Adıyaman

Gaziler, etkinliklerle anılıyor

Gaziler, etkinliklerle anılıyor

19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri Adıyaman Valiliği önündeki Atatürk Anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Jandarma Garnizon Komutanı Albay İbrahim Koyuer, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluş müdürü, askeri personel, şehit yakınları ve gaziler törene katıldı.

Valilik önünde düzenlenen törende Valilik, Jandarma, Belediye ve Gaziler Derneği’nin çelenkleri anıta bırakıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Jandarma Binbaşı Gurbet Keskin yaptı.

Gurbet Keskin, bu vatan uğruna binlerce şehit ve gazi verildiğini belirterek, “Ulusumuzun bağrından çıkan, üç kıtada at koşturup ok atan, kılıç sallayarak zaferden zafere koşan, Akdeniz’i bir iç deniz yapan ecdadını örnek alıyoruz. Anadolu’da, Kore’de ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını, milletinden aziz bilip kahramanca savaşan gazilerimizle birlikte olmanın heyecanını ve onurunu yaşamaktayız. 19 Eylül kahraman gazilerimize kutlu olsun.

Bu günleri görmemizde, huzur içinde yaşamamızda gazilerimizin payı büyüktür. Fedakarlıklarınızı ebediyete kadar unutmayacağız. Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kocatepe’de canla başla mücadele eden kahraman ecdadımıza, şehit ve gazilerimize layık birer vatan evladı olmak boynumuzun borcudur” dedi.  Konuşmanın ardından tören sona erdi.

 

Şehitlik ziyaret edildi

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Adıyaman’da çeşitli etkinlikler düzenlendi.  Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başlayan etkinlik daha sonra şehitlikte devam etti. Adıyaman protokolü şehit aileleri ve çocukları ile birlikte şehit mezarlarını ziyaret ederek, çiçek bıraktı. Mezarlık ziyaretinde İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Şehitlik ziyareti sonrası 19 Eylül Gaziler Günü programı Askeri Gazinoda devam etti. Vali Mahmut Demirtaş Askeri Gazinodaki programa eşi Beyhan Demirtaş’la birlikte katılarak, şehit aileleri ve gazilerle biraya geldi.

Programda, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adıyaman Şube Başkanı Ahmet Okutan, Mehmetim şiirini okudu.

Daha sonra Jandarma Binbaşı Gurbet Keskin konuşma yaparak, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde kahramanlığın taçlandırıldığı bir gündür. Sizler şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyetinin teminatı ve temel taşlarısınız. Bugün milletimizin vatan için toprağa düşmüş, vatan için kanını akıtmış, hayatının bağrında vatan demiş, bayrak demiş, elini, kolunu, bacağını ve gözünü ülkesine ve milletine helal etmiş gazilerimize vefa günüdür. Ancak, bu vefa borcu bir günde ödenecek bir vefa borcu değildir. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Şehit ve gazilerimiz milletimizin ortak değerleridir. Bugün huzur içinde, barış içinde, refah içinde ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde bu kutsal vatanımızın ekmeğini yiyebiliyorsak, suyunu içebiliyorsak, havasını soluyabiliyorsak bu şehit ve gazilerimizin sayesindedir” dedi.

Etkinliğe Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Koyuer, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adıyaman Şube Başkanı Ahmet Okutan, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkân, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Gaziler ziyaret edildi

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, beraberinde eşi Beyhan Demirtaş, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Koyuer,  İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Gürkan, Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Hacı Erdengi ve protokol eşleri ile birlikte 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Kıbrıs Gazisi Mehmet Elverir, Güneydoğu Gazisi H. Nusret Doğan ve Kore Gazisi Yusuf Babacan’ı evinde ziyaret etti.

Protokol üyeleri gaziler tarafından samimi ve sıcak bir şekilde karşılanarak, onlarla sohbet edip, varsa istek ve sorunlarını dinledi. Protokol üyeleri, ilk olarak Kıbrıs Gazisi Mehmet Elverir’i evinde ziyaret etti. Kıbrıs Gazisi Elverir, 1974 Kıbrıs Barış harekatı anılarını paylaştı.

Heyet daha sonra Güneydoğu Gazisi H. Nusret Doğan’ı evinde ziyaret ederek bir süre sohbet edip, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay’ın mektubunu takdim etti.

İl Protokol üyelerinin son ziyareti hayatta olan Kore Gazisi Yusuf Babacan’a oldu. Protokol üyelerini kapıda karşılayan 85 yaşındaki Kore Gazisi Yusuf Babacan, protokol üyeleri ile sohbet ederek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şehitlik ve gazilik mertebesinin milletimizin gözünde kutsal bir makam olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Bizler şehit aileleri ve gazilerimizi yılın belirli günlerinde değil her zaman yanındayız. Çünkü bu topraklar şehitlerimizin ve gazilerimizin sayesinde bizlere vatan olmuştur. Onların sevinci bizim sevincimizdir. Onların üzüntüsü bizim üzüntümüzdür. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize de sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum” dedi.

Vali Mahmut Demirtaş, ziyarette ayrıca, gazilere herhangi bir sıkıntıları ya da ihtiyaçlarının olup olmadığını da sordu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu