AdıyamanManşet

“Hak ettiklerimizi alamıyoruz”

İyi parti Merkez İlçe Başkanı Karaarslan:

İYİ Parti Adıyaman merkez İlçe Başkanı Mehmet Hakan Karaarslan, Adıyaman’ın İPARD 2 Projesi içerisinde yer almadığını belirterek, “Türkiye’nin en büyük barajı olan GAP barajı var ancak gariban memleket hiç bir şeyden hak ettiğini alamıyor. Basireti bağlanmış sanki. Barajdan da hak ettiğimizi alamıyoruz.” dedi.

İYİ Parti Adıyaman merkez İlçe Başkanı Mehmet Hakan Karaarslan, “Adıyaman için her zaman söylüyorum,  sulu tarıma geçilmeli ve tarım ile ilgili Adıyaman devlet desteği ve teşvikleri ile desteklenmeli Adıyaman’ımızın kalkınması için olmazsa olmazdır. Ancak sorun da tam burada başlıyor Adıyaman için;

Adıyaman tarımda ve hayvancılıkta, turizm de desteklemelerden payına düşeni tam manası ile alamıyor. Adıyaman Allah’ın kendine verdiği lütuf ile hem jeopolitik olarak hem de dünya üzerindeki yeri olarak her türlü imkâna sahip,  ancak her zaman dediğimiz gibi sahipsiz ve yetim kalmış bir memlekettir. Kalkınmak için gerekli olan baş aktörlerden Turizm, Tarım ve Hayvancılığa uygun olan bir şehirdir. Hemen yanı başımızda sulamada kullanılacak Türkiye’nin en büyük barajı olan GAP barajı var ancak gariban memleket hiç bir şeyden hak ettiğini alamıyor. Basireti bağlanmış sanki. Barajdan da hak ettiğimizi alamıyoruz.” dedi.

Karaarslan, “Her zaman söylediğim bir sözüm vardır benim Adıyaman gibi Ülkemizde gelişmekte olan illerimize özel destek projeleri daima olmalı diğer gelişmiş iller ile rekabeti sağlayabilmek için desteksiz olmaz. Ancak anlaşılan Adıyaman’ı pek tanıyan yok. Sebep odur ki Adıyaman’a şifa can olacak olan kalkınma projelerinin başını çektiği tarımsal ve kırsal kalkınma anlamında ipard 2 programında yer verilmemiştir. Evet yanlış duymadık tarımda ve hayvancılıkta gelişmeye çok ihtiyacı olan Adıyaman yine kalkınma projesine alınmamıştır.” dedi.

Karaarslan, “İPARD kapsamındaki mali destekler karşılıksız olmakla birlikte şartlı ve mükellefiyetlidir. Şöyle ki destekleme kararı alındıktan sonra imzalanacak sözleşmelerde belirtilen hususlara uyulması durumunda destekler karşılıksız yani geri ödemesiz olarak verilecektir. Sözleşme hükümlerinin ihlali durumlarında ise sağlanmış mali desteklerin varsa gecikme faizi ile birlikte geri alımı söz konusudur.  Yani Adıyaman bu programa alınmamıştır. Bu kadar ilin arasında Adıyaman bulunmamaktadır.

Karaarslan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından ilana çıkılan İPARD II Programının uygulandığı illeri ise şöyle açıkladı;

“Afyon, ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Bu iller var iken Adıyaman bu konuda yine saf dışı bırakılmıştır. Adıyaman bu harici tutulma meselelerinden ne zaman kurtulacaktır. Adıyamanlı hemşerilerimiz bunu hak etmemektedir. Adıyaman tarımda hayvancılıkta ve özellikle turizm de teşvik ve destekler ile hak ettiği yere gelmesi gerekmektedir. Halkımızın zenginlik hamlelerine ket vurulmaya devam edilmesi bu Adıyaman’a yapılmış bir zülümdür. Tabi ki Adıyaman halkı bu maruz kaldığı kaderi hak etmediğini bilmektedir. O neden ile bir meşale yakılması gerekli, bir adım atılması gerektiğini görmektedir. Bunun içinde Adıyaman’a bir memleket sevdalısı gereklidir. Meşaleyi bulamadığında ciğeri yüreği yanacak biri aşk ile varlığını ortaya koyacak bizden biri.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı