Adıyaman

“Herkes fikrini açıkça söylemeli”

CHP İl Başkanı Bilal Doğan’dan Sağduyu Çağrısı

“Herkes fikrini açıkça söylemeli”

 

Adıyaman’da son iki günde “karşıt görüş” nedeniyle iki kavga yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Av. Bilal Doğan, karşıt görüşlü gruplar arasında yaşanan kavgalar ile ilgili açıklamalarda bulunarak sağduyu çağrısında bulundu.

Doğan, “Adıyaman’a yakışmayan olaylar ve görüntüler sergilenmekte. Karşı görüşlü insanların bir biriyle kavga ettiğiyle ilgili yoğun haberler yapılmakta. Bu ilimize asla yakışmayan bir görüntüdür. Demokrasi gereği her görüşte insan kendi fikrini açıkça savunabilmeli, söyleyebilmeli. Siyasi partiler kendi propagandalarını yapabilmelidir. Demokrasinin gereği budur. İlimiz sadece bölgeye değil, tüm Türkiye’ye örnek olmuştur. Hoşgörüsüyle, barış ve kardeşlik ortamıyla tüm Türkiye’ye örnek olmuş bir ildir. Hangi görüşte olursa olsun, insanların görüşüne saygı duymak lazım. Hoşgörüyle yaklaşmak lazımdır. Buradan her iki gruba da sağduyu çağrısında bulunuyoruz. Umuyoruz ki Adıyaman’da hakim olan birlik ve beraberlik kardeşliği devam edecektir” dedi.

 

Karşıt görüş, kavga sebebi oldu

İlk olay Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yakınlarında karşıt görüşlü olduğu öğrenilen iki grup arasında çıkan tartışma kavgaya dönüşmüştü.

Edinilen bilgiye göre, Eskisaray Mahallesi, BDP Adıyaman İl Başkanlığı yakınlarında bulunan ve sürücüsü BDP’li olduğu öğrenilen bir minibüse karşıt görüşlü olduğu iddia edilen ve kimlikleri belli olmayan şahıslar saldırdı.

Saldırı sonrası minibüs sürücüsü olay yerinden durmayarak BDP Adıyaman İl Başkanlığı önüne geldi. Tartışma parti binası önünde devam etti. Olay yeri yakınlarında bulunan polis ekipleri olaya müdahale etti. Karşıt görüşlü bir grup olay yerinden kaçarak kayıplara karışırken diğer grup ise yürüyüş yaparak Karapınar Mahallesinde bulunan Kobani yardım çadırına gelerek, burada toplanmaya başladı. Polis ekipleri güvenlik önlemi aldı. Olaylarla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

 

15 kişi bir kişiye saldırdı

İkinci olayda da, karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan kavgada 1 kişi yaralanmıştı.

Edinilen bilgiye göre, Eskisaray Polis Merkezi yakınlarında 10-15 kişilik bir grup ile A.M.B. (20) arasında, bilinmeyen nedenlerden dolayı tartışma yaşandı. Karşıt görüşlü şahıslar arasındaki tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. 10-15 kişilik grup, A.M.B.’yi tekme tokat döverek darp etti. Darp edilen şahıs olay yerine gelen polis ekiplerince muhafaza altına alınırken, karşıt görüşlü grup ise ara sokaklardan kaçarak kayıplara karıştı. A.M.B. polis ekipleri tarafından Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı. Yaralı şahsın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.  Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu