Hz. Peygamber ve Güven Toplum

26 Nisan 2017 Çarşamba, 08:50

Üniversitede Kutlu Doğum Konferansı

Hz. Peygamber ve Güven Toplum

 

Adıyaman Üniversitesinin kuruluşunun 11. yıl dönümünde organize edilen ve bir gelenek hâline gelen Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri çerçevesi ve Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Üniversitemizde “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” adlı konferans düzenlendi.

Adıyaman Üniversitesi Vehbi Koç Konferans Salonunda gerçekleştirilen, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Gündoğar tarafından verilen konferansa Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’nün eş Necla Gönüllü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler katıldı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hayatımıza rol model alacağımız yegâne insan olduğunun altını çizen, Prof. Dr. Hamdi Gündoğar,

“İnsanlığın büyük bir güven bunalımı yaşadığı böylesine bir dünyada Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası’nın temasının da ‘Peygamber Efendimiz ve Güven Toplumu’ olmasının gayet yerinde ve isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum. Maalesef son yıllarda İslamiyet ile terörizm bazı kesimler tarafından sıklıkla bir arada kullanılmaya çalışılmakta. Bu, Müslümanlar olarak hepimizi üzen bir durum. Çünkü Müslüman demek ‘emin olunan kişi’ demektir. Peygamber Efendimiz, Müslümanı tanımlarken ‘elinden ve dilinden, diğer insanların emin olduğu kişi’ olarak tanımlıyor. Dolayısıyla terörizmle alakası olan kişiler olmaları mümkün değil. Biz tüm bu iftiraları Müslümanlar olarak reddediyoruz. İnşallah Peygamber Efendimizin de buyurdukları gibi, Müslüman tanımına uygun Müslümanlar, dünyanın daha emin hâlde olmasına ve barış dini olan İslamiyet’in dünyada barış ortamı yaratmasına vesile olacaklar. Kutlu Doğum Haftası vesilesi ile Peygamber Efendimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum. Dini, milleti ve bayrağı için şehit olan tüm şehitlerimizi de rahmet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

“Peygamber Efendimizin oluşturduğu güven toplumu bizler ve tüm insanlık için en güzel örnek olacaktır” diyen  Prof. Dr. Gündoğar, “Güven insanca bir hayatın olmazsa olmazlarındandır. Zira her insanın canı, malı, nesli, inancı ve haysiyetinin emniyette olduğu, temel hak ve özgürlüklerinin korunduğu güvenli ortamlarda yaşamak ister. Günümüzde birey ve toplumların güven duygusunun ağır bir yara aldığı bir gerçektir. Güven duygusunun yaralanması, güven toplumunu inşa eden samimiyet, sadakat, emanet bilinci, sevgi, saygı, merhamet ve yardımlaşma gibi değerlerin de zedelenmesini beraberinde getirmiştir. Bir tarafta ise İslam ile terörü bir araya getirme çabaları var. Böyle bir dönemde Peygamber Efendimizin oluşturduğu güven toplumu, bizler ve tüm insanlık için en güzel örnek olacaktır.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz