Adıyaman

“Hep birlikte Türkiye’yiz”

Resmi bayramlaşmaya yoğun ilgi

“Hep birlikte Türkiye’yiz”

 

Kurban Bayramı dolayısıyla Adıyaman’da protokol üyeleri ve halkın katılımıyla resmi bayramlaşma töreni düzenlendi.

Kurban Bayramı dolayısıyla Adıyaman Belediyesi Nikah Salonunda resmi bayramlaşma töreni düzenlendi. Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’nun ev sahipliğini yaptığı törene; Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Adnan Boynukara, İ. Halil Fırat ve Salih Fırat, AK Parti Adıyaman milletvekili adayı Yakup Taş, CHP Adıyaman milletvekili adayı Sıddık Şahin, AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, CHP İl Başkanı Abuzer Tanrıverdi, kurum müdürleri, STK başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol üyelerinin, vatandaşlarla tek tek bayramlaşması ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman’ın her zaman barışın ve huzurun başkenti olarak kalacağını dile getirerek, “Öncelikle Hac vazifesini yerine getirirken hayatını kaybeden yüzlerce din kardeşimize Allah’tan rahmet dileyerek konuşmama başlamak istiyorum. Ülkemiz, milletimiz ve dindaşlarımızın gerek bu topraklarda gerekse bu coğrafyada ardı ardına yaşadıkları felaketler inşallah bir an önce son bulur ve bu toprakların insanları en kısa sürede feraha erer. Ülkemizde de bazı kesimler tarafından sürdürülmeye çalışılan çatışma ortamına rağmen bu ülkenin tüm milletleri sağduyulu davranarak bu kirli tezgahı bertaraf edecektir. Tarihin her döneminde barışın ve kardeşliğin hakim olduğu ilimiz de ise bugün Türküyle Kürdüyle, Alevisiyle Sünnisiyle bu çatının altında buluşularak yine herkese ve her kesime en güzel mesaj verilmiştir. Bu vesile ile tüm milletimizin mübarek Kurban Bayramını kutluyorum” diye konuştu.

Konuşmasının ardından programın sunuculuğunu da üstlenen Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, sırasıyla söz hakkını MHP İl Başkanı Hüseyin Özgün, CHP İl Başkanı Abuzer Tanrıverdi ve AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen’e verdi. Kısa konuşmalarında tüm Adıyamanlıların, ülkenin ve İslam aleminin bayramını kutlayan siyasi parti temsilcileri, birlik ve beraberliğe vurgu yaptılar. Siyasi parti temsilcilerinden sonra söz alan Alevi kanaat önderleri de Adıyaman’da Alevisiyle-Sünnisiyle hep birlikte yıllarca kardeşlik içerisinde yaşadıklarını dile getirerek, “Adıyaman, Türkiye’ye model olacak bir barış şehridir. Bu ilde yüz yıllardır etle tırnak halinde yaşayan Aleviler ile Sünniler, bu kardeşliğini herşeye rağmen sürdürmeye devam edecektir” dediler.

Söz alan CHP Adıyaman milletvekili adayı Sıddık Şahin ise, “Çiçeği burnunda milletvekili adayı olarak, bir Adıyaman sevdalısı olarak hepinizi saygıyla selamlıyor ve bayramınızı kutluyorum. Öncelikle bayramların manevi iklimi içerisinde en çok ihtiyaç duyduğumuz barış, huzur ve kardeşliğe hepimizin çok ihtiyacı var. Hiç kimsenin dininden, dilinden, inancından ve düşüncelerinden dolayı ötekileştirilmediği, herkesin eşit tutulduğu bir ülke ve dünya dileğimiz devam etmektedir. Adıyamanımızın huzuru ve barışı hepimiz için çok önemlidir. Bir Adıyaman sever olarak, Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekili adayı olarak bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğim. Bu dileklerle hepinizin bayramını kutluyorum” dedi.

AK Parti Adıyaman milletvekili adayı Yakup Taş ise yaptığı selamlama konuşmada, “Cenab-ı Allah bu bayramı hayırlara vresile kılar inşallah. Bu bayramı yaşanan çatışma ortamlarından dolayı buruk kutluyoruz. Akan kanların durması için, Adıyaman’daki huzur, kardeşlik ve barış havasının tüm ülkeye yayılması için dua ediyoruz. Bu vesileyle tüm ülkenin bayramını kutluyoruz” diye konuştu.

Programa katılan Türkiye Sakatlar Federasyonu Başkanı hemşerimiz Yusuf Çelebi de programa katılanlara bir selamla konuşması yaptı. Çelebi’nin konuşmasının ardından mikrofona davet edilen Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü de tüm Adıyamanlıların ve İslam aleminin de bayramını kutladı.

AK Parti Adıyaman milletvekili Salih Fırat da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu bayramın tüm ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Biliyorsunuz ki Ortadoğu tam bir ateş çemberi içerisinde, umut ediyorum ki Türkiye bu çemberin içerisine girmeyecektir. Son zamanlarda Türkiye’deki ve özellikle de Adıyaman’daki bu huzur ortamını bozmak isteyen bazı kesimler kolları sıvasa da ilimizdeki sivil toplum örgütleri buna karşı dik bir şekilde mücadele ederek gereken cevabı en güzel şekilde vermiştir. Bundan dolayı kendilerini kutluyorum ve bu vesileyle tüm halkımızın bayramını kutluyorum.”

AK Parti milletvekili İ. Halil Fırat ise konuşmasında, “Kurban Bayramının ülkemize, ilimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Akacak olan kurban kanlarının, dünyadaki gözyaşlarını durdurmasına vesile olacağına inanıyorum ve hepinizin bayramını kurluyorum” dedi.

AK Parti milletvekili Adnan Boynukara da birlik ve kardeşlik vurgusu yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Adıyaman denildiği zaman akla ilk gelen huzur ve hoşgörüdür. Huzurun ve hoşgörünün tek kaynağı ise karşılıklı diyaloglardır. Biz kendi aramızda konuşmayı, diyalog kurmayı sürdürebildiğimiz sürece çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Adıyaman’ın da huzur kaynağı bence bundan kaynaklanıyor. Birbirinden farklı tüm kesimlerin kurdukları diyaloglar Adıyaman’da huzurun artmasını sağlıyor. Bunu geliştirmek için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Hepinizin bayramını kutluyorum.”

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise, “Bugün burada farklı siyasi partilerden, farklı düşüncelerden çok sayıda hemşerimizin bulunması, Adıyaman’ın ne kadar kardeşlik ve barış içerisinde olduğunu ortaya koymaktadır. Adıyaman haklı olarak huzurun başkenti ünvanını almıştır. Biz bunu muhafaza ettiğimiz müddetçe hiç kimse aramıza fitneyi sokamaz. Bu manzaranın her kesime örnek olmasını diliyoruz. Hepinizin bayramını kutluyorum” dedi.

Bayramlaşma töreninde, bayram tebriklerini kabul eden ve halkla bayramlaşan Vali Mahmut Demirtaş ise yaptığı konuşmada, “Adıyaman’da çalışmaktan, sizlerin hizmetinde olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Hayatımın en güzel günlerini Adıyaman’da yaşıyorum. Türkiye’nin hiçbir vilayetinde insanların birbirlerine bu kadar hoşgörüyle baktığı, savgi ve saygı içerisinde davrandığı başka bir il olduğunu düşünmüyorum. Bunun için Adıyaman hem ülkemize, hem İslam coğrafyasına, hem de dünyaya örnek olabilecek bir ildir. Bu vesileyle herkesin Kurban Bayramını tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonra ülkemizde ve İslam coğrafyasında kan ve gözyaşı olmaz” diye konuştu.

Program, İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü’nün duasıyla sona erdi.

Bayramlaşma töreni sonrasında protokol üyeleri, İl Jandarma Komutanlığında personel ve askerle, Adıyaman Açık Ceza İnfaz İnfaz Kurumunda mahkumlarla, İl Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memurlarıyla, rehabilitasyon merkezinde kalan koruma altındaki çocuklarla ve çadır kentteki Suriyeli sığınmacılarla bayramlaştı.

 

Kurumlarda Bayramlaşma

Kamu görevlileri ve halkla yapılan bayramlaşma sonrası Vali Mahmut Demirtaş beraberindeki heyet ile birlikte İl Jandarma Komutanlığına geçerek, askeri personel ve vatani görevini yapan askerlerle bayramlaştı. Demirtaş ardından Açık Cezaevine geçerek mahkumlarla bayramlaştı. Mahkumların bayramını tebrik eden Vali Demirtaş, “Yüce Rabbim bu mübarek günlerde sizlerin özgürlüğüne kavuşmayı, ailelerinize ve çocuklarınıza sağlıklı ve huzurlu bir şekilde kavuşturmayı nasip etsin. İnşallah bu bayram birlik ve beraberliğinizi güçlendirir. Hepiniz için burada geçirilen son bayram olmasını diliyor, hepinizin bayramını kutluyorum” dedi.

Açık Cezaevindeki bayramlaşma sonrası Vali Demirtaş başkanlığındaki heyet, Polisevine geçerek emniyet personeli ile bayramlaştı. Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı 80. Yıl Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezine geçerek, burada kalan çocuklarla bayramlaşan Vali Mahmut Demirtaş, çocukların bayramını tebrik ederek, yakın ilgi gösterdi.

Vali Mahmut Demirtaş, Kurban Bayramında Çadırkentte kalan Suriyelileri de unutmadı. Çadırkente giderek burada kalan Suriyelilerle bayramlaşan Vali Demirtaş, “4 yıla yakın bir süredir sizleri ülkemizde ve ilimizde misafir ediyoruz. Geldiğiniz günden beri sizlerle kardeşçe yaşıyoruz. Bizler sizlere gönlümüzü ve kucağımızı açtık. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti gerçekten çok büyüktür. Çadırkentte 10 binden fazla Suriyeli sığınmacıyı misafir ediyoruz. Huzurun ve barışın kıymetini bilmek lazım. Bunu en iyi bilenlerde sizlersiniz. Bize insanlık dersi veren Avrupa ülkeleri maalesef bu derste sınıfta kaldılar. Avrupa ülkeleri bugüne kadar hiçbir mülteciye yardım yapamamıştır. Ege’de ve Avrupa’da yaşanan vahşete hepimiz şahit oluyoruz. İşte burada Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sığınmacılara kucağını açarak ne kadar büyük bir devlet olduğunu görüyoruz. En büyük temennimiz ve duamız ülkenizdeki savaşın bir an önce bitirilerek sağlıklı ve huzurlu bir şekilde ülkenize dönmenizdir. İnşallah bu savaş bittikten sonra sağlıklı bir şekilde ülkenize döner ve bizleri de davet ederek evlerinize misafir oluruz. Bu vesileyle hepinizin Bayramını tebrik ediyorum” dedi.

Çadırkentte kalan Suriyeli bir sığınmacı ise Vali Mahmut Demirtaş’ın şahsında Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Hükümetine teşekkür ederek, “Müminler kardeştir. Bir binanın taşları nasıl bir birini kenetler ve nasıl birbirini tutarsa Müslümanlarda birbirine sımsıkı sarmalıdır. Suriye’deki Müslümanlarla Türkiye’deki Müslümanların kardeşliği ezeli bir durumdur. Avrupa ülkelerinin ne yaptığını hepimiz görüyoruz. Onların amaçları aramızı ayırmak ve daha da kötü durumlarla baş başa bırakmaktır. Türkiye’nin buna fırsat vermediğini ve kardeşliğimizin devam ettiğini görüyoruz. Türkiye bütün imkanlarını bizim için harcadı bunun farkında ve bilincindeyiz. Medineliler Mekke’den gelen muhacirlere nasıl kapılarını ve gönüllerini açtıysa, Türkiye’de bizlere her türlü imkanı vermiştir. Bu da Türkiye Cumhuriyeti devletinin İslam’a olan inanç ve güvenlerini göstermektedir. Temennimiz inşallah Türkiye sürekli güven ve huzur içerisinde kalır. Biz sizlere müteşekkiriz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı