Adıyaman

Gelin Bu Ayıbı Önleyelim

1 Yılda 95 Kız Çocuğu Cinsel İstismara Maruz Kaldı

Gelin Bu Ayıbı Önleyelim

 

Taciz, tecavüz ve kadına karşı şiddet olaylarının arttığı bir zamanda, çocukların da cinsel istismar sayısında artış olması, “ne oluyoruz?” sorusunu da beraberinde getiriyor. Adıyaman, bu tür vakıalarla çok anılmıyor olsa da, rakamlar hiç de öyle değil. Sadece kayda giren çocuklara yönelik cinsel istismar, 2014-2015 yılında 95 oldu. Bu ayıp, insan olan herkesin yüzünü kızartacak, insanlığından utandıracak boyutta.

Adıyaman merkez ve ilçelerinde 2014 ile 2015 yılları arasında 95 kız çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı, 127 çocuğun ise, suça sürüklendiği öğrenildi.

Adıyaman’da, yapılan bir istatistiğe göre, Adıyaman ve Adıyaman’a bağlı 8 ilçede 2014-2015 tarihleri arasında 18 yaş altında bulunan 95 kız çocuğu cinsel istismara maruz kalırken, 10 kız çocuğu suça sürüklenirken ayrıca 117 erkek çocuk ise, yine aynı şekilde suça sürüklendi. Alınan istatistik raporlarına göre, 18 yaş altında suça sürüklenen ve istismara maruz kalan çocuk sayısının diğer yıllara oranla artı. Yetkililerin, çocuk istismarı ve çocuğun suça sürüklenmesinin önüne geçilebilmesi için yoğun çalışmalar içerisinde olunduğu öğrenildi.

 

Herkese, her kesime görev düşüyor

Bazı sorunlar, halının altına saklanan tozlu evler gibidir. Açığa çıkması halinde utanılan, açığa çıktığında örnek teşkil etmesinden korkulan sıkıntılar, yokmuş gibi görülüyor ve yok sanıldığı için de yaşanan dramlardan haberdar olunmuyor, elimizden kayıp giden çocuklarımızı kurtarmamız her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Sosyal hayatı çok olmayan, sinema, tiyatro gibi etkinlikleri neredeyse bulunmayan, çocuklara yönelik sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri yetersiz olan Adıyaman’a bir canlılık getirilmeli, suçu önlemeye yönelik çabayla halının altına sürülen tozların miktarının düşürülmesi sağlanmalı.

Adıyaman’ın “sapıklıkla” anılan ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı bireyler olarak yetişmesi, yeni nesillerin kadına karşı insanca muamele etmesi, çocukların cinsel istismar dahil, her türlü istismardan arındırılması için sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile kanaat önderlerinin harekete geçmesi gerekiyor.

Adıyaman İl Müftülüğü, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğünü de yanına almak şartıyla basın ve STK’ların desteğiyle,  Adıyaman Valiliğinin mutlaka bir çalışma başlatmalı.

Düzenlenecek seminerler, konferanslar, aydınlatıcı yayınlar, sorunlu ailelerle görüşmeler ve suça itilen çocuklara yönelik çok kapsamlı bir çalışma başlatması, sorunu büyümeden ve daha yeni sorunların eklenmesine engel olunacaktır.

Bu çaba, aynı zamanda kadın dostu, çocuk dostu ve insan dostu bir kent olmamızı sağlayacağı gibi, başka kentlere de örnek olacaktır.

Yorum: Naif Karabatak – Haber: İHA

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu