Adıyaman

“Hiçbir kutsalın yalana ihtiyacı yok”

Rektörü Gönüllü, Gündemi Değerlendirdi

“Hiçbir kutsalın yalana ihtiyacı yok”

 

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Akit TV ekranlarında 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) darbe girişimini ve gündemi değerlendirdi.

Akit TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan “Derin Kutu” programına konuk olan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, 7 Ağustos’a ülkemiz genelinde düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” ile ilgili olarak Yenikapı’nın ülkemiz için yeni bir çağın kapısı olduğunu söyledi. İstanbul ve diğer illerde düzenlenen mitinglerle siyasi parti ayrımı gözetmeksizin toplu bir müdafaa yapıldığını belirten Gönüllü, toplumumuzun bir istiklâl ve istikbal harbi yaşandığının farkında olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Gönüllü, yaşanan olaylarla toplumumuzun aynı gemide olduğunu hissettiğini kaydederek “Toplum birlikte olduğunu hissetmediği zaman araya insanları aldatan, uyutan, narkozlayan, insan vücudunun akyuvarlarının çalışamadığı, göremediği yanlış unsurlar aramıza girebiliyor.’’ dedi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gönüllü, FETÖ’nün 50 yıllık bir proje olduğunu anlatarak, şunları ifade etti:

“Aslında karşımızda büyük bir devlet var. Büyük bir devletin bizim devletimizi tüm gücüyle bütün birimlerinde, hücrelerinde, her noktasında uyutulduğunu, bu güçleri kullanarak ülkenin her yerine sirayet ettiklerini görüyoruz. Bununla ilgili Devlet büyüklerimiz gerekeni yapıp gerekli düzenlemeleri yapacaklardır. Çocuklarıyla beraber sabahlara kadar nöbet tutan, oralarda yatan insanların beklentisi de bünyemize uygun yeni bir tanzim yapılması. Bu açıdan da biz büyüklerimize halk olarak, vatandaşlar olarak güveniyoruz.”

Adıyaman Üniversitesinde, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan çalışmalara da değinen Prof. Dr. Gönüllü, Türkiye’de FETÖ ile ilk mücadele eden Rektör olduğunu belirterek şunları söyledi:

“2013’ün ortalarına doğru Twitter’da haşhaşileri yazdım. Hep yalanın yanlışlığını, hiçbir kutsalın yalana ihtiyacı olmayacağını, bunların örgüt olduğunu her yolu mubah gördüklerini yazdım. 15 Temmuz günü de olayları fark edince önce Sayın Başbakanımızın twitlerini paylaştım ve milletimize binaen Türkiye’de ilk defa darbeye karşı üniversitemiz web sitesinden “Büyük Milletimize! Ülkemizin meşru hükümetine karşı girişilen bu menfur, melun şer odaklı darbe kalkışımını lanetliyor, Ülkemizin meşru hükümeti ve Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında olduğumuzu kamu oyunun bilgisine sunarız.” şeklinde bildiri yayınladım. Şu anda da üniversitemizde 120’nin üzerinde personelimize soruşturma yapıyoruz. Bunların 30’u idari personel. Akademik personel ise 90 civarında. İdari personellerimizden 6 adedini Cuma günü itibariyle kamu görevinden çıkardık. Yanlış bilgiler yayılmaya çalışıldığı için akademisyenlerle ilgili de istatistik çıkardım. 2014’den itibaren soruşturulan bu 90 kişi içinden üniversitemize giren sadece 7 kişi var. Bunlar da ÖYP, TUS, DUS vs. gibi merkezi yerleşim ile gelen kişiler. 2014 Ocak ile 2016 Temmuz arasında, yani son 1,5 yıl boyunca neredeyse paralelci kimseyi almamışım. Bunun tek yolu var zaten sıkı bir şekilde insanları kontrol etmek. Birçok şeyleri anlık fark ettik. Bunlara müdahale ettik. Bugün itibariyle elimizdeki donelerle soruşturmalarımızı yapıyoruz. Bu hafta içinde birçok şey görünecek. Bu işe çok batmış olanlardan başladık. Gerisi çorap söküğü gibi gelecek.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu