Hızlı tren kültür merkezi ve dahası

16 Aralık 2014 Salı, 10:02

Adıyaman’a müjde üstüne müjde geldi

Hızlı tren kültür merkezi ve dahası

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, yerel basının ısrarla üstünde durduğu ve halkın beklentisi olan hızlı trene duyarsız kalmadı. Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu’nun da konuşmasında demiryolu talebini yineledi. Başbakan Davutoğlu, bunun için proje hazırlama talimatı verdi. Sadece bu değil.

Adıyamanlıların yıllardır özlemini çektiği eksiklikleri bir bir hayata geçmeye başlıyor. Adıyaman’ı dipsiz kuyu olmaktan kurtaracak Nissibi Köprüsü, yılbaşıyla birlikte hizmete girecek. Köprünün resmi açılışı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimizi ziyaretinde gerçekleşecek.

Adıyamanlılar, yıllardır Gölbaşı’ndan geçen demiryolunun Adıyaman’a da uğramasını, hatta Nissibi Köprüsüyle birlikte devam edip, doğuya açılan bir kapı olmasını arzuluyorlardı.

AK Parti hükümetinin önce hızlı tren sonra yüksek hızlı tren çalışması, Adıyamanlıları daha da umutlandırdı. Özellikle yerel basının sıklıkla gündemde tuttuğu demiryolu için, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ziyaretiyle umutların yeşermesine neden oldu.

AK Parti’nin 5. Olağan Kongresi için hafta sonu ilimize gelen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu, yerel basının ısrarı, gençlerin dövizlerle desteklediği talepleri ve kürsüde Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu’nun dile getirmesiyle sıcak baktı.

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, “Adıyaman’da AK Parti’nin il başkanlığını daha sonra milletvekilliğini yaptım. Şimdi ise belediye başkanlığını yapıyorum. Her zaman gurur duyduğum, partimin mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Bundan sonrada bu gururu taşıyacağım. Adıyaman halkı sürekli olarak devletine bağlı millettir. Teröre hiç bulaşmayan, Terörü hiç içine bulaştırmayan bir ildir. Bu nedenle Adıyaman halkı her türlü hizmete layıktır. Böylelikle Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’ndan demiryolu istiyoruz. Bugün 60 kilometreye kadar gelinen diğer taraftan belirli bir kilometreye kadar gelmesi gerekirken gelmemiş olan bir projeden bahsetmek istiyorum. Hasarsızlık indirimi yüzde 30 ila 50’ye kadar hasarsızlık kadar. Adıyaman’da topluma ve devlete zarar vermiyor. Dolaysıyla devletine zarar vermediğinden dolayı ilimize demiryolunun gelmesini talep ediyoruz” dedi.

Başbakan Davutoğlu, demiryolu için proje hazırlanması talimatını verdi. Adıyamanlılar için yeni bir umut yeşerdi.

 

Kültür Merkezi ve Dahası

Adıyamanlıların ve özellikle de gazetemizin ısrarla üzerinde durduğu Kültür Merkezi, artısıyla birlikte gerçek oluyor.

Adıyaman’da Karayolları Şube Şefliğinin yanında, Adıyaman Belediyesi park alanına yakın yerde iki müze, bir kültür merkezi yapılacak.

Proje ihalesine çıkacak olan yerde Kültür Merkezi, Arkeoloji Müzesi ve Nemrut Panorama Müzesi yapılacak.

Kültür Bakanlığı’nın Adıyaman Belediyesiyle yaptığı protokolle takas yapılan arsa üzerine Adıyamanlıların beklentisi yapılacak. Projenin birkaç gün içinde ihalesinin tamamlanması bekleniyor.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz