Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Gaziler, rahmet ve minnetle anıldı

20 Eylül 2016 Salı, 09:49

Gaziler Günü Adıyaman’da Kutlandı

Gaziler, rahmet ve minnetle anıldı

 

Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Eylül Gaziler Günü Valilik önünde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasına müteakip, Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı.

Adıyaman Hükümet Konağı önünde düzenlenen Gaziler Günü törenine Adıyaman Vali Vekili Onur Kökçü, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, Belediye Başkan Vekili Muhittin Büyük, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Askerlik Şubesi Başkanı Albay Davut Kulalar, siyasi parti başkanları, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adıyaman Şube Başkanı Ahmet Okutan, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Valilik Bahçesindeki tören sonrası Vali Onur Kökçü ve beraberindeki heyet şehitliğe giderek, şehit aileleri ve çocukları ile birlikte şehit mezarlarını ziyaret edip, çiçek bıraktı.

Şehitlik ziyaretinde İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak, dua edildi.

Şehitlik ziyareti sonrası 19 Eylül Gaziler Günü programı Türkiye Petrolleri Konferans Salonunda devam etti.

Buradaki programda, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adıyaman Şube Başkanı Ahmet Okutan, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı anılarını anlatarak, “Mehmedim” şiirini okudu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Ercan Atasoy yaptı.

Albay Atasoy, yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

“Vatan ve vazife uğruna seve seve ölüme giden aziz milletimizin şahadet şerbetini içemeyen evlatları hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gururla taşımaktadır. Şehit nurlanmış, Gazi ise onurlanmış askerdir. Gazilik, Türk vatanseverliğinin, Türk Kahramanlığının, Türk fedakârlığının yaşayan destanı ve bu destanı yazan kahramanın adıdır. Şehit Kanlarıyla sulanan aziz vatan topraklarımızı cebren ve hile ile ele geçirmek isteyen FETÖ/PDY ve taşeron terör örgütlerinin 15 Temmuz’daki hain ve sinsi planları aziz milletimizin şanlı direnişi ile boşa çıkarılmış ve milletimiz bir kez daha bağımsızlığına, iradesine ve demokrasisine olan bağlılığını büyük bir kararlılık örneği sergileyerek ortaya koymuştur. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükranlarımızı ifade etmek milli görevimizdir. Milletimizi birbirine bağlayan değerlerin başında tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Sizler, akıttığınız kanınız, feda ettiğiniz kolunuz, bacağınız ve gözünüzle bu değerlerin yaşayan abidelerisiniz. Şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız”

 

Kutlu’dan ‘Şehitler ve Gaziler Haftası’ Mesajı

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ‘Şehitler ve Gaziler Haftası’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü için çekinmeden canını veren şehitlerimize ve üstün bir cesaret örneği gösteren gazilerimize minnet duygusunu dile getirdi.

Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, 19 Eylül’ü içine alan hafta kutlanan ‘Şehitler ve Gaziler Haftası’ dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, şehitlik ve gazilik makamının en ulvi bir makam olduğunu dile getirerek, “Mevzu bahis vatan olduğunda bu milletin gözü hiçbir şeyi görmez. Bu topraklarda var olduğu ilk günden bu yana sürekli mücadeleler içerisinde olan, Kurtuluş Savaşı ve sonrasında olduğu gibi, 15 Temmuz 2016 gecesinde kalkışılan hain darbe girişimine karşı gösterilen duruş da bu milletin vatanına olan bağlılığının kanıtıdır. Bu millet gerek Kurutuluş Savaşında cepheden cepheye koşarak, gerekse 15 Temmuz hain darbe girişiminde meydanlara dökülerek bu toprak için canını nasıl hiçe sayacağını tüm dünyaya göstermiştir” şeklinde konuştu.

“Bu cennet vatan uğruna cepheden cepheye koşan ve şehit olmayı göze alan gazilerimiz, cesaretin ve fedakârlığın sembolleri; şehitlerimiz de ülkemizin medarı iftiharıdır” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Kutlu, “Şehit ve gazilerimizin ortaya koydukları azim ve kararlılıkla ülkemiz her geçen gün daha da güçlenmektedir. Bugün millet olarak birlik ve beraberlik içinde, bağımsız ve hür yaşıyorsak bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle, cennet vatanımızı canlarıyla ve kanlarıyla bizlere bırakan şehitlerimizi ve vefat eden kahraman gazilerimizi rahmet, hayatta olan gazilerimizi de minnetle anıyor, ‘Şehitler ve Gaziler Haftası’nı kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz