Adıyaman

“Hastanelerde sorun bitmek bilmiyor”

HDP Milletvekili Yıldırım:

“Hastanelerde sorun bitmek bilmiyor”

 

HDP Adıyaman Milletvekili adayları, Adıyaman’ın farklı bölgelerinde çalışmalarına devam ederken, hastaneleri gezen HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, hastanelerde sorunların bitmek bilmediğini söyledi.

HDP  Adıyaman Milletvekili Adayı Kemal Bülbül; Alevi Kültür Derneği, Mazlum Der Başkanı ve yönetimini, Balyan Belediye Başkanını, Adıyaman Tütüncü Pazarını ziyaret ederken; Birsen Tunç, Cumhuriyet Mahallesinde esnaf ziyareti yaptı. Ayten Yılmaz ve Mahmut Özdemir çoğunlukla Kahta ve köylerinde seçim çalışmalarını yürüttü.

HDP Milletvekili Behçet Yıldırım ise Adıyaman Merkezde Hastaneleri ziyaret ederek Meslektaşlarının, hastaların, hasta yakınlarının ve personelin sorunlarını dinledi.

Yıldırım, “Adıyaman halkı, doktor sayısının yetersizliğinden, hastanenin ulaşımı ve yol masraflarından, muayene ücretlerinden şikâyetçi.  Adıyaman Üniversitesi bünyesinde açılan Tıp Fakültesin de yaşanan sorunlar halkı bezdirmiş durumda” dedi.

Yıldırım, “Sağlık hizmetlerinin yetersizliğinden ve doktor eksikliğinden dolayı halkımız sürekli dışarıya gitmek zorunda kalmıştır. Yıllardır hizmete girmesi beklenen, hatta birkaç kez açılışı yapılan 400 yataklı hastane hizmete girmesine rağmen hiçbir şekilde halkın ihtiyacına cevap olamamıştır. 400 Yataklı Hastanenin en büyük sorunlarından biri ulaşımdır. Hastanesinin şehirden bu kadar uzak olması sorunların başında geliyor.” dedi.

Yıldırım, “Merkeze uzaklığı nedeni ile herhangi bir araç kullanmadan yürüyerek hastaneye ulaşmak neredeyse imkânsız. Gecenin bir vakti Acil bir hasta olduğunda 24 saat ulaşım hizmeti sunan taksiciler dışında hiçbir toplu taşıma aracı hizmet vermemektedir. Birçok hasta,  hasta yakını ve çalışan hastaneye ulaşmak için 2 minibüs değiştirmek zorunda kalıyor, dönüşü de sayarsak 4 minibüse tekabül ediyor. Hasta ve hasta yakınlarının hastaneye gidiş- gelişlerinin verdiği yorgunluğun yanı sıra  hastanede sonuç ve tahlil için beklemek zorunda kalanların yeme ve içme ihtiyaçlarını karşılamak için harcadıkları para kendilerine maddi bir külfete sokmaktadır.

Adıyaman halkına daha nitelikli sağlık hizmeti sunmak için şehir merkezinin uzağına açılan 400 yataklı hastane için şehrin diğer değişik bölgelerindeki 3 hastane kapatıldı. Trilyonluk yatırımlarla yapılan tıp fakültesi ve diğer tesisler tamamen atıl durumda. 82. Yıl Devlet Hastanesi olarak bilinen hastane de kısmen poliklinik hizmeti sunulsa da yataklı tedavi hizmeti, acil hizmeti gibi bir hastanede olması gereken hizmetler sonlandırıldı. Sonuçta kapatılan 3 hastanenin her biri birçok açıdan yeni açılan hastaneden daha büyük ve kalabalıktı. Kapatılan 3 hastanenin toplam yatak sayısı yeni açılan hastaneden daha fazla, 3 hastanenin yerleşim alanı yeni açılan hastaneden çok daha genişti. İnsanların dinlenebileceği yeşil alan ve bahçesi çok daha büyüktü. Kantini kıyaslamak dahi mümkün değil. Burada herkes iç içe ve oturacak yeterli alan bile yok.

Adıyaman da bu hastanenin açılacağı yıllardır bütün kesimlerce bilinmesine rağmen Adıyaman belediyesi hastane açıldıktan, karmaşa yaşandıktan sonra olaya müdahil olmuştur. Hastanenin bağlantı yolları, bu yollarda sinyalizasyon işlemleri ve alt yapı çalışmaları hastane taşındıktan haftalar sonra başladı ve hala devam ediyor. Yetkililere sormak istiyoruz; bugüne kadar neredeydiniz? Hastaneyi görmeniz mi? Bu sorunları zamanında çözemez miydiniz, bu kadar kaza, bunca maddi manevi hasar olmak zorunda mıydı? Bütün bunlar yetmezmiş gibi minibüslere uyguladığınız kart sistemi ile mağduriyeti derinleştirdiniz, vatandaşlar için hiçbir cazip tarafı olmayan kart sisteminizi hiç olmazsa bu süreçte uygulamaya koymasaydınız.” dedi. Örneğin; Kart sistemi için belli bir sürede sonra ikinci minibüs ücretsiz veya daha düşük ücretli olabilir. Kart dolum noktasının kısıtlı olması kartına yükleme yapamayanları normal yol ücretinin iki katı kadar para verip tek kullanımlık kart almaları durumunda bırakıyor ve bundan da rant sağlanıyor. Ayrıca ekonomik durumu düşük olan Adıyaman halkına muayene ücretleri ağır gelmekte aldığı ilacın iki katı kadar da muayene ücreti ödemektedirler. 1 Kasımda yapılacak olan seçimde HDP olarak Adıyaman da daha güçlü bir şekilde çıkıp halkımızın yaşadığı bunca sorunu meclise taşıyıp bu sorunlara cevap olacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı