Adıyaman

“Gençler ihmal edilmemeli”

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlanıyor

“Gençler ihmal edilmemeli”

 

Adıyaman İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

TPAO konferans salonunda düzenlenen etkinlikte Cami ve Gençlik temalı konulu program düzenlendi. Program Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi ile başladı. Programda bir konuşma yapan Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, “Gençlik dönemi; insan hayatının önemli en kritik ve en sorunlu dönemidir. Çünkü genç; fizyolojik, ruhsal, duygusal, eğitim ve öğretim, edep ve ahlâk, kültür ve alışkanlık bakımından gelişim, değişim ve etkileşim sürecindedir. Gençlere salip olmak, onlara iyi bir eğitim ve terbiye vermek, onları kötü alışkanlıklardan korumak bakımından anne-babalara, eğitim ve öğretim kurumlarına önemli görevler düşmektedir. Gençler, telkinlere açıktır. Gençlerin ihmal edilmesi, telafisi zor yaralar açar. Gençlere sahip çıkmak çok zordur. Çünkü onlar enerji dolu ve raketlidirler, duygusallıkları hat safhada ve cinsel arzuları doruk noktadadır. Bu itibarla gençlerin bedensel, ruhsal ve duygusal ihtiyaçlarının meşru bir şekilde karşılanması ve gereken ilginin gösterilmesi gerekir. Gençlerin Cami ile ibadet ile ilgilerinin kuvvetlendirilmesi gerekir. Yüce dinimiz İslam, kutsal saydığı değerlerinin ve önemlileri arasında cami mescitler gelmektedir. Camiler her şeyden önce İslam toplumlarında simge fonksiyonu görürler. Camiler aynı zamanda içinde kılınan namazlarıyla birlikte dinlenen vaaz ve hutbeleriyle birer yaygın eğitim müesseseleridir. İslam’ın ilk günlerinden itibaren Müslümanlar cami yapımına önem vermişler ve yaptıkları hayrın ebedi olması için yarışmışlardır. Şu da bir gerçektir ki, yakın tarihimizde Kahramanmaraş’taki Fransız işgaline karşı hareket, camide başlamış, kurtuluş savaşında halk camilerde yapılan vaaz ve okunan hutbelerle bilinçlendirilmiştir. İnşallah tarih boyunca camilerimiz bu fonksiyonlarını en güzel şekilde icraya vesile olan mekanlar olarak devam edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle bu camimizin de hayırlara vesile olması temennisiyle hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Grup Ravza İlahi Gurubu tarafından bir birinden güzel ilahiler seslendirildi. Seslendirilen ilahiler sonrası Bilir Kardeşler olarak bilinen Hafız Mehmet Bilir ve Fatih Bilir tarafından Kuran ziyafeti sunuldu.

Programa, Adıyaman Vali Yardımcılarından Yunus Emre Altıner, Levent Öztin, TPAO Adıyaman Bölge Müdürü Savaş Bütün, İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, STK temsilcileri, dernek başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinliklerin konferans ve panel gibi programlarla hafta boyunca kutlanacağı belirtildi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu