AdıyamanManşet

“Gelir ve Kira Desteği Fırsatını Kaçırmayın”

Valilik ve ESOB’tan Gelir Kaybı ve Kira Desteği Uyarısı

Adıyaman Ve vergi mükellefiyetini tesis ettirenler. Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar. Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler. Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Ticaret Bakanlığımız tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler ve kira desteği için işyeri kira olanlar faydalanabilecek.”

aliliğinden Kovid-19’dan etkilenen esnaf ve sanatkârlara yönelik kira desteğine ilişkin Ticaret Bakanlığı tarafından bin TL gelir kaybı ve 500 TL kira desteği yapılacağı bildirildi.  Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay da, gelir kaybı desteği ve kira desteği için başvuruda bulunmayan esnafları uyardı. Duranay, 31 Mart’a kadar başvuran esnafların gelir kaybı ve kira desteğinden faydalanabileceğini söyledi.

Adıyaman Valiliğinden Kovid-19’dan etkilenen esnaf ve sanatkârlara yönelik kira desteğine ilişkin Ticaret Bakanlığı tarafından bin TL gelir kaybı ve 500 TL kira desteği yapılacağı bildirildi.

Valilikten yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında Kovid-19 pandemisi nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından “1000 TL gelir kaybı ve 500 TL  kira desteğinde bulunulacaktır. “denildi.

Açıklamada, başvuruların 31.03.2021 tarih saat 23.59’a kadar e-Devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden elektronik ortamda alınmaya devam edeceği belirtildi.

Kira desteğini alacaklar için aranan şartlar ise şu şekilde ifade edildi:

“14.12.2020 tarihinden önc

İl genelinde başvuru şartlarını taşımasına rağmen toplam bin 517 esnaf ve sanatkâr ile gerçek kişi tacirin başvuru yapmadığı tespit edildiği belirtilerek, Gelir Kaybı Desteğine yönelik değerlendirmelerin Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünce yapıldığı kaydedildi.

Kira desteğine yönelik yapılması gereken işlemler ise şöyle:

“Başvuru sahiplerinin; belirlenen süre zarfında kira sözleşmesi ve 2020 yılına ait kira ödemelerine ilişkin ödeme belgesi, dekont vb. kanıtlayıcı belgelerini e-devlet üzerinden elektronik ortamda yüklemesi, işyeri adres ve banka hesap numaralarını (IBAN) doğru yazmaları gerekmektedir.

Başvuru yapamayan esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirler mevcut belgeleri, e-devlet şifreleri ve IBAN bilgileriyle Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği veya Ticaret İl Müdürlüğüne başvurmaları halinde yardımcı olunacaktır.

Kira Desteği başvuruları Ticaret İl Müdürlüğü personelince, Ticaret Bakanlığınca belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirilmekte olup; başvuruları olumlu neticelenen esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirlere ödemeler 3 ay süreyle banka hesap numaralarına (IBAN) yapılacaktır.”

 

Duranay’dan esnafa uyarı

ESOB Başkanı Ziya Duranay, “Bilindiği üzere; yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen esnaf, sanatkâr ve gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı desteği ödemelerinin ilk taksiti 20 Ocak’ta, kira desteği ise 27 Ocak’ta ödenmeye başlanmıştı. Gelir kaybı desteği 3 ay süreyle 1000 lira, kira desteği ise büyükşehirlerde 750, diğer şehirlerde de 500 lira olarak veriliyor. Gelen talepler üzerine desteklerden yararlanma şartlarını taşıyan ancak müracaatta bulunmayanlara yönelik e-Devlet üzerinden son başvuru tarihi 31 Mart 2021’e uzatılmıştı. “ dedi.

Duranay, “Söz konusu desteklere yönelik talepleri ve başvuruları 30 Aralık itibarıyla almaya başlandı. Ticaret Bakanlığımızca en çok etkilenen 133 iş kolunu tespit edildi ve Ticaret Bakanlığı web sitesinde ve Odalar Birliği olarak sosyal medya hesaplarımızda yayımladık. Bunlarla ilgili faal olan ticari işletmelerde basit usulde vergiye tabi olanlardan, esnaf ve sanatkârlardan,  vergi muafiyeti olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden esnaf ve sanatkârlarımızdan kimlerin yararlanabileceklerini ilan ettik. 11 Ocak Pazartesi günü akşamına kadar başvuru sürecini uzatıldı. Şu ana kadar ülkemiz genelinde 2 milyonun üzerinde başvuru var. 1 milyon 300 binin üzerinde gelir kaybı desteğine, 754 bin civarında da kira desteğine müracaat eden esnafımız var. Esnaf ve sanatkârlarla gerçek kişi tacirlere yönelik şubat ayı gelir kaybı ve kira desteği ödemelerine başlanıldı.” dedi.

Destek için gerekli şartları da açıklayan Duranay, “Bahse konu desteklerden; 14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesisi ettirenler, Esnaf ve Sanatkârlar Siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkarlar, Faal olan ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler, Kira desteği için işyeri kira olanlar faydalanabilmektedir.

Bu çerçevede Ticaret Bakanlığımızca gönderilen listesinde ilimiz genelinde 2200 işletmenin yukarıda belirtilen şartları taşımasına rağmen destek başvurularından yararlanmadıkları tespit edilmiştir.

ESOB olarak, bu esnaflarımıza başvuru yapmalarına yönelik sms yoluyla bilgi verdik. Esnaflarımızın hak kaybına uğramamaları için en kısa süre içinde (son başvuru 31 Mart 2021) e – devlet üzerinden başvuru yapmalarını bekliyoruz.  “ dedi.

Haber: Mehmet Celal Geyik

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu