Adıyaman

Genç otomotivcilere fırsat

Genç otomotivcilere fırsat

 

Adıyaman Madeni Sanatkârlar Ve Esnaf Odasının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında kabul edilen  “Nitelikli Genç Otomotivciler “  Projesinin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Milli Eğitim Müdürü Kazım ÇOBAN Bey başta olmak üzere birçok S.T.K ‘ların Başkanları, yönetim kurulları ve temsilcileri, İŞ KUR, KOSGEB Müdürleri, küçük sanayi sitesinin üyeleri ve diğer misafirler katıldı.

Proje sahibi olan Adıyaman Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası Başkanı Mahmut Yücel, bu projenin otomotiv sektöründe ara eleman olarak ihtiyaç duyulan nitelikli genç işgücünün karşılanmasında bir fırsat olduğunu belirterek, “Memleketimize ekonomik yönden de katkı sunan bu proje ile aynı zamanda kursiyerlerimize hem harçlıklarını karşılama hem ihtiyaçları olan mesleki referansların verilmesi için bir fırsat olmuştur” diyerek projeye katkı sunan tüm personele teşekkür etti.

Proje ortağı kurum olan Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü Mehmet Kuruş yaptığı konuşmada okul sanayi işbirliğini belirterek, okul olarak bu tür projeleri önemsediğini belirtti. Okul olarak sektör ile bir çok protokol ve proje ortaklığı yaptığını bununda sektör ile sürdürülebilir işbirliği için önemli olduğunu belirtti.

Proje hakkında bilgi veren proje koordinatörü Gazi Murat Güler Adıyaman’ da Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı çerçevesinde kabul edilen tek proje olan “Nitelikli Genç Otomotivciler” projesinin çok zorlu bir süreçten sonra kabul edildiğini, bu projenin okul sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu dile getirdi.

Adıyaman’a ekonomik olarak ta yaklaşık 350 bin Avro’ lük gibi hatırı sayılır bir katkı sunduğunu söyleyerek, “Bu proje kapsamında satın alınan ekipmanların da özellikle şehrimizde bulunan firmalar seçilerek satın alınmıştır. Projelerin yerelde ekonomik alanda ciddi bir katkı sunduğuna dair en güzel örneklerden birisi olan ‘Nitelikli Genç Otomotivciler’ projesi işsiz gençlerimize de etkili referanslar oluşturmasına katkı sunmuştur

Proje kapsamında kursiyerlere, Otomotiv Test ve Ayarcısı, Otomotiv Elektrikçisi, Otomotiv LPG montaj bakım ve onarımcısı, Ön Düzen ve Balans Ayarcısı, Otomotiv Kilitçisi, Girişimcilik, Bilgisayar Kullanımı, Autocad ve Mesleki İngilizce alanlarında dersler alanlarında yeterliliği olan öğretmenler tarafında veriliyor. Sertifikalı iş ve kariyer uzmanı tarafında kursiyerlere mesleki rehberlikler yapılıyor ve bu kurslar sonucunda kursiyerlere katılımcı belgeler veriliyor. Bu belgelerin İŞKUR ve benzeri kuruluşlar aracılığıyla iş bulmalarına yardımcı olunuyor.

Adıyaman Madeni Sanatkârlar Esnaf Odasının yürüttüğü bu projenin uygulama süresi 1 yıl olduğunu söyleyen Güler, “Bu süreç de proje çalışanlarımız ve kursiyerlerimize yönelik farkındalık oluşturma çerçevesinde yurtdışı ve yurtiçi gezilerimiz 4 tane iş kariyer toplantımız seminerlerimiz sosyal ve kültürel etkinliklerimiz rehberlik faaliyetlerimiz olacaktır” dedi.

Güler, “Proje ortaklarımız olan Adıyaman Mimar Sinan Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi ve İstanbul Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin İdareci ve öğretmenlerinin projenin hazırlanma sürecinde büyük gayretleri oldu. Özellikle Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi projenin eğitim ayağında eş finansman olarak öğretmen görevlendirmesi, projenin hazırlanması ve uygulanmasında, Motor Teknolojileri Atölyelerinin kursiyerlerin kullanımına açılması gibi pek çok konuda destek olmuştur. Bu da mesleki okul ve sanayi adına güzel bir çalışmadır” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu