Adıyaman

“Hukuk, insanlığın ortak paydasıdır”

Avukatlar Adli Yıl Açılışını Yaptı

“Hukuk, insanlığın ortak paydasıdır”

 

Adıyaman Barosu avukatları yaptıkları basın açıklamasıyla yeni adli yıl açılışını gerçekleştirdi.

Adıyaman Baro Başkanı av. Hasan Demir tarafından yapılan basın açıklaması, Adalet Sarayı önünde gerçekleşti. Baro Başkanı av. Hasan Demir, avukatların katıldığı basın açıklamasında 2015-2016 adli yılı açılış programında avukatların yargının en önemli unsurları olduğunu dile getirdi.

Hasan Demir açıklamasında, “Yeni Adli Yılın hepinize hayırlı ve uğurlu olmasını, adaletin ve nefasetin kâmilen sağlandığı yeni bir adli yıl olmasını temenni ediyorum. Savunma, yani avukatların icra etmekte olduğu görevleri yargının en önemli unsurlarındandır. Bunun ihmali kaos doğurur. Hukuka, yargıya güveni sarsar. Onarılması imkânsız tahribatlara zemin hazırlar. Savunma hakkı olmadan verilen kararlar, ne kadar doğru da olsa Adil olamaz, vatandaşın adalet duygusunu tatmin edemez. Bu sebeple mesleğimize yönelik istiskal gayretlerinin hukuka, kanuna ve adalete zarar verdiğini bilinmesini isteriz.

Bizler de savunma olarak görevimizi ifa ederken, meslek kurallarına, genel hukuk ve ahlak kurallarına uymak zorundayız. Kendimizi layusel ve üstün görme hakkımız yoktur. Avukatlık mesleğine mümkün olduğu kadar katkı sunmalı, itibarını artırmalıyız. Dışarıdan mesleğe karşı her ne kadar art niyetli itibarsızlaştırma gayretleri var ise de, bizler de güzel memleketimizden almış olduğumuz saygı, sevgi ve en önemlisi kutsal mesleğin mehabetine uygun hareket etmeli, avukatlığı bir zenginleşme aracı olarak görmemeliyiz.

Yargının üç temel unsuru olan hakim, savcı ve savunmanın uyumlu çalışması gerçek adaletin sağlanmasına aracılık eder. Bu sebeple biz barolar bu uyuma ayrıca bir önem veriyor ve bu konuda üzerimize düşeni en azami derecede yapmaya gayret ediyoruz.AVUKATLAR ADLİ YIL AÇILIŞINI YAPTI Kişisel kapris ve egolardan uzak çalışmaları tercih ediyoruz.

7 Haziran 2015 günü yapılan seçimlerle oluşan yeni meclis yapısından beklentilerimiz vardı. Bunlar başta yeni çağdaş bir anayasanın yapılması, temel hak ve hürriyetlerin kamilen sağlanması, basın ve ifade hürriyetlerinin şartsız sağlanması, hukukta belirsizliği kaldıracak, sık sık aynı konuda kanun değişiklerine son verilerek, uygulanabilir doğal hukuka dayalı kanunların yapılması, katılımcı ve ileri demokrasinin sağlanması ve bu meyanda halk iradesinin hâkim olduğu dar bölge veya daraltılmış bölge seçim sistemi ve tercih sisteminin Seçim Kanunu değiştirilerek sağlanması. O zaman lider sultası yerine halkın hâkimiyeti sağlanacak ve milletin istek ve iradesi siyasette belirleyici olacaktır.

Bu millet artık bu topraklarda kan ve gözyaşı görmek istememektedir. Çünkü Kürtlerin ve Türklerin Allahları bir, peygamberleri bir, kıbleleri bir, ezanları bir, vatanları bir, bir bir bine kadar ortak birbirleri vardır. Kim bu birliktelikleri bozmaya kalkışsa büyük bir cinayet işlemiş olur.    İnsanların ortak paydası hukuktur, hukuki vicdan ve adalettir. İnsanlar bir çözüm aradığı zaman, insanların ortak paydaları üzerinden çözüm arandığı vakit, bu ister istemez bir çözüme, demokratik bir hukuk devletine ulaştırır. Otoriter ve despot yöntemler ile barışı sağlamak, sorunu çözmek mümkün değildir. Bin yıldır omuz omuza, sırt sırta vererek, aynı mefkure için mücadele eden Kürt ve Türk kardeşliğini sağlamak mümkündür, kodları tarihimizde gizlidir. Başka nevzuhur çözüm yolları bizi yıkıma götürür” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı