Adıyaman

“Gün, mazluma sahip çıkma günüdür”

STK’lar Zulme Karşı Tek Yürek

“Gün, mazluma sahip çıkma günüdür”

 

Genç Memur Sen Adıyaman İl Temsilciliği öncülüğünde Adıyaman’daki birçok sivil toplum kuruluşu Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırıyı protesto etti.  Demokrasi Meydanında gerçekleştirilen protestoya  halktan da yoğun ilgi gösterildi.

Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırıları protesto eden açıklamayı Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına Genç Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ubeydullah Işık okudu. “Bugün mazluma sahip çıkma günü. Bugün Esed’e, Putin’e,  DAEŞ’e, İran’a ve zulme ortak olan bütün zalimlere, canilere ve vahşilere karşı olduğumuzu haykırma günü” denilen açıklamada insanlığını kaybetmemiş vicdan sahibi herkesin mağdurlara ve mazlumlara sahip çıkmanın yürek yangınını taşıdığı vurgusu yapıldı.

Basın açıklamasını okuyan Genç Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ubeydullah Işık vahşet saltanatını sürdürmek için ülkesini cehenneme çeviren, kendi halkına zulmeden Esed, sözde DAEŞ’le mücadele için bölgeye gelen emperyalist Rusya’nın, bölgeyi kendi inancı doğrultusunda tahkim etmek isteyen İran’ın desteğini alıyor, hep birlikte Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı köylere fosfor ve misket bombaları yağdırıyorlar. Üstelik kadın, çocuk, yaşlı demeden sivilleri öldürüyorlar . Zalim Rusya’yı, Katil Esed’i, Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırıları ve katliamlarından dolayı esefle kınıyor, lanetliyoruz.” dedi.

Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları adına basın açıklamasını okuyan Genç Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ubeydullah Işık sözlerini şöyle sürdürdü: “ Genç Memur-Sen ve Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak, Bayırbucak Türkmenlerine asimilasyon ve sürgün politikalarıyla zulmedilmesine sessiz kalmayacağız, izin vermeyeceğiz. Uluslararası toplumu; Putin, Esed, DAEŞ, İsrail ve İran ortak yapımı zulüm sahnesini yıkmaya ve vahşet senaryosunu yırtmaya davet ediyoruz. Ben, sen, o değil biz olursak Esed gider, vahşet biter.

Buradan, başta iktidar olmak üzere tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları, esnaf odalarını, iş adamı derneklerini, üniversiteleri, medya kuruluşlarını ve 78 milyon milletimizi, ağır bombardıman altında olan Türkmenlerin sesi olmaya, mazlumlara sahip çıkmaya, zulme ve zalime ortak tepki göstermeye davet ediyoruz. Bölgede oynanan oyunları, kurulan tuzakları, ve planlanan senaryoları boşa çıkarmak için herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz de onların zulmüne karşı çıkarak, mazluma omuz vererek tarihin bize yüklediği sorumluluğu yerine getireceğiz. Böylece tıpkı ecdadımız gibi merhamet tarihinin adalet sayfalarında yerimizi alacağız.

Biz merhameti, barışı, kardeşliği, demokrasiyi ve uluslararası adaleti savunan çağın medeniyet gençliği olarak, susmayacağız. Katliamlara, zulme ve zalimlere karşı sesimizi yükseltmekten hiç geri durmayacağız. Bayırbucak’ta yaşanan vahşete son vermek için soruyoruz; Rusya’nın Suriye’de soydaşı mı var? Rusya’nın Bayırbucak’ta dindaşı mı var? Rusya’nın Suriye’ye sınırı mı var? Rusya’nın uçaklarının, askerlerinin Suriye’de ne işi var? Rusya’nın DAEŞ’le mücadele etmek gibi bir derdi yok. Katil Esed’i destekleme hedefi var. Vahşete ortak olmak, zulme paydaş olmak, sömürü masasına oturmak hedefleri var. Zulme son vermeyeni de zalime dur demeyeni de zalimin suç ortağı sayacağımızı haykırıyoruz. Unutulmasın ki; suçu işleyenler kadar suça göz yumanlar da suçludur. Hangi din, mezhep, uyruk ve inanca sahip olursa olsun, dünyanın neresinde olursa olsun, her türlü zulme karşı duruşumuzu bir kez daha haykırıyoruz.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı