Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Hacı Abuzer Baba Türbesi restore bekliyor

28 Mart 2015 Cumartesi, 09:37

Hacı Abuzer Baba Türbesi restore bekliyor

 

Adıyaman’da, bakımsızlıktan yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan El- Fakir Abuzer Baba Türbesi restore edilmeyi bekliyor.

Musalla Mahallesi’nde bulunan  El- Fakir Abuzer Baba Türbesinde bulunan Hacı Abuzer’in babanın Irak Kerkük’den geldiği yakın zamanlarda yaşamış bir tarikat ehli olup, hakkında bir çok kerametler bugün de söyleniyor.

Kadiri şeyhi olup 1936 yılında vefat edilerek şuan bulunduğu yere gömülerek mimari bir üslubu olmayan kapalı türbesi olarak ziyaretçi akınına uğrayan türbede, ayrıca kendisinden başka şeyhi olan Bağdatlı Arap Hasan Baba, kendi oğulları ve torunlarının türbeleri bulunuyor.

Türbeyi ziyarete gelen vatandaşlar karşılaştığı manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Vatandaşlar türbenin yeniden yapılmasını veya restore edilmesini istediler.

Mahalle sakinlerinden İ.K, mahalle sakinleri olarak buraya gelen misafirlerin türbenin bu durumunu gördüklerinde utandıklarını ifade etti. İ.K, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Adıyaman’da bir çok yerinde olduğu gibi burada bulunan Hacı Abuzer Baba türbesinin hali içler açısı. Dua etmek için buraya gelen yerli ve yabancı kişiler bu hali görünce bizler utanıyoruz. Kentimizde bulunan bu tür değerlerin bakımdan geçirilerek tekrardan kazandırılması gerek. Eğer bizler geçmişlerimizi bu şekilde bırakırsak Allah bizden hesap sorar. Biz yetkililerden şunu istiyoruz, yıllardır burası bakımsızlıktan çöplük durumunda, bir an önce buranın tekrardan yapılarak yada restore edilerek dua için gelen insanlara tekrardan açılması gerek. Kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Buradaki durumu gören herkes bize sitem ediyor. Neden burası yapılmıyor, şeklinde söyleniyor. Bizlerde bir söz bulamıyoruz. Türbe içerisi madde bağımlıların mekanı haline gelmiş, mezarlıklar çökmüş durumda, duvarları yıkılmış durumda. Biz yetkililerden burayı bir an önce gözden geçirmesini ve inanç turizmine tekrardan kazandırılmasını istiyoruz” (BHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz