Adıyaman

Hakim ve Savcı Zammı İsteğine Tepki

Hakim ve Savcı Zammı İsteğine Tepki

 

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adıyaman Şube Başkanlığı 55 bin yargı emekçisinin görmezden gelindiğini ileri sürdü.

BES Adıyaman İl Başkanı Abdurrahman Kılavuz, “Hükümeti, Yargının, üç temel unsurundan biri olan avukatlık mesleğini, kamu adına yürüten kamu avukatlarını hatırlamaya; ayrımcılığa son vererek, özlük haklarını iyileştirmeye çağırıyoruz” dedi.

Kılavuz, HSYK seçimleriyle birlikte, hakim ve savcıların maaşlarında brüt bin 100 TL civarında zam yapılacağı ve koşullarının iyileştirileceğinin açıklandığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Ardından, 38 milletvekilinin, hakimler ve savcılar kanunu ile bazı KHK’de değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, TBMM’ye sunuldu. Yasa teklifi, HSYK seçimlerinden 4 gün sonra, 14 Ekimde görüşülecek.

Bu yasa teklifi, eksik ve yetersizdir. Yargı hizmetleri hakim ve Savcılardan ibaret görülmüş, yaklaşık 55 bin yargı emekçisi görmezden gelinmiş, aynı zamanda, yargının 3 unsurundan biri olan savunmayı, kamu adına temsil eden kamu avukatları, yine unutulmuş, yok sayılmıştır.

Türkiye’de 5 bin civarındaki kamu avukatı, yargıdaki toplam dava ve icra takiplerinin yüzde 50’sinde, savunma görevini üstlenmiştir. Milyonlarca liralık davaların sorumluluğu ile bakanlıklar adına vekalet görevini yürüterek, ağır iş yükü altında çalışan kamu avukatlarının koşulları, her geçen gün daha da kötüleşmektedir. Ayrıca, yargı faaliyetinin yükünü birlikte omuzlayan diğer yargı çalışanlarının aylıklarında da iyileştirme yapılmasını; kamu kurumlarının hukuk birimlerinde çalışan personele vekalet ücretinden pay verilmesi uygulamasının yeniden başlatılmasını, yaratılan mağduriyete son verilmesini talep ediyoruz.

Maliye bakanını göreve, hükümeti, yasa teklifini, taleplerimizi içerecek şekilde hükümet tasarısı olarak düzenleyerek, TBMM’ye sunmaya ve 14 Ekimde yasallaştırmaya çağırıyoruz. Taleplerimizin arkasındayız. Adalet sağlanana kadar, mücadelede kararlıyız.”(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu