Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma

“Fotoğraf Çekimi İçin Makbuz Kesiliyor”

28 Mayıs 2016 Cumartesi, 10:10

Üniversite Vakfından Haberimize Açıklama

“Fotoğraf Çekimi İçin Makbuz Kesiliyor”

 

Adıyaman Üniversite kampus alanında fotoğraf çektirmek isteyen çiftlerden alınan 50 TL’nin makbuzsuz bir şekilde tahsil edilmesine ilişkin haberimize Adıyaman Üniversitesi Destekleme Vakfından açıklama geldi. Açıklamada söz konusu makbuzsuz tahsilatın söz konusu olmadığını, sadece makbuzu yanına almayan görevlinin tutanağının söz konusu olduğunu, ilgili kişiye de makbuz alması için bilgi verildiği belirtildi.

Adıyaman Üniversitesi Destekleme Vakfı’nın Gazetemiz Sahibi Mustafa Yücekaya adına gönderdiği açıklama şöyle;

“Güne Bakış Gazetesinin 26.05.2016 tarihli  “Bu makbuz bir üniversiteye yakışmadı” başlıklı uyarıcı, katkı sunucu haberi incelenmiş, değerlendirilmiştir. Öncelikle bu katkı sunucu yayın için teşekkür ediyoruz. Kamuoyunun gazeteniz aracılığı ile doğru bilgilendirilmesi açısından olayın gerçekleşmesi ile ilgili hususlar aşağıda sunulmuştur.

Yeni kurulan Adıyaman Üniversitesi Destekleme Vakfımızın vakıf senedindeki amaçlarından biri de; ‘Üniversitemiz bünyesinde maddi durumu yetersiz yoksul öğrencilere yardım etmektir’. Bu bağlamda diğer üniversite vakıfları incelenmiş, genelde otopark ve benzeri ücretleri ile kaynak oluşturma gibi gayretler tespit edilmiştir. Bu araştırmanın akabinde ildeki üniversitede fotoğraf çekimi yapan profesyonel fotoğrafçılar telefonla tek tek aranarak makbuz karşılığı üniversite vakfına 50 TL gibi küçük bir bağış yapılabilir mi şeklinde günler öncesinden bilgi verilmiştir. Toplanan bağışlar, Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğünden alınan resmi makbuz ile kayıt altına alınmıştır.

Habere konu olay günü ilgili personel makbuz koçanını nöbetçilere bırakmayı unuttuğu için makbuz düzenlenememiş, tahsil edilen para için elle tutanak düzenlenmiştir. İlgili kişiye de hafta içinde gelmesi halinde resmi vakıf makbuzunun kendisine verileceği söylenmiştir. Şahsın gelmesi için birkaç gün beklenmiş, ancak gelmemiştir. Bununla beraber mevzuat gereği para alındı makbuzu düzenlenerek tahsil edilen para kayıtlara alınmıştır.”

 

Söz konusu haberimiz şöyleydi;

Bu makbuz, bir üniversiteye yakışmadı

Adıyaman Üniversitesi kampus alanının güzelliklerini, mutlu günleriyle ölümsüzleştirmek isteyen genç çiftlerden 50 lira fotoğraf mekanı olarak alınıyor, ancak karşılığında verilen makbuz, bir üniversiteye yakışmıyor. Hem resmi değil, hem de çalakalem elle yazılan ve hiçbir hükmü olmayan kağıttan ibaret.

Adıyaman Üniversitesi’nde Adıyaman Üniversitesi Destekleme Vakfı varken, “resmi olmayan yolla para tahsili” yoluna gidilmesi, hem bir resmi kuruma hem de üniversite gibi bir eğitim yuvasına yakışmıyor.

Adıyaman’da nişan ve düğün töreni öncesi, genç çiftlerin güzel mekanları var diye Adıyaman Üniversitesini tercih etmesi, üniversite yönetimi için aslında bir onurdur. Çünkü Adıyaman’da fotoğraf çekilecek güzel alan bulmak zor, en önemlisi de üniversitede var.

Üniversite yönetiminin fotoğraf çekimini bir kurala ve bir ücrete bağlaması anlaşılır ama anlaşılmayan, Adıyaman Üniversitesinin veya Destekleme Vakfının bu parayı tahsile yetkili ve resmi makbuzla yapması gerekirken, çalakalem ve hiç de üniversite gibi eğitim ve bilim yuvasına yakışmayacak bir kağıt parçasıyla elli lira alınması, her çiftin aklında soru kalmasına ve bir süre sonra toplumun tümünün aklına soru işaretleri oluşmasına neden olacaktır. Umuyoruz ki, Adıyaman Üniversitesi bu yanlıştan kısa sürede döner, hukuksuz uygulamayı hem hukuka uygun hem de üniversiteye ya da vakfa kaynak olarak aktarılmasına neden olur.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: