Adıyaman

İçme suyumuza dinamit korlarsa…

Adıyaman’a gelen su kaynağında patlama korkusu

İçme suyumuza dinamit korlarsa…

 

Adıyaman’da yaşayanları içme suyu açısından bekleyen büyük bir tehlikeye dikkat çekildi. Adıyaman’a gelen içme suyu kaynaklarından olan Havşeri su kaynağını da içine alan bölgede demir ocağı ve taş kırma eleme üzerine maden ruhsatı verilmesi, bölgede dinamit patlatılması ve su kaynağının zarar görmesi endişesini de beraberinde getirdi.  Firmaya ÇED raporu verilmesi halinde, bütün çalışmalarında dinamit kullanacağını belirten Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Çalğan, tehlikeye dikkat çekti.

Adıyaman’ı bekleyen büyük tehlike.  Havşeri Su kaynağına Dinamit Yerleştiriliyor. Adıyaman şehir içme suyu ihtiyacının karşılandığı Havşeri su kaynağı ile Alevi vatandaşlar için kutsal sayılan Zerban bölgesinde özel bir maden şirketi alanı tahsisini alarak büyük bir tehlikeye meydan verdiği öğrenildi.

Pınarbaşı Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Çalğan ve Cemile Büyükşahin,  Zerban su kaynağında yaptıkları açıklamada tehlikenin önemine dikkat çekti.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Çalğan, hem Adıyaman şehir içme suyunun hem de Zerban ile Pınarbaşı beldesinin tehlike altında olduğunu söyledi.

Başkan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “AGD madencilik isminde bir özel şirket Havşeri ve Zerban kaynağını da içerisine alan bu bölgede Demir ocağı ve taş kırma eleme üzerine maden ruhsatı almıştır. Bu şirket şimdilerde ise ÇED raporu almak için girişimlerde bulunmuştur. Eğer ÇED raporu alınırsa bölgemiz büyük bir tehlike altına girecektir. Ruhsat aldıkları bölge tamamen kayalık olduğu için dinamitsiz iş yapamayacakladır. Dinamit patlatılması durumunda su kaynaklarının yer değiştirmesi durumu doğacaktır. Kamuoyunun bunu bilmesinde yarar görüyorum. Başta sayın vali Mahmut Demirtaş ve Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’nun konuya eğilmesini bekliyorum.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu