Adıyaman

Gençlere ışık olun, destek alınsın

Daha önce yaşananlar tecrübe olsun

Gençlere ışık olun, destek alınsın

 

Adıyaman, proje üretemediğinden birçok teşvikten mahrum kaldı. Gençlerin önünü açacak, onların hayata atılmasına sebep olacak girişimci desteğini Adıyamanlı gençler alabilsin. Onların önünü açın, yol gösterin, ışık olun ve bu kent, gençlerin girişimleriyle kalınsın. Sadece balık vermeyin, balık tutmayı da öğretin ve Adıyaman, bu girişimcilerle kalkınsın, geleceğe ümitle baksın.

Genç girişimcilere 100 bin liraya, esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği ile çiftçilere sera desteği sağlanmasına yönelik düzenlemeler yürürlüğe girdi. Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında bir haftada hayata geçirmeyi planladığı esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik eylemlere ilişkin 4 kararname ve 1 yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Genclere-Isik-Olun-Destek-Alinsin-(1)Bakanlar Kurulu’nun, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine Bağlı Bölge Birliklerine Ortak Olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kredi kullandırılmasına dair kararda değişiklik yapılması hakkındaki kararı yürürlüğe girdi. Buna göre, esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, işleri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30 bin liraya kadar faizsiz kredi kullandırılabilecek. Bu imkandan bakiyesi 1 Aralık 2015 tarihine devreden kredi borcu bulunanlar yararlanamayacak.

 

30 Yaşını Geçmemiş Olmak Gerekiyor

KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç, KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanatkarlarına KOSGEB tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmaları durumunda 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullandırılabilecek. Bu imkandan bakiyesi 1 Aralık 2015 tarihine devreden kredi borcu bulunanlar yararlanamayacak.

Bu kapsamda da kredi kullanacakların hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB’den yazı getirmeleri zorunlu olacak. Bakanlar Kurulu’nun, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Hakkında Kararı da yürürlüğe girdi. Buna göre, çiftçilere sera modernizasyonu kapsamında faizsiz 100 bin liraya kadar destek verilecek.

Güne Bakış Hbaer Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı