Gönüllü Elçiler Üniversitede

03 Haziran 2017 Cumartesi, 10:46

TRT, Adıyaman Üniversitesinde çekim yaptı

Gönüllü Elçiler Üniversitede

 

TRT Haber’de Yayınlanan “Gönüllü Elçiler” Adlı Programın Çekimleri Adıyaman Üniversitesinde Yapıldı.

Türkçemizi, kültürümüzü ülkemizde yaşayan uluslararası üniversite öğrencilerinin gözünden Türkiye’yi anlatan, “Gönüllü Elçiler” program ekibinin bu haftaki durağı Adıyaman üniversitesi oldu.

TRT Haber’ de bu yıl (2017)’de yayınlanmaya başlayan ve Türkiye’de yaşayan uluslararası üniversite öğrencilerinin gözünden Türkiye’yi, Türkçemizi, kültürümüzü ve yaşam hikâyelerini ekranlara getiren “Gönüllü Elçiler” adlı programın çekimleri Adıyaman’da gerçekleştirildi.

İlk olarak Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ile söyleşi gerçekleştiren “Gönüllü Elçiler” ekibi yabancı öğrencilerin barınma sorunu, ekonomik gelirleri, sosyal hayata olan uyumları ve adaptasyon süreçleri ile ilgili bilgi aldılar.

 

TÖMER ile Dil Sorunu Aşıldı

Sorulara içtenlikle yanıt veren Rektör Prof. Dr. Gönüllü, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenme konusunda herhangi bir sıkıntı çekmediklerini belirterek “Üniversitemizde TÖMER (Türkçe Öğrenim Merkezi) sayesinde yabancı uyruklu öğrencilerimiz Türkçe’mizi öğreniyorlar. Bu güne kadar TÖMER’de iki yüz’e yakın yabancı uyruklu öğrencimiz sertifika aldı. Bu yıl 3. Senemiz. Burada verdiğimiz sertifikaların özelliği çoğaltılamaz oluşudur” dedi.

 

Yabancı Uyruklu Öğrencilerimiz Çok Mutlu

Yabancı uyruklu öğrenciler adına barınma, ekonomi ve sosyal anlamda hayata geçirilen projelerden bahseden Rektör Prof. Dr. Gönüllü “Bilindiği üzere üniversitemiz TKS ( Türk Kalite Standartları) belgesine sahip bir üniversite. Her şeyi en iyi şekilde inceleyip standartlara uygun hale getiriyoruz. 10 yılda çok gelişen bir üniversite olduk. Üniversitemizde barınma, gıda ve sosyal yaşam alanında hiçbir sorun yoktur. Barınma konusunda yurtlarımız yeterli ve oldukça kalitelidir. Gıda konusunda ise öğrencilerimiz 2 lira karşılığında yemeklerini yemekhanelerimizden yiyebiliyorlar. Bunun yanı sıra yaşayan ve yaşatan bir kampüs alanına sahibiz. Yabancı uyruklu öğrencilerin de üniversitemizde oldukça mutlu olduklarını görmek mümkün” dedi.

 

Adaptasyon Sorunu Hiç Olmadı

Adaptasyon konusuna değinen Prof. Dr. Gönüllü, yabancı uyruklu öğrencilerin adaptasyon sorunu yaşamadıklarını ve kısa sürede Türk öğrenciler ile kaynaştıklarını gözlemlediklerini belirtti.

 

Hepsi Bizim Evladımız

Prof. Dr. Gönüllü “ Öğrencilerimizi evlat gibi görüyoruz. Bizler üniversite yönetimi olarak özellikle öğle yemeklerini öğrencilerimizle yemekhanede aynı masada yiyoruz. İç içeyiz. Oryantasyon sorununun olmadığını görüyoruz. Adıyaman huzurlu bir kent. Adıyaman doğası bakir. Suyu, havası ve toprağı temiz bir il. İnsanı sevecen bir il. Bunun yanı sıra donanım bakımından eksiksiz bir üniversiteyi. Burayı tercih eden yabancı uyruklu öğrenciler oldukça memnun ve mutludur” şeklinde konuştu.

Söyleşi yaptıkları Üniversitemizi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’den, Adıyaman Üniversitesi’nde farklı ülkelerden uluslararası öğrenci olduğunu öğrenen program ekibi, üniversitenin yeni kurulan üniversiteler arasında olmasına karşın, bu kadar kısa sürede geldiği seviye karşısında şaşırdıklarını ifade ettiler.

 

Yabancı Öğrenciler Üniversitemizde Çok Mutlu

TRT Haber’de yayınlanan ve her hafta farklı bir üniversiteye konuk olan, “Gönüllü Elçiler” adlı TV programı; Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde öğrenim gören Yemenli Ghamil Akrut ile Arapça Öğretmenliği Bölümünden Somalili Ali Abdulkadir Momamed, Turizm Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören Türkmenistanlı Fryuza Hamrayeva, ile Eczacılık Fakültesinde öğrenim gören Suriyeli Hiba Alrefani ile röportajlar yaparak kampüs içindeki çeşitli mekanlarda çekimlerde bulundular.

Adıyaman’da  eğitim öğretim görmekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren yabancı uyruklu öğrenciler, barınma, yemek, sosyal yaşam ve adaptasyon gibi konularda hiçbir sorun yaşamadıklarını belirttiler. Tek sorunlarının ailelerine olan özlemleri olduğunu belirten yabancı uyruklu öğrenciler, üniversitemizde olmanın bir ayrıcalık olduğunun ve b unun gururunu yaşadıklarını söylediler.

Adıyaman Üniversitesinde öğrenim gören diğer uluslararası üniversite öğrencileri ile de bir araya gelen ekip, iki gün süren çekimlerin ikinci gününde adı geçen uluslararası öğrenciler ile birlikte Adıyaman’ın çeşitli tarihi ve turistik bölgelerinden görüntüler aldılar.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz