önce el atmasını istiyoruz.”(PHA)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu