Adıyaman

Gözlemevi Astronomiye İlgiyi Arttırdı

Gözlemevi Astronomiye İlgiyi Arttırdı

 

Adıyaman Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde çalışmalarını yürüten Gözlemevindeki teleskop ile yaz ayları boyunca her çarşamba Gökyüzü Gözlem Şenliği etkinliği düzenleniyor.

Bu haftaki Gökyüzü Gözlem Şenliğine Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit Temir, Prof. Dr. Hasan Solmaz ve misafirler katılırken, katılımcılar Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünden Arş. Gör. Dr. Nazlı Karaman nezaretinde ay ve diğer gök cisimlerini gözlemleme imkânı buldular.

Etkinlik hakkında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, Üniversitenin Gözlemevinde Türkiye’nin en büyük teleskoplarından biri olan ADYU60 teleskobuyla uluslararası görevler dâhilinde gökyüzünün gözlemlendiğini belirtti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz ise perdiyodik olarak üniversite çalışanları, öğrenciler ve halka açık olarak gerçekleştirilen gökyüzü gözlem şenlikleri ile her kesimden insana gökyüzünün güzelliklerini görme imkânını sunmaya çalıştıklarının altını çizerek böylece Adıyaman’da astronomiye duyulan ilgiyi artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Gözlem şenliğine gelen misafirler ise gördükleri ilgiden dolayı başta Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü olmak üzere Üniversite yönetimine ve çalışanlarına teşekkür etmeyi ihmal etmediler.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu