Adıyaman

“Fetö’cü olmayan Fetö’den Mağdur Edilmemeli”

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi İl Divan Kurulu Toplandı

“Fetö’cü olmayan Fetö’den Mağdur Edilmemeli”

 

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi İl Divan Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Şube Yönetim Kurulu, İlçe Temsilcilikleri, Kadınlar Komisyonu ve Genişletilmiş Yönetim Kurulu üyelerinin iştirak ettiği toplantıda gündemdeki gelişmelerle beraber sendikal faaliyetlerin değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıda konuşan Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, müfredat değişikliği, toplu sözleşme talepleri, KHK’lar neticesinde açığa alınan veya ihraç edilen çalışanlar ve sendikal faaliyetler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Masum olduğu bilinen personelin mağduriyeti bir an evvel giderilmelidir

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi olarak bu eğitim öğretim yılında daha programlı ve hızlı bir sendikal faaliyet yürüttüklerini dile getiren Ali Deniz, KHK’lar neticesinde açığa alınan kamu çalışanları ile alakalı olarak sıklıkla açıklamalarda bulunulduğunu, ilgili makamlarla mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla görüşmeler yaptıklarını, söz konusu çalışanların talep ve şikayetlerini dinleyerek yardımcı olunmaya çalışıldığını söyledi.

FETÖ ile mücadelede masum insanların mağdur edilmemesi için azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ifade eden Ali Deniz, “Hem bakanlıklar hem de valilikler tarafından yürütülen soruşturmalar mağduriyete yol açmayacak şekilde titizlikle yürütülmeli, masum olduğu bilinen personelin mağduriyeti bir an evvel giderilmelidir” dedi. Deniz, FETÖ ile mücadele kapsamında kamudan bugüne kadar 37 bin 677 personelin görevden uzaklaştırıldığını, 19 bin 345 personel hakkında ise göreve iade işlemi yapıldığını, özellikle görevden uzaklaştırılan personel hakkında yürütülen soruşturmaların uzunluğunun kamuda iş ve işlerin aksamasına yol açtığını söyledi.

Ali Deniz, “masum olduğu herkesçe bilinen personelin mağduriyetinin giderilmesi FETÖ ile mücadele kadar önemlidir. Bu nedenle, hem bakanlıklar hem de valilikler tarafından yürütülen soruşturmalarda ortak kriterlere dayalı uygulama birliği sağlanmalı, soruşturmalar mağduriyete yol açmayacak şekilde yürütülmelidir. Bu çerçevede, son KHK ile kurulan ve Memur-Sen’in de önerilerinden olan OHAL Uygulamaları İnceleme Komisyonu’nu önemli buluyoruz. Fakat valilikler bu komisyona başvuruların kabulünden önce kendileri tarafından görevden uzaklaştırılan personele yönelik hızlı bir inceleme ve değerlendirmeyi yeniden yapmalı. FETÖ ile bağlantısı bulunmayanları da ivedi bir şekilde görevlerine iade etmelidir. Bu gerçekleştiğinde FETÖ’nün kamudan tasfiyesine ilişkin süreçte sıfır hata ile sonuca doğru ilerleriz” şeklinde konuştu.

 

Öğretim programlarının amaç ve ilkelerinde bir değişim görülmemiştir

Müfredat değişikliği ile ilgili olarak hazırlanan taslak program hakkında “taslak programlarda beklentileri karşılayacak bir değişiklik bulunmamaktadır” diyen Deniz, “öğretim programlarının amaç ve ilkelerinde bir değişim görülmemiştir. Değişiklik olarak öne çıkan husus, 2015 programında Temel Beceriler, Değerler Eğitimi ve Rehberlik konularına değinilmemişken 2017 programında toplam iki sayfada bahsedilmesidir. Bakanlık 53 öğretim programında değişiklik yapmıştır. Ancak değişimin temel gerekçesinin ne olduğu açık bir şekilde ortaya konulmamıştır. Programların amaçları, hedefleri ve felsefesi incelendiğinde eski programlardan önemli bir farklılaşmanın olmadığı görülmektedir. Önemli sayıda dersin öğretim programının değiştirildiğinin ilan edildiği bu süreçte, değişimin amacı, hedefi ve kapsamının açık bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir. Dahası, Bakanlık programlarda yaptığı güncelleme çalışmasında sadeleştirmeyi amaçladığını ifade etse de, birçok programda sadeleştirme yapılmadığı, bazı kazanımların birleştirildiği veya bazı kazanımlar çıkarılırken yeni kazanımların eklendiği görülmüştür. Buna rağmen, taslak programların, kamuoyunun görüşü alınmak üzere askıya çıkarılması son derece yerinde bir adımdır. 2015 yılında başlayan öğretim programlarını askıya çıkarma uygulaması, demokratik olgunluk, çoğulcu, farklı kesimlerin sürece katılımına imkân vermesi açısından önemlidir. Eğitim Bir-Sen olarak, programların askıya çıkarılmasını ve kamuoyundan görüş alma sürecini olumlu bulmaktayız” dedi.

 

Eğitim çalışanlarının sorunlarının yerinde tespit ediyoruz

Bu eğitim öğretim yılında bütün ilçe temsilciliklerinin ve ilçedeki neredeyse tüm eğitim kurumlarının ziyaret edilerek taleplerin alındığını ve eğitim çalışanlarının sorunlarının yerinde tespit edildiğini belirten Ali Deniz, bu tespitlerin raporlaştırılarak toplu sözleşme öncesi ilgili yerlere iletileceğini ve toplu sözleşme hazırlıklarının devam edeceğini söyledi.

 

Medeniyet Sohbetleri üyelerimizin akademik ve kültürel yeterliklerine zenginlik kazandırıyor

Adıyaman Şubesi olarak geleneksel bir hal almış bulunan ve iki haftada bir düzenlenen “Medeniyet Sohbetleri” seminer ve konferans dizilerine devam edildiğini vurgulayan Ali Deniz, “bu seminer ve konferanslar üyelerimizin akademik ve kültürel yeterliklerine zenginlik kazandırmakla beraber karşılıklı fikir alışverişi imkanı sağlamaktadır. Şube olarak bu faaliyetimizi niteliğini arttırarak devam ettireceğiz” dedi.

İkinci yarıyıldan itibaren bu akademik ve kültürel faaliyetlere ek olarak işyeri temsilcilerinin eğitimine yönelik bir çalışmayı da başlatacaklarını söyleyen Deniz, “Şube Yönetim Kurulu üyesi üç arkadaşımız bu konuda formatörlük eğitiminde edindikleri tecrübeleri işyeri temsilcilerimizle paylaşacaklar” şeklinde konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu