Adıyaman

Gömükan’dan yılda 50 milyon lira

Aydın’dan Adıyaman’a müjde

Gömükan’dan yılda 50 milyon lira

 

TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Gömükan Barajı ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile ilgili açıklamada bulundu.

Adıyamanlılara müjde veren TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Gömükan Barajı İnşaatı Yapım İşi Sözleşmesinin imzalandığını, 200 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin yatak kapasitesinin 300’e çıkartıldığını açıkladı.

Ahmet Aydın, “Gömükan Barajı İnşaatı Yapım İşi Sözleşmesinin imzalandı, Adıyaman’ımıza hayırlı olsun.  72 bin 430 dekar sulayacak olan Gömükan Barajı, yılda 50 milyon TL civarında gelir artışı sağlayacak. Maliyeti, 2015 yılı itibari ile 310 milyon TL’dir. Baraj, Adıyaman Çamyurdu Köyünden geçen Han Deresinde kurulacak ve cazibeli sulamayla toprak suya kavuşacaktır. Çamgazi’ye de su takviye edecek.

Adıyaman’da yapılması planlanan 200 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin yatak kapasitesinin arttırılmasına yönelik girişimlerinin sonuç verdi. Girişimleri sonucunda 200 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi yatak kapasitesinin 300 yatağa çıkarılarak (revize) ihale edilecek” dedi.

 

Gömükan Barajında sözleşme imzalandı

Cuma günü, DSİ Genel Müdürlüğünde düzenlenen merasim ile Şırnak Cizre Barajı ve HES Proje Yapım İşi ile Adıyaman Gömükan Barajı İnşaatının Yapım İşlerinin sözleşmeleri imzalanmıştı.

Genel Müdür Yardımcıları Ergün Üzücek başkanlığında yapılan imza mersiminee Genel Müdür Yardımcısı Turkay Özgür, Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Tuncer Dinçergök, İçmesuyu Dairesi Başkanı Şadiye Yalçın,  Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, yüklenici firma yetkilileri ve daire başkanlıklarından ilgililer katıldılar.

Adıyaman Gömükan Barajı, GAP kapsamında Adıyaman ilinin batısında mevcut Gölbaşı-Adıyaman-Malatya Devlet Karayolunun kuzeyindeki yaklaşık 8 bin hektar arazinin, Çat Deresi ve Han Deresi akımlarının Adıyaman-Gömükan Barajında depolanması ile 6 bin 535 hektar net ve 7 bin 261 hektar brüt alanın sulanmasını sağlayacak.

Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek, imza merasiminde Şırnak Cizre Barajı ve HES Proje Yapım İşi İle Adıyaman Gömükan Barajı İnşaatının Yapım İşlerinin yüklenici firmalara hayırlı olması temennisinde bulundu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu