Adıyaman

Hava Kirliliğine Dikkat Çekildi

İl Hıfzıss1hha Kurulu Toplandı

Hava Kirliliğine Dikkat Çekildi

 

İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında toplandı. Toplantıda ağırlıklı olarak hava kirliliğine karşı alınacak önlemler görüşüldü.

Kurul kararında, Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda farkındalık yaratmaya yönelik yapılan çalışmaların devamına.

Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı Belediyeler tarafından kurulacak ekipler tarafından baca temizliklerinin yapılarak, sertifikalanmasının sağlanmasına.

Kömür torbalarına karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarı bilgilerinin yazılmasının ve denetiminin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılmasına,

Gerger ve Sincik Belediye Başkanlıkları, Merkez Kömür ve Yaylakonak Belediyeleri, Kahta Akıncılar, Bölükyayla Belediyeleri, Besni Çakırhöyük Belediyesi, Sincik İnlice Belediyesi, Gölbaşı Harmanlı, Belören, Balkar Belediye Başkanlıkları tarafından tam otomatik klorlama cihazları temin edilerek acilen içme ve kullanma sularının usulüne uygun klorlanmasının sağlanmasına.

Tüm köy su depolarına tam otomatik klorlama cihazının İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından temin edilmesine. Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından arızalara anında müdahale edecek bir mekanizma oluşturulmasına, su depolarının yılda 2 defa tarafından temizletilmesine,

Tüm içme kullanma su kaynakları ve su depolarına belediye olan yerlerde ilgili Belediye Başkanlığı, olmayan yerlerde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından sağlık koruma bandı alanı oluşturulmasına.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından fırınlarda denetimler yapılarak gıda kodeksine uygun tam buğday ekmeği üretiminin yaygınlaştırılması için çalışma yapılmasına,

Lokantalarda servis sırasında tuz tüketiminin azaltılması ve iyotlu tuz kullanılmasıyla ilgili bilgilendirme çalışmaları yapılmasına.

Kamuya açık alanlarda şeker tüketilirken (çay vb yanında) ambalajlı şeker kullanılmasının teşvikine,

Okullarda süt dağıtımı ile ilgili kontrollerin düzenli olarak yapılmasına, karar verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu