Son Dakika
25 Haziran 2018 Pazartesi

“Hata bizim değil, yerel yönetimin”

31 Ocak 2018 Çarşamba, 09:26

Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal:

“Hata bizim değil, yerel yönetimin”

Gazetemizin 29 Ocak tarihli “Yaya Geçidi Kapatıldı, Engelliler Mağdur Oldu, Karayolları! Bir şey unutmadınız mı?” başlıklı manşetimiz ülke gündemine girdi. Manşetimizin 29 Ocak’ta Fox TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programından sonra Karayolları Genel Müdürü açıklama yaptı. Dün de  bir kez daha FOX TV’nin gündeminde olan manşetimize, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal açıklama yaparak, hatanın kendilerinde olmadığını, yerel yönetimlerde olduğunu belirtti.

Gazetemizin 29 Ocak tarihli “Yaya Geçidi Kapatıldı, Engelliler Mağdur Oldu, Karayolları! Bir şey unutmadınız mı?” başlıklı manşetimiz 29 Ocak’ta FOX TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programına konu edildi.

Programdan sonra Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, Fox TV’yi arayarak, hatanın kendilerinde olmadığını, yerel yönetimde olduğunu belirtti. Kartal, “Ancak buna rağmen de Karayolları olarak konuyla ilgili ne yapılması gerekiyorsa biz yapmaya hazırız. Genel Müdürlüğümüz, engelliler konusunda çok duyarlıdır ve çalışmalarımızda mutlaka buna dikkat ederiz” dedi.

 

Yapılsın da kim yaparsa yapsın

Gazetemiz, engelli vatandaşlarımızın önemli bir sorununu gündeme getirdi. Biz sorunun çözülmesini istiyoruz, üzüm yemektir derdimiz, bağcıyla işimiz olmaz. Engellilerimize engel çıkarılmasın, çıkarıla engel telafi edilsin de kim ederse etsin. Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal’ın açıklaması üzerine Karayolları 87’inci Şube Şefliğinden bir girişim bekliyoruz ama ondan önce asıl sorumluluk sahibi olduğunu söylediği yerel yönetimler yani Adıyaman Belediyesinin üst geçidi engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği hale getirmesini bekliyoruz.

Haberimiz Şöyleydi

Adıyaman’a şaşı bakmayı sürdüren Karayolları yine kendi rekorunu kırarak, bir şeyi yaparken, bir diğer şeyi bozmayı sürdürdü. İnsanların üst geçidi kullanmasını sağlamak için orta refüjü kapatan Karayolları, güzel bir iş yaptı. İnsanlar üst geçidi kullanmalı kazalar olmamalı, insanlar ölmemeli. Peki engelli vatandaşlarımız bu refüjü nasıl aşacak, üst geçide nasıl çıkacak, oradan nasıl inecek, Karayolları buna bir çare düşünmemiş, her zaman olduğu gibi.

Adıyaman Karayolları Şube Şefliği de, Elazığ Karayolları Bölge Müdürlüğü de Adıyaman’a oldum olası şaş bakmayı sürdürüyor. Bu defa da öyle oldu.

Adıyaman’da Kadın Doğum Hastanesi orta refüjü kapatıldı.  Üst geçidin kullanılması için yapılan çalışmada engelliler unutuldu. Karayolları 87. Şube Şefliği, geçtiğimiz günlerde bir kişinin yaralandığı trafik kazasının ardından orta refüjü yaya geçidine kapattı. Bu doğru bir karardı. Bu karar için Karayollarını tebrik ediyoruz.

Ancak, yaklaşık 3 yıl önce yapılan üst geçidin daha yaygın kullanılması için yapılan çalışmada, engelliler unutuldu. Yıllardan beri üst geçide yapılmayan engelli asansörü, yaya geçidinin kapatılmasından sonra engellileri perişan etti. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine gelen engelliler, yolun karşı tarafına geçmek için büyük mağduriyet yaşamaya başladılar. Sorunun biran önce çözülmesini isteyen engelliler, yetkilileri göreve davet ettiler. Pozitif ayrımcılık beklerken yaşam hakkı olan yollarından da olduklarını belirten engelliler, problemlerinin biran önce çözülmesini istediler.

Adıyaman (eski) 82. Yıl Devlet Hastanesinin yanındaki üst geçidin asansörü çalışmaz, Kadın Doğum Hastanesi kavşağındaki üst geçidin asansörü olmaz, orta refüj kapatılırken alternatif düşünülmez…

Adıyaman bu tür garipliklere, tezatlara çok alışkın. Otogarı yapıp, yolunu düşünmeyen, hastane yapıp kavşağını düşünmeyen, çevre yolu yapıp, bulvara bağlamayı unutan bir kentin, orta refüjü kapatıp, engellerin nasıl geçeceğini unutması çok da yadırganmamalı, yoksa yadırganmalı mı, ne dersiniz Karayolları 97’inci Şube Şefliği…

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz