Formaliteler engel olmasın!

11 Haziran 2016 Cumartesi, 09:20

Kent Konseyi’nden Engelli Hakları Tavsiyesi

Formaliteler engel olmasın!

Adıyaman Kent Konseyi Engelliler Meclisi, engellilerin istihdamı, sınavları ve işe kabullerinde tepeden tırnağa eksik ve aksaklıkları bir rapor haline getirerek ilgili kişi ve kurumlara gönderdi. Engellilerin yaşam standardının düzeltilmesi ve yükseltilmesi, haklarının korunması ve istihdamlarının arttırılması amaçlanan düzenlemelerin dikkat çekmesi bekleniyor.

Adıyaman Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Mayıs ayı dönem toplantısında, il merkezindeki tüm engelli derneklerinin temsilcileri ile bir araya gelerek engellilere yönelik bir dizi tavsiye kararı aldıklarını belirtti.

Adıyaman Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel, Adıyaman Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Mayıs ayı dönem toplantısında il merkezindeki tüm engelli derneklerinin temsilcileri ile bir araya gelerek engellilere yönelik bir dizi tavsiye kararı aldıklarını belirtti.

Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel, engellilerin haklarının korunması ve istihdamlarının arttırılmasına yönelik alınan kararlar milletvekillerine, ilgili bakanlıklara, genel müdürlüklere ve ilgili il müdürlüklerine iletildiğini kaydetti.

MANŞET Formaliteler engel olmasın!  (1)Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel, “Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını aktif olarak yürüten engelliler meclisimiz mayıs ayı toplantısını ilimiz merkezindeki tüm engelli dernekleri temsilcileri ile bir araya gelerek gerçekleştirdi. Engellilerin yaşam standardının düzeltilmesi ve yükseltilmesi, haklarının korunması ve istihdamlarının arttırılmasına yönelik olan bu kararlarımız tavsiye nitelikli olarak başta İlimiz milletvekilleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ve ÖSYM Başkanı olmak üzere ilgili genel müdürlüklere ve ilgili il müdürlüklerine gönderdik. Meclisimizin almış olduğu ve engellilere yaşam standardını yükseltmek amaçlı yönelik bu tavsiye kararlarının dikkate alınmasını umut ediyoruz. Engellilerin hak ettiği yaşam seviyesine ulaşmaları için Adıyaman Kent Konseyi olarak çalışmalarımız devam etmektedir.  E-KPSS sorularının sınavdan sonra yayınlanmasının sağlanarak sınavın şeffaflaştırılması.

Kamu kurumu çalışanları ve emeklilerinin E-KPSS sınavına başvurmalarının kabul edilmemesi ve böylece ikinci bir başvurunun engellenerek istihdama katkı sağlanması.

 

Emeklilik yaşı gelmiş engellilerin zorunlu emekli yapılması, boşalan tüm kadrolara yeni elamanlar alınması.

Engellilerin istihdamdaki yüzde 4 ‘lük oranı tüm kurum ve kuruluşlar seviyesinde acilen net tespit edilerek boş bulunan kadrolara engelli işsizlerin alınması sağlanarak boş tüm kadroların doldurulması.

Kamu kurumlarında çalışan ve evde bakım hizmeti alan engellilerin daha sağlıklı değerlendirilerek bu çelişkili durumun düzeltilmesi.

Bakıma muhtaç olduğunu belgelendirip, bakım hizmeti alanlara yönelik bakımı üstlenen bireyin SGK kapsamında Sosyal güvencesinin sağlanması.

E-KPSS sınavında engel türlerine göre; işitme, görme ve benzeri soruların muafiyet veya katsayı düzenlenmelerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz