Adıyaman

Güneş, işte şimdi gülecek

Türkiye’nin En Büyük Projesi Hayata Geçiyor

Güneş, işte şimdi gülecek

 

Güneş Enerji Panelleri Adıyaman’ı ‘Irgat Kent’ Olmaktan Kurtaracak. DSİ Genel Müdürlüğünün İlk Ve Tek, Devletin Bugüne Kadar Yaptığı En Büyük Güneş Enerji Panelleri Yıl Sonunda Faaliyete Geçecek. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş: “Enerji Maliyetleri Çok Düşük Olacak”

Adıyaman’da DSİ Genel Müdürlüğü tarafından ilk ve tek, devletin yaptığı en büyük güneş enerji projesi, bir ay içerisinde panelleri kurularak hayata geçirilecek. Projeyle, tarım kenti Adıyaman’ın ırgat kent olmaktan kurtarılması planlanıyor.

Adıyaman merkez Doyran köyü sınırlarında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Güneş Enerji Santrali (GES) için 38 bin metrekarelik alanda 8 bin 800 adet güneş enerji paneli kuruldu. Güneş enerji santralinde günde 2 MW elektrik enerji üretilecek. Santralin tam kapasite ile 3.500.000 kWh/yıl elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. Toplam 9 milyon TL’ye mal olacak olan GES’in panel ve invertörleri yurt dışından getirildi. İnvertörler ve paneller takılmaya başladı. 2015 yılı Nisan ayında başlayan çalışmalar, 2015 yılı Aralık ayı sonu itibariyle bitecek.

 

Irgat Kent Olmaktan KurtulacakGunes-Iste-Simdi-Gulecek!-(1)

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde arazilerin sulamasında kullanılan sulama pompaj istasyonları yıllardır çalışmıyor. Yüksek enerji maliyeti nedeniyle çiftçiler tarlalarında ekim yapamıyor. Sulu tarım yapılamadığı için mağdur olan vatandaşlar başka kentlere mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidiyor. GES Projesiyle birlikte üretilecek enerji, Samsat’ta 28 bin dönem arazinin sulanmasını sağlayacak. Sulu tarım ile birlikte verimli topraklardan bol ürün elde edilecek.

 

Enerji Maliyetleri Çok Düşük Olacak

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş beraberinde Vali Yardımcısı Murat Süzen, DSİ 203. Şube Müdürü Hakan Kaya ile birlikte panellerin kurulum çalışmalarını inceledi. DSİ Genel Müdürlüğünün ilk ve tek, devletin en büyük güneş enerji paneli olan Çamgazi GES ile bir ilkin gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Gunes-Iste-Simdi-Gulecek!-(2)Mahmut Demirtaş, “2015 yılının Nisan ayında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir projenin ihalesi yapıldı. Bu projenin amacı, bir taraftan Ar-Ge Projesi olmasının yanında özellikle Samsat ilçesinde daha önceden sulama birliklerimiz vardı. Sulama birliği aracılığıyla çiftçilerimiz Atatürk Barajı’ndan elektrik enerjisi ile sulama yapıyordu. Fakat elektrik maliyetleri çok yüksek olunca, çiftçilerimiz elektrik borcunu ödeyemedi. Birlik çalışamayacak bir hale geldi. Bunun üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ve DSİ Genel Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz görüşme sonucunda çiftçilerimizin elektrik maliyetini düşürmek amacıyla bu Ar-Ge projesi hazırlandı. 2015’in Nisan ayında bu projenin, hem proje ihalesi hem yatırım ihalesi yapıldı. İnşallah kısmet olursa bu yılın sonlarında da bu proje tamamlanacak ve çiftçilerimizin hizmetine sunacağız. Samsat’ta bulunan 28 bin dönüm arazinin sulanması ve oradaki sulama maliyetlerinin yani elektrik maliyetlerinin düşürülmesine yönelik olan bir projedir. Bunun çiftçimize çok ciddi anlamda katkısı olacağına inanıyoruz” dedi.

Cazibenin olmadığı yerlerde güneş enerji panellerinin çok düşük maliyetli olacağını ifade eden Vali Demirtaş, “Cazibeli sularda hiçbir maliyet yok. Oradaki değişken sabit maliyet çok daha düşüktür. Buradaki sabit maliyet biraz daha fazla ancak çiftçilerimiz için çok önemli bir projedir. Türkiye’de devlet tarafından yapılan en büyük proje olmasının yanında, DSİ Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu ilk ve tek proje. İnşallah bunun sonuçlarını alırsak cazibenin olamayacağı yerlerde bu projenin daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu projenin gerçekten hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımıza, Bakanlar Kurulu Üyelerimize, Orman ve Su İşleri Bakanımıza, DSİ Genel Müdürlüğümüze, İlimiz Milletvekillerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu proje Adıyaman için Samsat için çok önemli bir proje. İnşallah en kısa süre hayata geçireceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı